Co je activity board (montessori deska) – Proč je důležitá pro děti
Activity board rozvíjí jemnou motoriku dětí, kognitivní a pohybové dovednosti. Dozvíte se, jak vybrat activity board, jak si ji připravit doma nebo jaké jsou principy montessori.
Malé děti jsou jako nepopsaná deska s neutuchajícím zájmem o vše zajímavé okolo sebe. Abychom je správně vedli a dopřáli jim potřebný rozvoj, měly by mít k dispozici nejrůznější podněty. Ideální je v tomto případě používání aktivity board pro děti. Co to je a jak vlastně funguje?
Co je activity board?
Pro vývoj dětské motoriky je vhodné mít doma k dispozici různé interaktivní hračky. Anebo rovnou koupit activity board, což je vzdělávací pomůcka, která spojuje v sobě hned několik hraček najednou. Obvykle se jedná o dřevěnou tabuli, vycházející z principů Montessori, activity board by podle nich měly podporovat v dětech tvořivého ducha.
Desku může vlastnoručně vyrobit i šikovný tatínek z různých předmětů, běžně doma dostupných. Pro malé dítě je zábavné, pokud se musí naučit používat zámky, petlice, vypínače, karabiny, kliky či rukojeti. Takto se může naučit pracovat se šňůrkami, zajímavé jsou pro děti také zipy, kreslicí tabulka s fixy, zvonek, ozubená kolečka. Výborné je, pokud je možné předměty různě obměňovat, aby se dítěti neomrzely.
Activity board rozvíjí u dětí tyto schopnosti:
- vnímání barev,
- logické myšlení,
- jemnou motoriku,
- koordinaci pohybu,
- fantazii,
- vytrvalost,
- pozornost,
- kreativitu.
V obchodní síti kamenných prodejen i internetových obchodů jsou k dostání již hotové activity board pro děti, které se mohou stát i vkusným doplňkem dětského pokojíku. Dítě se na něm naučí spoustě důležitých činností, které podpoří rozvoj jeho motoriky, pohybu i řeči.
Jemná motorika u dětí
U malých dětí se pohybové schopnosti a řeč vzájemně ovlivňují. Tak, jak je důležité od útlého věku rozvíjet dětskou paměť, je důležité rozvíjet i jejich dětské ruce a prstíky. Motoriku je tedy důležité u dětí rozvíjet, protože jen tak probíhá správný pohybový vývoj. Jestliže se dítěti v této oblasti nevěnujeme dostatečně, je možné, že se to později projeví také na opožděném vývoji řeči. Rozvoj hrubé motoriky podpoří jízda na tříkolce či koloběžce, chytání a házení míče nebo různé skoky a poskoky. Naproti tomu jemná motorika se zdokonaluje pomocí hraček, u kterých dítě musí zapojit práci rukou a zejména prstů. Výborná je pro tento účel activity board, která pomáhá v koordinaci pohybu, rozvíjí fantazii, vytrvalost i dovednosti.
Jak vybrat activity board
Pokud se zamýšlíte nad tím, jak vybrat vašemu dítěti tu správnou interaktivní tabuli, které ho zaujme, pak dbejte na tyto parametry:
- Vek – věk dítěte je nejdůležitějším faktorem, jinou interaktivní tabuli zvolíte pro malé miminko a jinou pro předškoláka.
- Pohlavie dieťaťa – pro malé kluky zvolte více mechanické a technické doplňky, pro holky zvolte jemnější barvy a zaujmou je šňůrky, bambule, třpytivé doplňky.
- Normy – budete-li interaktivní desku kupovat, dobře si ověřte u výrobce či splňuje požadované normy, které jsou pro bezpečnost dítěte opravdu důležité.
- Cena – cena activity board závisí především na její velikosti. Máte-li omezený rozpočet, vyrobte si domácí interaktivní desku, podle níže uvedeného návodu.
Princip Montessori
Montessori alias hravé vzdělávání představuje hry a aktivity pro děti, kterými se učí rozvíjet své kognitivní, senzitivní a psychomotorické vlastnosti. U malých dětech a dětech v předškolním věku je důležité, aby rozvíjely svoji jemnou motoriku. Proč je jemná motorika pro děti tak důležitá?
Pomocí balančních a manipulačních hraček se děti učí praktickým dovednostem – správně držet předměty, nakládat s prsty, uchopit správné předměty, což se později odrazí na správném úchopu pera a tužky, když se budou učit kreslit a psát.
Jak vyrobit activity board doma (DIY)
Pokud jste se rozhodli vyrábět tuto interaktivní tabuli pro děti doma, k výrobě budete potřebovat tyto activity board komponenty:
- deska pro activity board,
- barva nebo sprej (není nutné),
- prvky na activity board – interaktivní komponenty na activity board, se kterými se vaše dítě zabaví,
- spojovací materiál – oboustranná lepící páska, šroubovák, šrouby, hmoždinky, vrtačka a jiné.
Tip: Na activity board můžete použít například knoflíky, suchý zip, starý vypínač, šňůrky, prázdnou plechovku, karabinky, zámek, kolečka, dotykové světlo, misku, kalkulačku, vodovodní trubky či zvonek na kolo.
Výroba activity board:
- Připravíme si desku. Rozměry activity board desky jsou samozřejmě na vás, doporučujeme vám alespoň 60×40 cm, záleží to ovšem na tom, kolik doplňků na hraní tam chcete umístit.
- Desku jako podklad můžete také nabarvit, ale může zůstat i přírodní, to je jen na vás. Pokud jste se rozhodli desku nabarvit či nasprejovat, použijte barvy vhodné pro děti.
- Následně na takto připravenou desku rozmítněte všechny hrací komponenty, které jste si připravili a dobře je upevněte.
Výroba této interaktivní tabule je jednoduchá, použít na ni můžete prvky z běžného života, na kterých si děti budou trénovat svoji jemnou motoriku.
Pokud máte doma šikovného tatínka, pak je také skvělou volbou activity board domeček, kterou milují všechny děti nebo náročnější na výrobu activity board kostka.
Zdroj: babygaga.com, smartparenting.com.ph