DIY návod – Renovace komody. Poradíme vám, jak na to

Spousta z nás má doma nábytek, co sloužil dlouhá léta a pořád je zachovalý. Je vám vyhodit starou skříň? Co takhle renovace komody? Možná vám to připadá složité a těžké, vůbec tomu tak není.

Zdroj obrázku: Lia_Russy / Shutterstock.com
Zdroj obrázku: Lia_Russy / Shutterstock.com

Nemusíte být žádný stolař nebo umělec, stačí, pokud v sobě máte alespoň trochu kreativního ducha. Tady vám v pár bodech shrneme, jak renovovat komodu, či jiný nábytek.

Renovace komody

Jak se připravit na renovaci?

  1. Najděte si prostor, kde celou renovaci budete provádět.
  2. Pořádně celý kus nábytku omeťte od pavučin a nečistot.
  3. Jestli máte oprášeno, tak komodu důkladně omyjte.

Jak se zbavit starého laku?

Pro odstranění starého opotřebovaného laku je vhodné použít odstraňovačem laku, který rozetřete po celé komodě. Vhodné jsou například: Barvožrout FestékZabálo, Universal Remover, Odstraňovač nátěrů a jiné. Nátěr necháme působit 2-4 hodiny.

Jak poznat, že už je čas na sloupávání laku? Je to jednoduché – původní lak se vám začne loupat a praskat, a poté je vhodné vrstvu starého laku seškrabat například špachtlí. Pokud by se vám stalo, že i po 4 hodinách se nic neděje, může to být tím, že je lak už starší a je potřeba nechat odstraňovač působit delší dobu.

Laku jsme se zbavili a co dál?

Komodu pořádně umyjeme a podíváme se, jestli má nějaké nerovnosti. Pokud jste nějaké našli, můžete je zbrousit brusným papírem nebo vibrační mašinou. Ta vám ušetří spoustu času a také práce.

Zdroj obrázku: Clerik82 / Shutterstock.com
Zdroj obrázku: Clerik82 / Shutterstock.com

Občas se stává, že když jsou skříně hodně staré, mohou být napadeny červotoči, ale i s tímhle si víme rady. Stačí použít přípravek proti červotočům – a skříň tím zachráníte. Pokud jsou na komodě díry, ať už po červotočích, nebo prostě zafungoval zub času, zaděláme je tmelem, který vše vyplní. Důležité je zvolit správný odstín podle dřeva nábytku. Po uschnutí sbrousíme nedokonalosti.

Jak dodat staré komodě nový šmrnc?

Už jsme ze staré komody udělali novou – a teď si ji ještě natřeme a nazdobíme.

  • Pokud chcete zachovat barvu dřeva, stačí komodu natřít lakem. V případě, že byste chtěli mít světlejší odstín laku, je vhodné jej zředit vodou.
  • Přebytečný lak utíráme kusem staré látky.
  • Pokud se najde někdo odvážnější a kreativní, může použít různé odstíny barev na dřevo nebo si skříň nazdobit různými vzory.

Kde takové barvy sehnat? Spoustu produktů můžete zakoupit například v prodejnách UNIHOBBY nebo OBI. Naleznete zde univerzální barvy, či jejich různé odstíny. Na zdobení můžeme použít akrylové barvy. Ty je vhodné přetřít průhledným lakem na dřevo.

Můžete si také zakoupit přímo šablony, které si na nábytek nalepíte a vatovou hubkou nanášíte barvu. Moderní je i lepení tapety na dřevo, která dodá nábytku nový šmrnc.

Nakonec můžete vyměnit staré úchytky za nové a modernější. A máte starou komodu jako novou!

TIP: Jak zrenovovat starý regál a vytvořit z něj knihovnu?

Zdroje: chatar-chalupar.cz, abecedazahrady.dama.cz, bydleni.instory.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.