Jak správně připravit kaktusy na zimu: Postup

Kaktusy milují teplo a vlhkost, právě díky tomu se jim tak dobře daří. Ovšem stejně jako jiné rostliny, tak i kaktusy potřebují vegetační klid pro správný růst. Víte, kdy je jejich čas odpočinku?

Co vegetační klid u kaktusů obnáší? Připravili jsme pro vás několik zásadních rad, jak s nimi v zimě zacházet.

Kaktusy potřebují vegetační klid

Kaktusy žijící v jejich přirozeném prostředí (většinou v Severní a Jižní Americe) jsou v létě vystaveny vysokým teplotám a nízkým srážkám. Proto přestanou růst a zahájí vegetační období. Ve svém růstu zase pokračují od poloviny podzimu, kdy začíná období dešťů.

Ovšem vzhledem k tomu, že u nás většina majitelů kaktusy pěstuje doma, kde také dostávají pravidelnou vláhu, je potřeba jim přes zimu vytvořit podmínky pro vegetační klid. Ten trvá od poloviny října do konce února. Přes toto období naberou potřebnou sílu, odpočinou si, postupně se vytvoří malá poupata a připraví se na svůj růst v letním období.

Potřebují všechny kaktusy vegetační klid?

Ne všechny potřebují období vegetačního klidu. Zejména ty pouštní jej rozhodně potřebují, ovšem například kaktusy rodu Rhipsalis nebo Schlumbergera neboli vánoční kaktus vegetační klid nepotřebují. Jedná se o tzv. tropické kaktusy, jejichž ideální teplota během zimy se pohybuje mezi 12-15 stupni Celsia. Tropické kaktusy mají rády vyšší vlhkost, takže během vegetačního klidu je klidně můžete pokropit vodou v rozprašovači.

TIP: Krásný kvetoucí kaktus Opuncie

Kaktus zazimování
Zdroj foto: Igorfoto / Shutterstock.com

Omezení zálivky

Prvním krokem k zahájení vegetačního zimního období je snížení četnosti zalévání kaktusů. Tento krok je pro kaktusy velmi důležitý, uchráníte tak jejich kořeny před hnilobou. Ta vzniká následkem odpařování vody, které je v zimě velmi pomalé. Postačí, když je zalejete jednou za 3 týdny na podzim a jednou za 4-6 týdnů v zimě. Pamatujte, že kaktusy i během vegetačního klidu nesmíte přestat zalévat úplně.

Umístění kaktusů na suché a chladné místo

Druhým krokem k zazimování kaktusů je jejich umístění na chladné místo tehdy, jakmile začnou teploty klesat. Přesuňte je na místo, kde se teplota pohybuje mezi 8-12 stupni Celsia. Kaktusy bez obav zimu přežijí například na zaskleném balkoně, chladné zimní zahradě, v chladné chodbě či ve sklepě. Zejména tehdy, pokud jste je po celý rok pěstovali vevnitř u topení.

Připravte kaktusy na jarní období

Jakmile kaktus přemístíte na chladné místo, nechte ho tam až do konce února, po tuto dobu se zastaví jeho růst. Musíte si uvědomit, že po celou dobu jsou bez slunečních paprsků, takže jakmile teploty začnou opět stoupat, nevracejte je hned na původní místo. Dostaly by šok, a dokonce by se mohly spálit.

S postupným vystavování slunci začněte v březnu, kdy je důležité je před přímým slunečním světlem ochránit. Proto použijte stínítko, které zabrání slunečním paprskům proniknout až ke kaktusům. Pamatujte na časté větrání místnosti, protože kaktusy mají rády čerstvý vzduch.

Přesazení kaktusu do nového květináče

Pokud jste je právě přesadili do nových květináčů, omezte na týden jejich pobyt na slunci a také jejich zalévání. A co víc, zálivku příliš nezvyšujte, začněte s trochou vody a při rostoucích teplotách ji navyšujte.

Pár tipů na závěr:

  • Kaktusy, zejména ty ve vegetačním klidu, nikdy nezalévejte studenou vodou. Ta by mohla poškodit kořeny, což by vedlo k hnilobě. Zalévejte vodou o teplotě mezi 30-40 stupni. Kromě toho také před každým zaléváním raději zkontrolujte vlhkost v půdě – aby nedošlo k jejich přelití.
  • Kaktusy zalévejte jednou za měsíc nebo jednou za 5–6 týdnů, a to i ve vegetačním klidu. Mohly by uschnout.
  • Pokud je přesadíte v době klidu před začátkem vegetačního období, chraňte je před přímým slunečním světlem a nezalévejte je alespoň týden poté. Nejlepší čas pro přesazení je na konci období vegetačního klidu, kdy jsou připraveny pro nový růst.

Věříme, že náš článek vám přinesl spoustu zajímavých informací, díky kterým se o své kaktusy řádně postaráte.

Přečtěte si také: Nejoblíbenější druhy sukulentů

Zdroj: plantinterrarium.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.