Jak vyčistit zlaté šperky? Vraťte jim původní lesk a slávu

Říká se, že není všechno zlato, co se třpytí. Ale i zlaté šperky časem ztrácejí svůj lesk a krásu. Jako o cokoli jiného, i o zlato je třeba se starat. Pokud nemáte čas či možnost svěřit své šperky do péče zlatníka, lze je jednoduše vyčistit i v domácích podmínkách. A my vám povíme jak na to nejlepší čištění šperků.

jak vyčistit zlaté šperky
Zdroj foto: Sofia Zhuravetc / Shutterstock.com

Využijte některé tipy jak vyčistit zlaté šperky a dejte nám vědět do komentáře, který způsob byl nejučinnější.

Čištění šperků mýdlem

V první řadě zkuste použít to, co máte doma po ruce. Například mýdlo nebo saponát na nádobí. Jemně šperk omývejte, můžete si vzít na pomoc i měkký hadřík. Jemné nečistoty by měly jít snadno odstranit.

  • Pokud se však potýkáte se zašlejšími skvrnami, skvělým pomocníkem je také jedlá soda.
  • Stačí vzít malý hrnec a vyložit ho alobalem.
  • Na alobal položíme šperky a posypeme jedlou sodou.
  • Zalijeme vodou a přivedeme k varu. Poté zlato opatrně omyjeme.

Čištění šperků zubní pastou

Je mnoho prostředků z našich domácností, které můžeme na čištění použít. Jedním takovým je například zubní pasta a vyřazený zubní kartáček. Zkuste použít také ocet, respektive roztok vody a octa. Šperk do tohoto roztoku na pár minut ponoříme – a měkkým hadříkem poté vyleštíme.

Jak vyčistit šperky alkoholem

Stejně dobrým pomocníkem je také alkohol. Ať už pivo, nebo například vodka. Pozor si však musíme dát na různé typu alkoholu. Zatímco v případě vodky (nebo lihu) je lepší opět naředit vodou, do piva šperky naložíme na několik hodin, například přes noc. Lesk také navrací i benzin, ale i zde si vezmeme k ruce hadřík a jemně zlato otřeme.

Pozor na šperky s kameny

Na šperky s drahokamy a jinými kameny musíme být obzvlášť opatrní. Některé chemické sloučeniny a přípravky mohou rozpouštět lepidlo, kterými jsou kameny přilepeny ke kovu. Kamínek nemusí upadnout hned, můžete ho ztratit ve chvílích běžného nošení a vás pak bude čekat nepříjemné překvapení.

Kameny také mohou po čištění změnit barvu, je proto třeba zohlednit i druh kamene. Například diamanty, safíry a rubíny jsou velmi odolné. Na druhou stranu, perly nesmí přijít do styku se žádným čisticím prostředkem nebo kosmetikou. Pro ně jsou určené speciální čističe.

Čistící roztok na zlato

Pokud nemáte důvěru k babským radám a domácím čističům, v drogeriích lze běžně najít speciální roztoky na údržbu šperků. Existuje zvláštní roztok přímo na zlato, který odstraňuje nečistoty a usazeniny.

Ultrazvuková čistička na zlaté šperky

Máte-li šperků větší množství a nechcete strávit u jejich čištění mnoho času, je na místě pořídit si ultrazvukovou čističku. Tu používají i samotní klenotníci.

Použití je přitom velmi snadné – do nádoby nalijete potřebný roztok, vložíte šperky a zapnete čističku. Ta pomocí ultrazvukových vln šperky perfektně vyčistí a vyleští. Čističky jsou vhodné zejména na šperky s mnoha záhyby, jejichž čištění je náročnější. Musíme však počítat s většími pořizovacími náklady čističky, které se pohybují v řádu tisíců.

A samozřejmě se nabízí také nejjednodušší řešení problému zašlých šperků – své poklady svěřte do rukou profesionálům v klenotnictví. Budete tak mít kvalitní výsledek s péčí odborníků.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob, každý šperk vám jistě přinese mnoho potěšení. Však už Marilyn věděla, že diamant je nejlepší přítel dámy. Zvlášť když sedí na krásném zlatém kroužku.

Doporučujeme také: Jak vyčistit stříbrné šperky

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.