Durman obecný je rostlina s obrovskými výraznými květinami, které budou dominantou zahrady. Jak o durman správně pečovat? Je tato rostlina jedovatá?
Pokud chcete svou terasou či zahradou skutečně zaujmout, pak vám vedle okrasných květin nesmí chybět ani durman. Tato nádherná rostlina s fascinujícími květy vás zaujme na první pohled, u péče o ní je ale nutné dodržovat pár důležitých zásad.
O durmanu
Andělská trumpeta je velmi oblíbenou rostlinou, která dokáže dorůst až do výšky pět metrů. V jejím košatém tvaru pak najdete mnoho úžasných květů, které mohou být dlouhé až 20 centimetrů, svou krásou i vůní vás naprosto odzbrojí.
Durman je známý pod různými názvy
Nejvíce se setkáte s názvem durman obecný (lat. Datura stramonium), ale podle latinského názvosloví ho často lidé pojmenovávají také jako „datura“. V lidovém nářečí se můžete setkat s nádherným označením andělské trumpety nebo panenské okurky. Tyto názvy nese především díky svým nádherným květům, které jinde neuvidíte.
Pozor! Myslete na to, že durman je jedovatá rostlina a ohrožuje nejen lidi, ale i zvířata. Celá rostlina, tedy listy, květiny i semena jsou prudce jedovaté po požití. Při kontaktu s kůží se ovšem nic neděje, jeho jedovaté látky se nevstřebávají přes pokožku.
Pěstování durmanu
Pokud nejste příznivcem kupování již vzrostlých durmanů a chcete si jej vypěstovat sami, pak je možné začít úplně od semínka. V zahradnictvích zajděte do oddělení okrasných květin, jistě tam semínka této rostliny najdete. Jejich sázení pak naplánujte na začátek jara, abyste mírně vzrostlé rostliny mohli už na začátku května přesadit ven.
Pro sázení je nutné dodržet pár dobrých rad.
- Semínka sázejte do menších nádob, například od kelímků od hořčice.
- Hloubka zasazení do zeminy nesmí překročit velikosti semínka, raději sázejte mělce.
- Zemina musí být dostatečné hnojená a plná živin, vhodná pro klasické sázení semínek.
- Po mírném vzrůstu jej můžete přesadit rovnou do velkého květníku, kde už květina zůstane a může v něm i zimovat.
- Nezapomeňte na pravidelnou a dostatečnou vláhu ani na dostatečně slunné umístění.
Přesazení durmanu
Hned jak z malého semínka vyroste menší rostlina, můžete ji přesadit do velkého květníku, kde se mu bude dařit po celou dobu svého života. Při sázení opět myslete na kvalitní zeminu se substrátem. Nezapomínejte na důkladné zalévání především v letních dnech a při vysokých teplotách. Snadno by vám květina mohla uschnout. Myslete však na to, že durman nesnáší přelití, kořeny rostliny mohou uhnít.
Hnojivo
Aby vaše rostlinka dobře rostla a dělala vám radost krásnými květy, je důležité myslet na kvalitní hnojivo. Při letních dnech se nebojte přidávat hnojivo do květníku každý týden, zaměřte se především na hnojivo s menším obsahem dusíku, naopak na fosfor může být o něco bohatší.
Jak zazimovat durman?
Ve venkovním prostředí se durman považuje za klasickou jednoletku, pokud ale o svou milovanou květinu nechcete přijít, můžete ji zazimovat ve vnitřním prostředí. V zimě zálivku omezte, stačí zalévat například jednou za 14 dní, jen tak, aby půda kolem rostliny úplně nevyschla.
Jestliže jste se rozhodli durman zazimovat do interiéru vašeho domova, pak nestačí jen méně zalévat a čekat na jaro. Dodržujte následující pravidla, aby vaše květina přežila do další sezóny.
- Před zazimováním ustřihněte listy, nechte jich na květině opravdu minimum. Stonky i výhonky nechte tak, jak jsou, aby se na jaře opět dokázala vzpamatovat.
- Durman vysaďte z velkého květináče, oberte kořeny na minimum a zasaďte do menšího květníku. Ten vám nezabere tolik místa a váš durman se bude cítit mnohem lépe.
- Nezapomeňte na postřik proti možným škůdcům a hmyzu.
- Durman nemusí být v teplém prostředí, stačí mu místo na chodbě nebo v mezipatře sklepa.
Pozor na škůdce
Přestože je durman považován za jedovatou rostlinu, některým druhům hmyzu to očividně vůbec nevadí. Nejvíce pozornosti věnujte mšicím a sviluškám, proti kterým můžete bojovat jednoduše pomocí postřiku.
Durman vám bude dělat radost svou opojnou vůní, krásným a mohutným růstem i andělskými květy, které vás ohromí svou velikostí i tvarem.
Zdroj: gardeningknowhow.com
Další oblíbené rostlinky