Durman je ozdobou zahrady. Pozor na jedovaté květy!

Pokud chcete svou terasou či zahradou skutečně zaujmout, pak vám vedle okrasných květin nesmí chybět ani durman. Tato nádherná rostlina s fascinujícími květy vás zaujme na první pohled, u péče o ní je ale nutné dodržovat pár důležitých zásad. Jak durman pěstovat?

Zdroj foto: NAPA / Shutterstock.com

Durman je známý pod různými názvy

Nejvíce se setkáte s názvem durman obecný, ale podle latinského názvosloví ho často lidé pojmenovávají také jako „datura“. V lidovém nářečí se můžete setkat s nádherným označením andělské trumpety nebo panenské okurky. Tyto názvy nese především díky svým nádherným květům, které jinde neuvidíte.

Tato květina vás zaujme na první pohled

Andělská trumpeta je velmi oblíbenou rostlinou, která dokáže dorůst až do výšky pět metrů. V jejím košatém tvaru pak najdete mnoho úžasných květů, které mohou být dlouhé až 20 centimetrů, svou krásou i vůní vás naprosto odzbrojí.

Jak si vypěstovat vlastní durman?

Pokud nejste příznivcem kupování již vzrostlých durmanů a chcete si jej vypěstovat sami, pak je možné začít úplně od semínka. V zahradnictvích zajděte do oddělení okrasných květin, jistě tam semínka durmanu najdete. Jejich sázení pak naplánujte na začátek jara, abyste mírně vzrostlé rostliny mohli už na začátku května přesadit ven. Pro sázení je nutné dodržet pár dobrých rad.

  • Semínka sázejte do menších nádob, například od kelímků od hořčice.
  • Hloubka zasazení do zeminy nesmí překročit velikosti semínka, raději sázejte mělce.
  • Zemina musí být dostatečné hnojená a plná živin, vhodná pro klasické sázení semínek.
  • Po mírném vzrůstu jej můžete přesadit rovnou do velkého květníku, kde už květina zůstane a může v něm i zimovat.
  • Nezapomeňte na pravidelnou a dostatečnou vláhu ani na dostatečně slunné umístění.
Zdroj foto: Sundar Graphic / Shutterstock.com

Přesazení durmanu

Hned jak z malého semínka vyroste menší rostlina, můžete ji přesadit do velkého květníku, kde se mu bude dařit po celou dobu svého života. Při sázení opět myslete na kvalitní zeminu se substrátem. Nezapomínejte na důkladné zalévání především v letních dnech a při vysokých teplotách. Snadno by vám květina mohla uschnout. Myslete však na to, že durman nesnáší přelití, kořeny rostliny mohou uhnít.

Kvalitní hnojivo popožene růst květiny

Aby vaše rostlinka dobře rostla a dělala vám radost krásnými květy, je důležité myslet na kvalitní hnojivo. Při letních dnech se nebojte přidávat hnojivo do květníku každý týden, zaměřte se především na hnojivo s menším obsahem dusíku, naopak na fosfor může být o něco bohatší.

Durman nemusí být jednoletou rostlinou

Ve venkovním prostředí se durman považuje za klasickou jednoletku, pokud ale o svou milovanou květinu nechcete přijít, můžete ji zazimovat ve vnitřním prostředí. V zimě zálivku omezte, stačí zalévat například jednou za 14 dní, jen tak, aby půda kolem rostliny úplně nevyschla.

Zdroj foto: LutsenkoLarissa / Shutterstock.com

Zazimování durmanu má svá pravidla

Jestliže jste se rozhodli durman zazimovat do interiéru vašeho domova, pak nestačí jen méně zalévat a čekat na jaro. Dodržujte následující pravidla, aby vaše květina přežila do další sezóny.

  • Před zazimováním ustřihněte listy, nechte jich na květině opravdu minimum. Stonky i výhonky nechte tak, jak jsou, aby se na jaře opět dokázala vzpamatovat.
  • Durman vysaďte z velkého květináče, oberte kořeny na minimum a zasaďte do menšího květníku. Ten vám nezabere tolik místa a váš durman se bude cítit mnohem lépe.
  • Nezapomeňte na postřik proti možným škůdcům a hmyzu.
  • Durman nemusí být v teplém prostředí, stačí mu místo na chodbě nebo v mezipatře sklepa.

Pozor si dávejte na škůdce

Přestože je durman považován za jedovatou rostlinu, některým druhům hmyzu to očividně vůbec nevadí. Nejvíce pozornosti věnujte mšicím a sviluškám, proti kterým můžete bojovat jednoduše pomocí postřiku.

Durman vám bude dělat radost svou opojnou vůní, krásným a mohutným růstem i andělskými květy, které vás ohromí svou velikostí i tvarem.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.