Jak vyčistit stříbrné šperky? Efektivně a levně

Vyčistit stříbrné šperky nemusí být náročné. Vyzkoušejte naše levné ale efektivní tipy, jak vyčistit stříbro. 5 tipů, které vám skutečně mohou pomoci.

jak vyčistit stříbrné šperky
Zdroj foto: David Shao / Shutterstock.com

Tipy na čištění stříbrných šperků

Stříbrné náramky a jiné předměty časem ztrácí svůj lesk. Je to zapříčiněno přítomností sulfidu stříbrného, a tak časem tento kov začne černat. Možná se jako nejjednodušší řešení zdá odnést stříbro odborníkovi, který ho vyčistí za vás. Tato služba je však poměrně drahá, a proto raději vyzkoušejte jiné osvědčené metody, jak vyčistit tento kov z pohodlí vašeho domova a vyjde vás to jen na pár korun.

Ocet

Mezi nejjednodušší metodu, jak si vyčistit stříbro svépomocí, a hlavně prakticky zadarmo, je použití lihového octu. Na čištění budete potřebovat horkou vod (zhruba jeden litr), do níž přidáte lžíci octa. Ocet ve vodě pořádně rozmíchejte, a poté do této směsi vložte stříbro, co potřebujete vyčistit. Nechte ho ve vodě s octem pomořené zhruba 15 minut, následně jej vytáhněte, osušte a máte hotovo.

Citrón

Pokud doma nemáte ocet, klidně na vyčištění stříbra použijte čerstvý citrón. Opět si připravte litr horké vody, jen místo octu do nej přidejte vymačkanou citrónovou šťávu. Stříbro nechte odmočit v této substanci zhruba 20–30 minut. Poté ho vyjměte, osušte, a ještě jemně přeleštěte čistou bavlněnou látkou. Použijte opravdu šťávu z čerstvého citrónu, nenahrazujte ji citronkou nebo podobnými citronovými koncentráty.

Speciální vata na čištění šperků

Na dokonalé vyčištění stříbra si v obchodě můžete zakoupit i speciální vatu s názvem Auron. Ta je přímo určená k čištění tohoto kovu. Práce s vatou je velmi jednoduchá. Jednoduše s ní špinavé a zašedlé stříbro očistíte. Má jen jednu nevýhodu. Vata, aby účinkovala tak, jak má, se dá použít vždy pouze jednou. Cenově je však toto zboží dostupné, a tak se nemusíte bát toho, že by se vám čištění touto formou nějak výrazně prodražilo.

Alobal s kypřicím práškem

Tato metoda je taktéž účinná, jen je trochu složitější.

  1. Nejprve si připravte nádobu s jedním litrem horké vody a vsypte do ní celý balíček kypřícího prášku do pečiva.
  2. Pořádně to rozmíchejte.
  3. Vezměte alobal, kousek ho odtrhněte. Měl by být velký zhruba jako dno nádoby, kde máte horkou vodu s kypřicím práškem, a poté alobal vložte do mísy.
  4. Nakonec do mísy dejte také stříbro a po 30 minutách jej vytáhněte. Pak už stačí pouze lehce osušit a máte hotovo.

Zubní pasta

Zubní pasta skvěle vyčistí zuby, tak proč by nemohla fungovat i na stříbro? Stačí, když si vezmete kartáček, který už nepoužíváte, nanesete na něj malý obsah zubní pasty a vody, a s ním pak stříbro začnete čistit. Jen si dávejte pozor, abyste nepoužili zubní pastu s mikrogranulemi. Ty by totiž mohly narušit strukturu stříbra. Toto poškození je bohužel nevratné. Po vyčištění stříbra zubní pastou, stačí kov umýt osušit a opět bude jako nový.

Stříbro byste měli takto ošetřovat pravidelně, aby vypadalo stále krásně a dělalo vám jen radost. Nestojí to ani moc peněz, ani námahy. Teď, když víte jak vyčistit stříbrné šperky přečtětě si také jak vyčistit zlaté šperky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.