Zatravňovací dlažba se dokonale hodí na zpevnění země: jakou zvolit a jak ji položit?

Tato dlažba, jak již její název vypovídá, se hodí hlavně na zahrady, jelikož dokáže zpevnit povrch, na kterém roste tráva. Takže pokud chcete mít svou zahradu zelenou, ale zároveň potřebujete „pevnou půdu pod nohama“, je zatravňovací dlažba trefou do černého.

Zdroj foto: Mikhail Starodubov / Shutterstock.com

Betonová zatravňovací dlažba

Tento typ betonové dlažby je tvořen betonovými tvárnicemi, pod kterými ale musí být kvalitně zhutněný povrch.  A je jenom na vás, jakou velikost tvárnice budete chtít. Mezi těmito tvárnicemi vám bude prorůstat tráva. Ta musí být ale kvalitně smíchána se zeminou pro její dobré zakořenění. Trávu je třeba ale dostatečně zalévat, jelikož beton je materiál, který částečně absorbuje vodu, a ubírá tak vláhu právě trávníku. Tento typ dlažby je těžký, takže bude dobře sedět, nicméně pokládku tento fakt trochu ztíží.

Plastová zatravňovací dlažba

Tento typ dlažby se hodí například na dětská hřiště, automobilová stání a podobně – jelikož je vysoce odolná proti teplotním změnám a vlivům počasí. Mnoho z vás potěší, že je také z hlediska ekologie nezávadná. Na rozdíl od betonu se může stát, že vám plastová dlažba zaroste úplně, takže ji na první pohled ani neuvidíte, ale budete mít perfektně zpevněnou půdu. Je velice lehká, nicméně kvůli svým vlastnostem může podkluzovat, tudíž by se neměla umisťovat jako výjezd a vjezd aut do mírného kopce.

Zdroj obrázku: Beekeepx / Shutterstock.com

Pokládka zatravňovací dlažby

  1. Pokud se rozhodnete tuto dlažbu pokládat svépomocí, je potřeba si na připravené ploše odstranit hlínu do hloubky asi třicet centimetrů – a zasypat ji štěrkem.
  2. Na štěrk položíme geotextilii.
  3. Další vrstva bude zhutněná hlína.
  4. Na ni položíte zatravňovací dlažbu ve směru spádu.
  5. Dlažbu vyplníte humusem se semeny trávy.

Zatravňovací dlažba je nejenom praktická, ale také na pohled estetická.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.