Dětská paměť: Trénink pomocí speciálních her

Děti nasáknou vědomosti ze svého okolí jako houby již od brzkého věku. Nečekejte na školkový nebo školní věk a začněte jejich paměť trénovat co nejdříve. Osvědčí se vám trénování pomocí zábavných her. Celá rodina se při ní pobaví a vaše dítě, a hlavně jeho dětská paměť se bude skvěle rozvíjet.

Zdroj foto: Barbara Vesin / Shutterstock.com

Děti do dvou let sice mají velmi rozvinutou paměť, avšak pouze krátkodobou. S druhým rokem věku se postupně formuje paměť dlouhodobá, na které je třeba pracovat. Má velký vliv na pozdější rozvoj. Podle některých studií si menší děti nic nepamatují kvůli rychle se rozvíjejícímu neuronovému spojení, starší spojení se ničí a vznikají mnohem větší a silnější.

Trénujte paměť od dvou let věku

Právě s druhými narozeninami je důležité začít paměť trénovat. Nezapomínejte však trénovat jak tu krátkodobou, tak dlouhodobou paměť. Obě se totiž budou hodit vašim dětem do budoucna. Po třetím roce se dítěti rozvíjí paměť až do takové úrovně, aby si samo dokázalo určit priority nebo seřadit úkoly. Může si tak snadno zapamatovat čísla, barvy nebo skládat jednoduché puzzle.

Emoční paměť

Ještě dříve, než začnete trénovat dlouhodobou a krátkodobou paměť, se u dítěte vyvíjí také paměť emoční. Ta v mozku vzniká téměř hned po narození a do určité části hlavy se ukládají vzpomínky založené na emocích. Vzpomínky mohou být radostné nebo mohou být zachycené jako pocit strachu. Díky emoční paměti si dítě dobře pamatuje, ve které situaci a s kterými lidmi se cítí dobře nebo pociťuje strach či nedostatek bezpečí.

Paměť jde ruku v ruce s kreativitou

Pokud se rozhodnete rozvíjet paměť vašeho dítěte, myslete na to, že by učení a trénování mělo být vždy formou hry, nejlépe hru spojit s dětskou fantazií či kreativitou. U dětí, které již mluví, můžete trénovat paměť například každodenními rituály, kdy budete vaši ratolest zkoušet z toho, který úkon denního programu bude následovat. Naučte vaše dítě, v jaké posloupnosti jde za sebou oblékání, česání, snídaně nebo čištění zubů.

TIP: Znáte activity board? Je to skvělá hračka pro rozvoj motoriky.

Zdroj foto: BMPhotolab / Shutterstock.com

Nejvíce se dítě rozvíjí v předškolním věku

Jestliže vaše dítě chodí do školky, pak můžete rozvíjet paměť velmi jednoduše.

  • Každé odpoledne si společně sedněte a nechte si vyprávět, co vaše dítě ve školce zažilo.
  • Jaká byla jejich svačinka, se kterým kamarádem byla největší legrace a jaká hra jej bavila nejvíce.
  • Rozvíjet paměť můžete i formou kreativity, proto si nechte namalovat, jaký byl den ve školce.

Dodejte dítěti pocit důležitosti

Děti nejvíce milují pocit, kdy jsou rodičům užiteční. Proto si nechte od své ratolesti vysvětlit pravidla vaší oblíbené stolní hry nebo také postup, jak se hraje pexeso. I takovým způsobem může vaše dítě rozvíjet svou paměť. Pokud si po vysvětlení pexeso i zahrajete, bude trénink paměti maximálně efektivní.

Čtěte společně knížky

I když vaše dítě ještě neumí číst, neznamená to, že se nemůžete společně ponořit do děje právě rozečtené pohádkové knížky. Po přečtení kapitoly se svého dítěte zeptejte, o čem příběh byl. Skvělým tréninkem jsou pak samozřejmě také básničky nebo říkadla, která se děti učí rádi.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.