Osvětlení: Jeho správný výběr dělá domov útulným

Při koupi nebo zařizování bytu je spousta věcí, které se musí pořádně doladit. Dost často se opomíjí správně osvětlení místností, a takové problémy se řeší na poslední chvíli.

Zdroj foto: Casa Media / Shutterstock.com

Obvykle pak dochází k situacím, kdy jsou nám mnohé možnosti uzavřeny, a my se musíme spokojit jen s malým výběrem, který se nám ani nemusí dostatečně líbit. Nemusí se nám ani hodit do celkového interiéru celé domácnosti, nebo konkrétní místnosti. Přitom správný výběr světla a osvětlení dává domovu jistotu a zázemí. Je tak důležité jak pro naši pohodu, tak samozřejmě pro zdraví, aniž bychom si to třeba sami uvědomovali.

Světla důležitá pro naše zdraví

Pro naše psychické i fyzické zdraví je nejdůležitější samozřejmě denní světlo. Ne pokaždé však máme takové možnosti. Problémem jsou například malá okna, méně oken v bytě, maření svitu světla záclonami a roletami, nebo také jistě tma. Proto bychom měli vybírat osvětlení tak, abychom se cítili nejlépe a umělé světlo nám jen prospívalo.

To znamená, že bychom měli volit takové osvětlení, co nejvíce denní světlo připomíná. To jsou taková světla, která se hodí do obývacích pokojů a ložnic. Vydávají spíše žluté měkké světlo, které připomíná slunce.

Typy žárovek

Na trhu existuje několik typů osvětlení a samotných žárovek. Máme na výběr z těchto variant:

  • Klasické žárovky – tyto žárovky v posledních letech téměř přestaly být v oblibě. Je to zejména kvůli vysoké spotřebě energie. Výhodou zase je velmi nízká pořizovací cena.
  • Úsporná zářivka – oproti klasické žárovce je úspornější a má větší životnost. Zato cena stoupla i o několik desítek korun nahoru. Toto osvětlení se hodí spíše do zakrytých lustrů a svítidel.
  • Halogenová zářivka – velmi podobná klasické žárovce, avšak až o 50 % úspornější. Cena se pohybuje jen o několik korun výše, než jsme zvyklí u klasické žárovky.
  • Led osvětlení – dnes asi nejvíce pořizovaná žárovka. Její životnost je velmi dlouhá, tudíž tomu odpovídá i pořizovací cena. U led žárovek je výhodou, že se nezahřívají, a tak poskytují velmi příjemné světlo po celou dobu svícení.

Osvětlení v obývacím pokoji

Obývací pokoj je místnost, kde pravděpodobně trávíme nejvíce času, proto bychom na osvětlení neměli příliš šetřit a celý prostor řádně nasvítit. Hlavním zdrojem světla by měl být stropní lustr, centralizovaný doprostřed místnosti. Dalším vedlejším osvětlením jsou pak například stolní a stojací lampy nebo nástěnné lampičky. Dnes je trendem i led podsvícení obrazovky nebo obývací stěny.

Ložnice

Ložnice bývá místností klidu a odpočinku. Vhodné je spíše tlumené studenější světlo. I v tomto případě se zde hodí správně vybraný stropní lustr, který nasvítí celý pokoj. Lustrů máme dnes na výběr z nepřeberného množství. Pro tuto místnost můžeme zvolit lustr s regulovatelným stmívačem světla. Dále je jistě vhodné obohatit náš noční stolek nějakou vhodnou lampičkou, například ke čtení. Lampičku volíme tak, abychom s ní mohli dobře manipulovat a příliš na stolku nepřekážela.

Kuchyně

V tomto případě se nemusíme bát hesla „čím více, tím lépe“. Vhodným osvětlením kuchyní může být led osvětlení, bodové zářivky i centrální zdroj světla uprostřed místnosti. Dostatečné množství světla v kuchyni je dobré pro naši bezpečnost i pro pohodlí při práci.

Zdroj foto: Interior Design / Shutterstock.com

Zahradní a venkovní osvětlení

Zapomínat bychom neměli ani na osvětlení naší zahrady. Vhodně vybraná světla jsou jiná než do interiérů domácností. Takové osvětlení musí být odolné vůči vodě a jiným částicím.

V dnešní době máme na výběr z mnoha možností. Osvětlení můžeme pořídit ve specializovaných obchodech i v hobbymarketech. Je jen na nás, jaké pohodlí si u sebe doma zařídíme. Důležité je především naše zdraví i psychická pohoda.

Zdroj: chytre-bydleni.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.