Tapety: Jak je vybrat? Výhody a nevýhody

O tom, jak se vám bude bydlet, rozhoduje také zařízení interiéru. Není proto nezvyklé, že výběru vybavení věnuje velké množství lidí spoustu času, přemýšlení a zvažování různých kombinací, aby nakonec vybrali tu nejlepší. Velkou roli sehrávají také stěny a s nimi související otázky, na jakou barvu je vymalovat. Kromě výmalby však existuje i tapetování, které patří k tradičním úpravám interiéru už od dob dávno minulých. Jsou tapety praktické i v dnešní době?

tapety na stěnu
Zdroj foto: Vrn36 / Shutterstock.com

Tapety používali už ve staré Číně

Historie tapet sahá až do starověku. Oblíbené byly zejména ve staré Číně, kde se vyráběly z velmi tenkého papíru a patřily mezi luxusní zboží. Později se dostaly i do Evropy a v novověku si je oblíbila evropská šlechta, která si jimi zdobila svá honosná sídla. To ovšem měla k dispozici převážně tapety kožené, později od 17. století pak textilní nebo papírové. S přechodem od manufakturní ke strojové výrobě tapet došlo i k jejich většímu rozšíření mezi běžným obyvatelstvem, které si je díky snižující se ceně mohli též dovolit pořídit. V současné době najdete v nabídce kamenných prodejen i internetových obchodů tapety z papíru, textilu, vinylu, hedvábí, vliesové. Tapety mohou být vyrobené i z korku, veluru či koženky.

Designový prvek, který zútulní byt

Obliba tapet je trvalá, protože se jedná o zajímavý designový prvek, jenž pomáhá zvýraznit část interiéru, nebo jeho celek. Své uplatnění proto nacházejí i v moderním bytě. Není třeba tapetovat hned všechny čtyři stěny najednou. Dobře bude vypadat i taková úprava jen jedné, nebo dvou stěn v místnosti, pokud se vybere zajímavý motiv, který se bude k interiéru hodit.

Jaké jsou výhody tapet?

O tapetách můžeme směle tvrdit, že jsou velmi dekorativní a během krátké doby dokážou změnit vzhled místnosti. Nespornou výhodou je to, že ani ostré sluneční paprsky obvykle nezmění jejich barvu. Některé tapety se mohou omývat vodou na rozdíl od stěn vymalovaných malířskou barvou. Na výběr je dostatek různých materiálů i dezénů v nejrůznějších barevných odstínech, takže lehce přizpůsobíte volbu tapety zamýšlenému vzhledu interiéru.

Při jejich instalaci na stěnu nevzniká tolik špíny jako při běžném malování. Navíc vytapetovat dokáže i průměrně zručný kutil, takže radikální změnu obydlí lze zvládnout svépomocí. Kromě toho tapety fungují i jako izolant hluku nebo chladu, až na vinylové jsou tapety vesměs prodyšné, takže stěny pod nimi dýchají a nevznikají na nich plísně.

Mají tapety nějaké nevýhody?

Pochopitelně i tapety s sebou přinášejí některé nevýhody, které vycházejí zejména z použitého materiálu. Papírové tapety jsou málo odolné vůči oděru a nelze je omývat, když se zašpiní. Vinylové tapety poznáte podle jejich typického PVC odéru, navíc jsou neprodyšné. U papírových tapet je pak větší spotřeba lepidla při jejich lepení na stěnu, protože je třeba při instalaci natřít lepidlem nejen tapetu, ale i stěnu. Vinylové tapety zase vyžaduji při lepení více zručnosti, a přestože jsou omyvatelné, přesto se nehodí k nalepení v okolí van nebo sprchových koutů.

TIP na článek: Fotostěna a 3 další jednoduché způsoby, jak si ozdobit prázdnou stěnu

Co je to vliesová tapeta

Moderní materiály najdeme i v sortimentu tapet. Zde se nabízejí jako atraktivní produkt vliesové tapety, na jejichž výrobu je použitá netkaná textilie z lisovaných buničitých polypropylenových vláken. Jejich největší výhodou je snadné lepení i odstraňování. Není proto problémem měnit tyto tapety častěji a mít interiér stále jako nový. Tento typ tapet je omyvatelný, prodyšný a odolný vůči oděru. Na rozdíl od papírových špatně hoří a lze je nalepit prakticky na každý povrch včetně sádrokartonu, dřevotřísky nebo OSB desky.

Všechny tyto praktické vlastnosti se pochopitelně odrážejí ve vyšší pořizovací ceně vliesových tapet. To ale vynahrazuje jejich bohatá nabídka různých vzorů i barev, která z těchto tapet dělá velmi oblíbený produkt, který v současné době hraje prim.

Už máte svůj tip na tapetu? Která u vás vyhrává na plné čáře?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.