Magnety v domácnosti i na zahradě: TOP 5 zajímavých způsobů jejich využití

Vzpomínáte si ještě na povinná školní léta a na laborky, kdy jste pod vedením učitele prováděli nejrůznější pokusy? Mezi nejoblíbenější patřily určitě ty, při kterých něco hořelo, plamen měnil barvu, něco vybouchlo a rozhodně by se v top desítce umístily i pokusy s magnety. A protože s těmi si můžete hrát i když jste dospělí, podělíme se s vámi o pět nejlepších tipů na jejich využití nejen v domácnosti, ale také na zahradě.

Představujeme vám neodymové magnety

Všechny následující tipy pro využití magnetů jsou speciálně určeny pro silné neodymové magnety. Ty své označení získaly díky neodymu, který obsahují. Za jejich super silné magnetické vlastnosti ale může železo, co tvoří až 72 % jejich hmotnosti.

Zdroj obrázku: iStockphoto.com

Co by měl znát každý kutil

První tip, co pro vás máme, je určen hlavně kutilům. Znáte to, občas je potřeba v domácnosti něco trochu poupravit, tuhle vyvrtat díru na hřebík, tamhle utáhnout šroubovákem vrut. A co je při takových kutilských pracích nejhorší? To, že se hřebíčky, šroubky a vruty neustále někam ztrácejí. Tomuto jejich mizení před očima zabráníte tím, že si buď přímo na vrtačku nalepíte proužek neodymového magnetu – a na něj si připevníte takové šrouby, které aktuálně potřebujete.

Nebo si vytvořte speciální náramek na šrouby a hřebíčky. Opět s pomocí neodymových magnetů. Chce to jen trochu trpělivosti a chvilku času stráveného u šicího stroje a je to! A do třetice rad pro kutily jen zmíníme, že výbornou vlastností, kterou disponují všechny magnety, je i to, že s jejich pomocí dokážete zmagnetizovat šroubovák – a ten pak šroubky doslova přitahuje!

Praktický věšák na klíče

Míváte potíže s tím, že pravidelně zapomínáte, kam jste odložili klíče? Učiňte tomu přítrž. S pomocí magnetů to bude jednoduché. Jediné, co si budete muset rozhodnout, je rozmístění speciálního věšáku pouze na klíče.

 • Dá se totiž umístit buď přímo do vypínače, takže vy budete mít klíče doslova umístěné na vypínači,
 • nebo se dá vyrobit i praktická polička, ze které vám klíče budou viset.

Oba způsoby jsou jednoduché na výrobu. Co se držáku na klíče ve vypínači týče, stačí, když opatrně vyjmete kryt vypínače a do něj vložíte neodymový magnet. Pak vypínač opět vrátíte na původní místo a jakmile k němu přiblížíte klíče, uvidíte, že si je vypínač sám přitáhne.

K výrobě věšáku na poličce postačí speciální nalepovací magnety, které nalepíte po celé spodní hraně poličky. Nadále tedy můžete poličku využívat k tomu, k čemu jste ji používali – a zároveň si pod ni odkládat i klíče.

Aby potraviny déle vydržely

Následující tip ocení nejenom kuchaři, ale i mlsní jedlíci. Znáte to, když si otevřete velký pytel s brambůrky, ale buď vás přejde chuť nebo musíte někam odejít a brambůrky necháte v sáčku – a jen je uklidíte zpátky na místo, nebo necháte ležet otevřený pytlík na stole? V obou případech dojde k tomu, že brambůrky navlhnou a přijdou tak o to nejlepší: o svou křupavost.

Abyste tomu zabránili, stačí použít jednoduchý trik. Otevřený balíček znovu uzavřít pomocí dvou magnetů. Sáček nejprve uzavřete a několikrát přehněte, a následně opatřete dvěma magnety. Tak zamezíte přístupu vzduchu do balení a neriskujete ani rozsypání jeho obsahu. Samozřejmě se tento trik dá použít nejenom na brambůrky, ale na jakékoliv jiné balení s potravinami.

Nehoda na zahradě

Opravujete něco na zahradě a zrovna nemáte po ruce svůj speciální kutilský náramek? Pokud jste omylem rozsypali hřebíčky a šroubky všude po trávě, neohýbejte se a nesbírejte je po jednom. Místo toho si dojděte pro magnetické hrábě. Že je ještě nemáte?

K jejich výrobě budete potřebovat:

 • dřevěnou násadu,
 • dřevěnou lištu,
 • neodymové magnety (můžete je koupit na silnemagnety.cz),
 • univerzální lepidlo.

Na dřevěnou lištu nalepte s pomocí lepidla magnety, a následně ji připevněte k dřevěné násadě. Magnetické hrábě oceníte kdykoliv, kdy se vám rozsypou šroubky, matičky, vruty, sponky na papír, jehly a další podobné předměty.

Vybavení na zahradu

Trávíte letní měsíce na zahradě, kde máte posezení, pergolu, gril a další zahradní nezbytnosti? To určitě oceníte některé z následujících tipů.

 1. Pokud máte kolem vašeho posezení závěsy, které ve větru poletují všude kolem a není je kam uvázat ani připevnit, jednoduše je k sobě připněte dvěma magnety.
 2. Jestliže na zahradě grilujete a rádi si s přáteli dopřejete pivo, cider či jiné osvěžení, které se prodává ve skleněné lahvi s víčkem, k jehož otevření potřebujete otvírák, vyrobte si praktický otvírák, který budete mít neustále po ruce!

Jak na to? Samozřejmě si můžete tento praktický otvírák s magnetem koupit přímo v domácích potřebách, a následně si ho připnout buď ke grilu nebo třeba na nohu stolu.

Ale pokud si rádi vyrábíte věci sami a chcete si zhotovit magnetický otvírák na míru, budete k jeho sestrojení potřebovat:

 • dřevěnou desku,
 • nástěnný otvírák na lahve,
 • vrtačku,
 • šroubky,
 • šroubovák,
 • neodymový magnet,
 • lepidlo.

Velikost dřevěné desky si přizpůsobte tomu, kde budete mít otvírák umístěný. Následně k desce z jedné strany připevněte nástěnný otvírák pomocí vrtačky a šroubků a z druhé strany nalepte silné neodymové magnety. Až budete mít hotovo, otvírák umistěte tam, kde vám bude nejvíce vyhovovat.

Použití neodymových magnetů v domácnosti je praktické a vždy se hodí mít nějaké po ruce. Ať už je využijete k výrobě doplňků pro kutily, nebo si s jejich pomocí sestrojíte nový věšák na klíče, budete je používat k uzavírání sáčků a nebo využijete k výrobě otvíráku na lahve, uvidíte, že s jejich pomocí si viditelně zjednodušíte život.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.