Koupit nebo nekoupit rotoped? Rozhodněte se správně
Rotoped patří mezi oblíbené cvičicí stroje. Můžete díky němu posilovat několik svalových skupin najednou, hodí se však především také na hubnutí a zlepšování kondice.
Na otázku, jak vybrat rotoped, se nabízí poměrně jednoduchá odpověď. Důležité však je znát všechny důležité parametry, které vám řeknou, co od něj můžete očekávat. Právě proto se podíváme na to, co byste při výběru rozhodně neměli přehlédnout a dle čeho vybírat. Jeho výhodou je, že cvičit můžete z pohodlí domova. Jak vybrat takový, aby vám vyhovoval a na co se zaměřit?
V jaké kategorii rotoped vybírat?
Samozřejmě můžete tento stroj sehnat v různých cenových i výkonnostních kategoriích. Proto ještě před tím, než se vrhnete do vybírání, byste si měli odpovědět na pár základních otázek.
TIP na článek: Hubnutí břicha krok za krokem
Pro koho rotoped bude?
Výkon rotopedu a jeho funkce byste měli přizpůsobit hlavně tomu, jak často a jak intenzivně ho budete používat. Je totiž rozdíl, zda na něm bude cvičit starší člověk nebo někdo po zranění, pro koho bude sloužit jako rehabilitační rotoped k občasnému ježdění. O něco výkonnější rotoped byste měli vybírat, pokud se cvičení opravdu věnujete a chcete ho intenzivně využívat. Něco jiného by si samozřejmě pořídil i profesionální sportovec, který již od rotopedu žádá vysokou kvalitu a výkon.
Koupit nevo nekoupit rotoped
Nejprve si potřebujete udělat návyk na cvičení. Začít můžete s vlastní váhou. Budete-li cvičit alespoň 3-4x za týdně po dobu jednoho měsíce, můžete zvážit koupi rotopedu. Bez návyku na cvičení se může stát, že si cvičící stroj koupíte, týden bude cvičit a poté už na rotoped jen sedne prach.
Váha a výška sportovce
U tohoto stroje je důležité také zjistit, na jakou zátěž je stavěný. Mnohdy se totiž liší svou robustností a stavbou, většinou se kvalitnější stroj odrazí na vyšší ceně. Je však důležité vybrat takový, u kterého vám budou vyhovovat doporučené hodnoty zatížení, ty byste totiž neměli překračovat, abyste rotoped neničili.
Kvalita sedla
Samozřejmě další velmi podstatnou součástí je sedlo na rotopedu. Je důležité vybrat nějaké z kvalitního materiálu a příjemného anatomického tvaru. Jinak by pro vás totiž užívání rotopedu mohlo být velmi nekomfortní.
Typ rotopedu
Nabízí se v podstatě dva typy rotopedu:
- manuálně ovládaný rotoped,
- počítačem řízený ergometr.
Manuální ovládání
U tohoto typu rotopedu se setkáte s jednoduchou obsluhou, která většinou spočívá v kolečku na krku stroje, čímž ovládáte náročnost tréninku. Výhodou je nižší pořizovací cena, nemůžete zde však počítat s nějakými funkcemi navíc, jež by vám zpříjemnily trénink. Jedná se o skvělý stroj, pokud nemáte vysoká očekávání a stačí vám pro občasný trénink pro protažení svalů.
Ergometrické rotopedy
Tento druh rotopedů se může pyšnit elektrickým ovládáním. Většinou má navíc funkci, která kontroluje váš srdeční tep, díky tomu můžete zvýšit či snížit zátěž na optimální tepovou frekvenci tak, aby bylo spalování tuků co nejefektnější. Navíc mívá i přednastavené profily, možnost nastavit si profil tratě a mnoho dalších funkcí. Jedná se tak o skvělý stroj, jestliže chcete mít opravdu přehled o svých trénincích a zlepšit svou kondici či snížit tělesnou hmotnost. Nevýhodou zde může být vyšší cena, ta se však za všechny tyto funkce vyplatí.
Některé typy těchto rotopedů dokonce můžete propojit i s chytrým telefonem či tabletem za pomoci Bluetooth. Díky tomu tak můžete telefonem ovládat zátěž, případně si svůj trénink splnit na virtuálních zajímavých místech, díky tomu bude cvičení o něco zábavnější.
Recumbent
Pod tímto názvem se ukrývá také rotoped, ačkoliv trochu netradiční. Jedná se o trenažér s pohodlným sedlem a opěrkou zad. Díky tomu získáte o mnoho komfortnější sed než na klasickém rotopedu. Navíc se na tento typ mnohem snadněji nasedá, nemusíte totiž překonávat vysoký rám. Jedná se tak o skvělou volbu pro osoby s bolestmi zad, sníženou pohyblivostí či při problémech s dlouhodobým sezením.
Mnohdy bývá využíván jako rekonvalescenční pomůcka, pomůže totiž při mnoha problémech, a to nejen s klouby. Dokáže vás nenásilnou cestou vrátit do dobré fyzické kondice, a dokonce ji pomůže ještě zlepšit.
Jaké parametry jsou důležité?
Veškeré parametry byste měli přizpůsobovat tomu, kdo na rotopedu bude cvičit.
Stavba rotopedu
Zde byste se měli zaměřit hlavně na velikost rámu, nosnost a ergonomii posedu.
Velikost rámu úzce souvisí s cenou stroje. Ty levnější patří většinou mezi malé rotopedy, mají nízko řídítka a jsou tak vhodná pro menší osoby, zhruba do 165 cm. Pokud zvolíte rotoped střední třídy, dostanete v podstatě univerzální cvičební pomůcku. Tyto stroje totiž vyhovují díky možnostem nastavení drobnějším i vyšším postavám. Pokud patříte mezi těžší osoby, měli byste vybírat raději v dražších kategoriích rotopedů, které budou opravdu masivní, díky tomu zaručí, že udrží i vyšší váhu.
Nastavení řídítek a sedla je nezbytné pro to, abyste zajistili správný sed na rotopedu. Kdybyste ho totiž měli příliš malý či naopak velký, velmi brzy by vás začala bolet záda a cvičení by bylo spíše na škodu než k užitku.
Šlapací střed rotopedu
Ten ovlivňuje tichost chodu a životnost rotopedu. Levnější rotopedy bývají osazené miskovým šlapacím středem, mají jednodílnou kliku procházející jeho tělem. Nevýhodou je, že je nutné pravidelné seřizovaní a stejně po čase dojde k opotřebení, čímž se zvýší hlučnost provozu a budete tak potřebovat náhradní díly na rotoped. Lepší jsou modely se středovým složením s ložisky a klikami na čtyřhran, ty jsou podobné jako na klasickém kole. Výhodou je jejich bezúdržbový a tichý chod. Navíc je jejich životnost o mnoho vyšší.
Brzdný systém
Většinou se setkáte s rotopedem magnetickým, to znamená, že jejich brzda je magnetická, odpor při šlapání vytváří sada magnetů. Pohyb lišty můžete ovládat otočným regulátorem ručně, u dražších typů pak servomotorem. Rotopedy se liší počtem magnetů, čímž se také liší maximální možná zátěž. Druhým typem brzdy je indukční. Ten se většinou pro domácí účely příliš nevyužívá. Díky své přesnosti je využíván spíše pro terapeutické a medicínské účely. Nevýhodou je velmi drahé opravování v případě poruchy.
Setrvačník
Hmotnost setrvačníku zajišťuje plynulost šlapání. Čím těžší zátěž při tréninku chcete, tím těžší byste měli volit setrvačník. Pro snadné šlapání s malou zátěží vám bude stačit setrvačník o hmotnosti 3 až 5 kg. Pokud chcete rotoped pro nenáročné domácí šlapání, měli byste hledat v kategorii kolem 7 kg. A jestliže požadujete těžkou zátěž a jste sportovně zaměření, je vhodné vybírat ze setrvačníků o hmotnosti 9 až 12 kg.
Měření tepové frekvence
To by vás mělo zajímat, pokud chcete mít přesné údaje o cvičení. Levnější modely tuto funkci většinou vůbec nemají. Nejlepší je pořídit stroj s přijímačem signálů od hrudních pásů. Ty měří tepovou frekvenci přesně, díky tomu budete vědět, jak svůj trénink upravit pro optimální výsledek.
TIP: Cvičení na eliptickém trenažéru se těší velké oblibě a má mnoho benefitů
Další důležité vlastnosti
U rotopedu je důležité také vybrat si vhodné sedlo a pedály. U každých strojů se mohou lehce lišit, vybírejte proto dle toho, co se vám bude líbit. Nejlépe uděláte, pokud si stroj osobně vyzkoušíte a zjistíte tak, co vám vyhovuje.
Rotoped je poměrně prostorově náročný, proto je důležité dívat se také na to, jaké jsou možnosti jeho přesunu v případě, že byste ho nechtěli nechat stát na stálém místě. Většinou mají tyto stroje v přední části přepravní kolečka, díky čemuž ho snadno přesunete.
Většina modelů má také seřizovací nožičky, které vám pomohou vyrovnat nerovnosti podlahy. To je velmi praktické, je totiž opravdu nepříjemné, pokud se rotoped při užívání kýve.
Koupi rotopedu byste měli činit v obchodech, u nichž máte jistotu záruky, servisu a bezproblémového nákupu náhradních dílů. Nejedná se totiž o levný stroj, proto je důležité požadovat také komfortní servis, například opravu u vás doma a podobně. Navíc specializované firmy vám mohou rotoped také smontovat doma. Získáte i odborné poradenství, servis technikem přímo doma a někdy dokonce také prodlouženou záruku.
Rotoped je skvělým fitness pomocníkem, ať už je váš tréninkový plán jakýkoliv. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nic levného, byste měli vybírat opravdu důkladně. Lepší je investovat v počátku více, u levnějších strojů by se totiž mohla prodražit oprava. Navíc levné rotopedy většinou neposkytují vysoký komfort. Proto vybírejte s rozvahou a vždy myslete na to, co od stroje vlastně požadujete.
Přečtěte si také: Posilovací a fitness stroje, na kterých se vyplatí cvičit