Domácí trdelník patří k pochoutkám, které si vychutnáváme na Vánoce a přes masopust. Upéct si jej můžete i doma, jeho příprava není náročná. Zkuste ověřený recept na trdelník.
Také zbožňujete tu chuť čerstvého a teplého trdelníku? Proč čekat na trhy, když si tuto sladkou pochoutku můžete upéct i sami doma? Domácí trdelník nemusí být jako z obrázku, stačí když vám bude chutnat.
Odkud pochází trdelník
Ačkoliv se trdelník tváří jako staročeská či slovenská sladká pochoutka z kynutého těsta, jeho původ pochází o několik kilometrů dál. Originální název „kürtőskalács“ pochází ze Sedmihradska, tedy oblasti dnešního Rumunska. První zmínky byly zaznamenány kolem roku 1784 v kuchařce hraběnky Márie Mikes. Originál recept na trdelník se poté rozšířil dál na západ.
A jak udělat domácí trdelník? Klasický trdelník se správně peče na otevřeném ohni. Těsto je omotané kolem speciálních forem, tzv. trdel. I když nemáte pec na trdelník, můžete si ho upéct i doma na plechu v troubě.
Recept na domácí trdelník
Nelamte si hlavu s tím, co potřebujete k výrobě trdelníku. Základem je kvásek a kynuté těsto, které je třeba obmotat. Pokud nemáte formu na trdelník, nic se neděje, postačí vám něco podlouhlého a oblého, co máte doma, např. dřevěný váleček či zavařeninový pohár.
Ingredience
Suroviny na obalení
Postup přípravy
- Nejdříve si připravíme kvásek. Droždí rozdrobte do misky, zalijte trochou mléka a promíchejte. Přidejte trochu cukru a zasypte trochou mouky. Misku postavte na teplé místo, aby vzešel kvásek.
- Do velké mísy nasypte prosátou mouku, cukr a sůl. Promíchejte a přidejte ostatní suroviny včetně hotového kvásku.
- Suroviny zpracujte v těsto (nesmí se lepit, být řídké ani moc husté) a nechte ho půl hodiny kynout.
- Jakmile je těsto vykynuté, předehřejte si troubu na 180 stupňů.
- Těsto si přeložte na vál a vyválejte z něj tenkou placku.
- Těsto nařežte na pásky, které namotejte na olejem vymazané nerezové formičky určené k pečení trdelníků (alternativou mohou být také zavařovací sklenice obalené alobalem).
- Takto namotané trdelníky potřete buď rozšlehaným bílkem nebo olejem a obalte v předem připravené směsi cukru, skořice a oříšků.
- Pečte ve vyhřáté troubě asi 8 minut.
- Plnit je můžete už dle své libosti, například vanilkovým krémem nebo Nutellou.
Doporučujeme: Připravte si také recept na skořicové šneky z listového těsta
Jak vylepšit trdelník?
- Trdelník na plechu nesmí ležet, forma na trdelník musí na plechu stát, vyhnete se tak nerovnoměrnému pečení.
- Jestliže jsou formičky na trdelník moc vysoké, položte je na okraje pekáčku tak, aby se trdelníky nedotýkaly dna.
- Výborný trdelník je i samotný bez náplně. Pokud máte rádi plněné moučníky, doporučujeme karamelový krém, Nutellu, vanilkový krém nebo zmrzlinu.
Jestliže nemáte potřebné formičky, popusťte uzdu své fantazii. Obmotejte pár zavařovacích sklenic alobalem a na ně můžete těsto na trdelník namotat. Využít můžete i pivní sklenice nebo zbylé ruličky z papírových utěrek. Využít můžete dokonce i váš dřevěný váleček. Trdelník na válečku položte oběma konci válečku na menší plech.
Doporučujeme: Domácí koblihy
Sypka na trdelník
Každý máme jiné chutě, proto každému chutná něco jiného. Domácí trdelník si můžete posypat dle své vlastní chuti, někdo dá přednost pouze cukru, jiný si trdelník nedovede představit bez oříšků (oříšky zvolte podle své chuti, někdo dává přednost klasickým vlašským, jiný zase pistáciím, mandlím nebo lískovým) a skořice. Těsto na trdelník však můžete upéct i bez posypky, stačí ho jen po upečení pocukrovat.
Je jen na vás, jakým příchutím dáte přednost, nakonec bude možná také chutnat stejně jako ten legendární skalický trdelník.
Zdroj: thekitchn.com, woolworths.com.au
Další tipy na recepty