Jak vybrat Make-up pro vaši pleť? Zvolte ten správný

Make-up se dělí do mnoha kategorií dle několika vlastností. Pojďte se proto seznámit s jednotlivými typy , díky bližšímu porozumění pak pro vás bude hračka najít si ten správný.

Rádi vám prozradíme, dle čeho se make-up dělí, a hlavně který typ se hodí k vaší pokožce. Teď už nebude složité si vybrat ten správný.

Make-up

Od konzistence make-upu se odvíjí také jeho základní vlastnosti. Tento produkt lze zhruba rozdělit do 5 kategorií, a to:

 • pěnový,
 • krémový,
 • kompaktní,
 • tekutý,
 • tuhý.
Make-up pro ženu
Zdroj obrázka: Dmitry_Tsvetkov / Shutterstock.com

Pěnový make-up

Velkou výhodou pěnového make-upu je to, že jeho konzistence je opravdu jemná a našlehaná, což mu umožňuje perfektně přilnout k pokožce. Hodí se pro každý typ pleti, ať už mastný, či sušší, roztírání je snadné a přináší přirozený vzhled. Na úkor toho však může mít o něco menší krytí, než ostatní typy.

Krémový make-up

Jak již z názvu vyplývá, tento make-up se podobá krému, prodává se v tubách, díky své konzistenci je velmi snadno roztíratelný a hodí se pro citlivou a sušší pleť. Většinou bývá pokožkou dobře snášen, pro větší výdrž je však důležité nanést základový krém, a na závěr přepudrovat. Tím vznikne hedvábná konzistence, která na pohled působí velmi vzhledně. Navíc díky své krémové povaze také hydratuje pleť.

Kompaktní make-up

Tento druh je velmi hustý a tuhý, zpravidla bývá prodáván v malých krabičkách, díky tomu se hodí na cesty. Ovšem jeho konzistence je spíše nevhodná pro sušší typy pleti. Dokáže dobře zakrýt nedostatky, a pro mastnou pleť se skvěle hodí, je však nutné dávat pozor na to, aby zbytečně nezvýraznil vrásky.

Tekutý make-up

Tekutý make-up patří mezi ty nejznámější typy, bývá prodáván v lahvičce s pumpičkou či bez. Zpravidla má silné krycí účinky a zároveň se dobře roztírá a přilne na pleť. Vybrat si můžete dle svého typu pokožky, často navíc bývá nabízen i ve variantě s ochranným SPF.

Tuhý make-up

Jedná se o mastný make-up, který je slisován v pevné tyčince. Díky hutné konzistenci se dobře nanáší a kvalitně kryje i výrazné nedokonalosti. Jeho zapracování do pleti může trvat o trochu déle, než u jiných typů, jestliže si s ním však dáte tu práci, odmění se skvělým vzhledem na pleti.

Airbrush

Tato metoda je využívána spíše profesionály, jedná se totiž o poměrně náročný proces. Spočívá v tom, že make-up barvu nanášíte pomocí rozprašovače bez dotyku rukou. Nepotřebujete tak žádné houbičky, ani štětce. Navrstvit rovnoměrnou vrstvu produktu však může být pro začátečníka příliš složité a zdlouhavé.

Make-up výsledný efekt

Důležitou vlastností make-upu je to, jaký zanechá na pleti výsledek. I z tohoto hlediska je důležité se rozhodnout, zda byste svou pleť raději projasnili, nebo zmatnili. Dle toho se nabízí různé typy, například:

 • rozjasňující,
 • matující,
 • liftingový,
 • voděodolný,
 • hydratační,
 • minerální.

Rozjasňující

Rozjasňující make-up je skvělý vynález, pokud potřebujete dodat svému vzhledu svěžest. Hodí se pro starší či namáhanou pleť, díky jeho vlastnostem totiž potlačí povadlost a únavu. Často obsahuje silikonové částice, které odráží světlo, to způsobuje výsledný efekt. Z tohoto důvodu je nutné hlídat důkladné zapracování do pleti, aby nezvýrazňoval vrásky. Proto pokud máte například širší póry, tomuto typu se raději vyhněte.

Matující

Tento druh je make-upem na mastnou pleť. Po vstřebání se totiž změní v pudrovou texturu, a tím zmatní výrazná lesklá místa. Výhodou je, že pleť nevysušuje natolik, jako kdybyste použili pro dosažení stejného výsledku pudr, tomu se totiž díky jeho vlastnostem můžete i vyvarovat.

Liftingový

Tento make-up dokáže vypnout pokožku a vyhladit některé vrásky. Díky tomu tak pleť získá o mnoho mladší a svěžejší vzhled. Pokožka získá optickou pevnost a bude prozářená. Z toho důvodu je určen především pro starší pleť, pro niž bude tato péče velmi příznivá.

Voděodolný

Výhodou tohoto make-upu je, že má opravdu velikou výdrž. Jestliže se tak chystáte na důležitou událost, kde chcete docílit dokonalého krytí po celou dobu, voděodolný typ bude tou pravou volbou. Je však důležité myslet na to, že k jeho odlíčení bude potřeba specifických odličovadel a o něco více úsilí, než u jiných druhů.

Hydratační

Jak je již z názvu patrné, tento produkt přináší pleti hydrataci, díky tomu je to skvělý make-up pro suchou pleť. Využijí ho však i jiné typy pleti, například v zimním období, kdy pokožka dostává od nevlídného počasí opravdu zabrat. Obličej bude díky hydratační složce vypadat plněji a dodáním živin získá také mladistvý zdravý vzhled.

Minerální

Tento druh by se mohl zdát o něco zvláštnější než ty předchozí. Nejedná se totiž o tak úplně standardní make-up. Ačkoliv má požadované vlastnosti, má konzistenci spíše pudru. Navíc obsahuje důležité minerální látky ve velmi jemné formě, díky tomu pleti dodá potřebné živiny. Nevýhodou může být nižší krycí schopnost, výsledkem je však lehký transparentní dojem, a navíc nebudete potřebovat pudr.

Make-up dle pleti

Vyznat se v jednotlivých druzích make-upu může být složité, jestliže váháte, jaký typ vůbec chcete a rádi byste experimentovali, stále je důležité myslet na to, aby dobře seděl vašemu typu pleti. Pro snadnější výběr zde najdete shrnutí, jaký make-up se hodí pro jakou pleť.

Make-up
Zdroj foto: Picsfive / Shutterstock.com

Suchá pleť

Pro suchou pleť se hodí klasický tekutý make-up, pokud budete myslet na péči o svůj obličej a dostatečně ho hydratujete. Pokud hledáte něco, co zároveň pleť udrží v dobré kondici, zkuste sáhnout po krémovém typu. Výhodou je jejich snadné roztírání a projasňující schopnosti. Výsledný efekt, co produkt na pleti zanechá, můžete výrazně ovlivnit také tím, jak ho do pleti zapracujete. Vyzkoušejte proto různé možnosti, nabízí se například štětec, houbička, prsty a další.

Normální a mastná pleť

Jestliže máte mastnou pleť, pak jistě víte, že péče o ni může být někdy vyčerpávající a složitá, obzvláště pokud se snažíte dosáhnout sjednoceného vzhledu pokožky. Díky volbě vhodného make-upu však můžete dosáhnout skvělého výsledku. Nejvhodnější jsou matující krémy, jež pleti dodají jednolitost a dokážou spolehlivě zakrýt nedokonalosti.

Mastná a smíšená pleť

Pro tyto typy pleti se hodí pěnový make-up, vzhledem ke své textuře totiž pleť zbytečně nezatíží, a navíc zanechá opravdu hebký dojem, sjednotí tón pokožky a díky lehkému matnému finiši dodá nenuceně dokonalý obličej.

Citlivá pleť

Pro citlivou, avšak ne přespříliš suchou pleť se nabízí kompaktní make-up. Jedná se o kombinaci lehce krémové a pudrové struktury, díky tomu dokáže pudr značně suplovat. Ve výsledku se hodí pro každý typ pleti, může totiž obsahovat i hydratační složky. Oceníte ho hlavně na cesty, jedná se totiž o malé balení, se kterým je snadná manipulace.

Aknózní pleť

Vybrat krytí na akné může být někdy pěkný oříšek. Mnohdy není  vůbec doporučován, někdy je však tento krok však nezbytný. Pro aknózní pleť se nabízí make-up v tyčince. Jedná se o produkt velmi hutné konzistence, jež dokáže zakrýt i ty největší nedokonalosti. Obsahuje mnoho pigmentu, díky tomu získává multifunkčnost. Kromě toho se totiž může stát také korektorem, u problémové pleti může být výhodou použití pouze na postižená místa obličeje a jejich korekci. Hodí se například také pro konturování. Skvělou vlastností je jeho dlouhá výdrž.

Svět make-upu nabízí nekonečné množství možností, a tak lze jen stěží radit, co bude sedět právě vám. Rozdělení do základních skupin vám sice může výběr usnadnit, není to však záruka správného rozhodnutí.

Proto se nebojte zkoušet nové a nové věci, jen díky tomu můžete objevit ten ideální make-up právě pro vaši pleť, který bude splňovat všechny požadavky.

Zdroj: instyle.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.