Typy podlah: Jaká je nabídka na trhu a jak o ně pečovat

Při budování bydlení člověk stráví nejednu hodinu přemýšlením o tom, který typ podlahy bude nejvhodnější. Není divu, že je tomuto tématu věnováno tolik času. Podlahy jsou v interiéru dominantním prvkem, který mu dodává charakter, zároveň by měly mít určité vlastnosti, aby chůze po nich byla co nejpříjemnější. Jaká je jejich nabídka?

Dřevěná podlaha pro náročné

Mezi klasické podlahové krytiny patří ty z přírodního dřeva. Zútulní prostředí obývacího pokoje, ložnice i dětského pokoje. Mohou být ve formě parket, prkenné nebo plovoucí podlahy. Výhodou dřeva je zejména jeho dlouhá životnost, výborně izoluje teplo i zvuk a ocení ho i alergici. Jestliže máte omezený rozpočet na pořízení podlahy, je možné, že dřevěná bude nad vaše finanční možnosti. Přírodní dřevo je prostě drahé. K pokládce se využívá zejména dub, smrk a z exotických dřev hlavně teak. Dřevěná podlaha může být masivní z jednoho kusu dřeva, ale také vrstvená, a to dvouvrstvá nebo třívrstvá. Rozdíl je hlavně v ceně a v možnosti pozdější renovace podlahy.

Zdroj foto: yampi / Shutterstock.com

Někoho může odradit i náročnější péče o dřevěnou podlahu, která nemá ráda vlhko poškozující její povrch. Podlaha by pod jeho vlivem mohla zešednout, nebo dokonce změnit tvar. Ideální je stírání prachu dobře vyždímaným hadrem nebo mopem bez třásní, jež by mohly do spár zanést vodu. Lepší je ale použít vysavač nebo smetí ručně zamést. Je totiž nutné mít na paměti, že ošetřujeme přírodní materiál. Na dřevěnou podlahu se nehodí běžné saponáty. Ty bychom měli nahradit neutrálními čisticími prostředky bez rozpouštědel.

Laminátová podlaha se snadno udržuje

Na celé čáře v oblíbenosti podlah vyhrává lamino. Vyznačuje se totiž výborným poměrem ceny a kvality. Laminátová podlaha je levnější než dřevěná, přitom jako ona může vypadat, a to díky použitému dekoru. Na první pohled sotva rozlišíte, co je dřevo a co lamino. Rozdíly mezi oběma typy podlah pochopitelně jsou. Laminátové jsou chladnější a hlučnější. To se dá celkem eliminovat pokládkou na odhlučňovací podklad. Proti chladu zase pomůže kusový koberec nebo používání domácích přezůvek. Jinak disponuje plovoucí laminátová podlaha samými výhodami. Je vhodná pro alergiky, má dlouhou životnost, hezky vypadá a snadno se pokládá.

I údržba je jednodušší. Většinou stačí použít mop nebo hadr navlhčený ve vodě s použitím čisticího prostředku určeném pro laminátové podlahy. Nebo prach vysát vysavačem.

Zdroj foto: Krasula / Shutterstock.com

PVC nebo vinylové podlahy výborně izolují

Praktickým materiálem pro výrobu podlah je PVC – polyvinylchlorid. Je-li do něho přidané ještě skelné vlákno pro zlepšení pevnosti, hovoříme o vinylové podlaze. Oba typy umělých podlah jsou pocitově teplejší než lamino. Na výběr je hned několik druhů dekorů, jež napodobují dřevo, dlažbu, kámen nebo korek. PVC i vinylové podlahy výborně izolují hluk a teplo a stejně jako laminátové se hodí do prostředí, v němž se často pohybují alergici. Můžete si je dát do obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje, dokonce i do koupelny či kuchyně. Vinyl i PVC totiž odolávají vlhkosti. Snadná údržba pomocí navlhčeného mopu potěší každého, kdo nerad uklízí.

Korková podlaha vydrží desítky let

Zástupcem přírodních podlahových krytin je také korek, který se získává z korkového dubu. Korková podlaha bývá nejčastěji zbarvena do hnědého nebo béžového odstínu. Službu udělá v obývacím pokoji, ložnici nebo dětském pokoji. Korek nabízí izolaci tepla i kročejů, a hlavně při správné péči slouží po desítky let. Jak se o korkovou podlahu starat? Nejlépe jí vyhovuje stírání suchým mopem. Vlhkost korku nedělá dobře, protože by ho mohla poškodit.

Zdroj foto: VanoVasaio / Shutterstock.com

Betonová podlaha do nebytových prostorů

Zatím jsme se věnovali podlahovým krytinám do obytných místností. Jaká se však hodí do sklepa či garáže? Praktická je strojně hlazená betonová podlaha, jež vyniká svojí odolností, nezlomnou životností i nízkou cenou. Nevadí jí ani zvýšená vlhkost, takže ji v pohodě setřete mokrým hadrem. Neutrální šedá barva betonu je aktuálně dokonce i moderní. Pokud se vám nelíbí hladká betonová podlaha, můžete si pořídit vzorovanou.

Jakou podlahu do svého bytu byste si vybrali vy?

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Podlahářství Praha-Jan Hovorka říká

    Pěkný informativní článek.
    Každý materiál má své parametry-zejména vlastnosti při dlouhodobém užívání -je potřeba jen zvolit – ten vhodný nabídka je široká – kvalita materiálů je vždy důležitá stejně tak i 100% pracovní technologický postup při kterém bude zaručena -správná funkčnost a životnost.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.