Habr aneb chtěli byste si vytvořit na své zahradě živý plot?

Habr je listnatý strom – a asi všichni jej dobře známe minimálně ze školy. Málokdo ale ví, že tento známý listnatý strom se dá pěstovat i na zahradách, a dokonce se výborně hodí pro tvorbu živého plotu.

Živý plot je bezesporu zajímavým oživením každé zahrady. Habr je nenáročnou dřevinou, o kterou se stačí starat minimálně, navíc snáší velmi dobře řez, a tak není problém jej tvarovat, jak potřebujete.

habr živý plot
Zdroj foto: Wiert nieuman / Shutterstock.com

Neopadavý listnatý strom habr

Všichni víme, že listnaté stromy na podzim opadávají, habr to má ale trošku jinak. Před zimou obvykle neopadává, jeho listy pouze uschnou. Takže vám parádu bude dělat i během zimy, on si to nechává totiž až na jaro, kdy mu listy začnou padat, v té době už mu ale začínají růst listy nové. I to je důvodem, proč je vhodným kandidátem na živý plot.

Pěstování habru

Habr je strom, který má domov v Evropě, podmínky u nás jsou pro něj tak naprosto dostačující, a proto se nemusíte bát náročné péče. Stačí mu úplně běžná zemina, nejvíce se mu daří na slunném stanovišti, nepohrne však ani polostínem. Jde o trvalý strom, snáší dobře mrazy a má rád i vlhkou půdu. V květnu navíc nádherně kvete, v tuto dobu se obsype žlutozelenými květy. Strom sám o sobě nevyžaduje zařezávání, v případě, že si jej ale vysadíme pro účely živého plotu, je jasné, že jej budeme muset zařezávat a vhodně tvarovat. Habr to snáší velmi dobře, a je tak možné jej řezem upravovat.

Živý plot habr

Habr se mimo jiné postará o dokonalé soukromí, které na své zahradě jistě chcete mít. Jeho větve totiž rostou velmi hustě, navíc pravidelným řezem se strom výborně zregeneruje. Tento strom je velmi přizpůsobivý a vyznačuje se i svou dlouhověkostí. Také poměrně rychle roste, využívá se někdy i jako solitéra.

Habr se stane ozdobou i ochranou zahrady.


Tipy na další stromy a keře

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.