Domácí kino: Podle čeho vybírat?

Chcete si naplno užít váš oblíbený film, ale nechce se vám kvůli tomu chodit do kina? S moderním systémem několika reproduktorů zvaných domácí kino si tuto potřebu můžete snadno splnit.

Domácí kino nemusíte používat pouze ke sledování oblíbených filmů, ale dá se využít například pro poslech hudby nebo pro sledování běžné televize. Na trhu se ovšem nachází nepřeberné množství těchto zařízení, takže by někteří z vás mohli mít problém s výběrem domácího kina.

Zdroj foto: archideaphoto / Shutterstock.com

Proč si zakoupit kvalitní domácí kino?

Ač se to nezdá, tak domácí kino značně ovlivňuje váš filmový nebo hudební zážitek. Výběrem nejlepšího kina si můžete tento zážitek ještě o dost zpříjemnit. Proto se dnes podíváme na několik důležitých parametrů, podle nichž si domácí kino vybrat. I když je volba konkrétního domácího kina dost subjektivní, můžete si přeci nechat trochu poradit.

Chystáte se na sledování nejnovějších filmů a poslech moderní hudby nebo budete koukat jen na obyčejnou televizi? Dáte přednost kompaktnosti nebo půjdete za kvalitou? Na všechny tyto otázky zjistíte odpověď v průběhu čtení našeho článku.

Co je vlastně domácí kino?

Domácí kino je vlastně soubor několika vzájemně propojených elektronických zařízení, které vám přinesou lepší vizuální a zvukové vnímání. U těch nejlepších souprav se dá vytvořená atmosféra přirovnat k opravdovému kinu.

Základem každého domácího kina musí být kvalitní dataprojektor nebo televizor s velkou úhlopříčkou. Díky těmto přístrojům si užijete bezchybný obraz, avšak daleko důležitější je zvuk. Přeci jen sestavit opravdu kvalitní soustavu reproduktorů vydávající nádherné tóny není vůbec snadné. Ještě před samotným výběrem si musíte ujasnit, zda chcete kompaktní domácí kino nebo kino sestavené z jednotlivých komponentů.

Zdroj foto: Anton27 / Shutterstock.com

V čem vyniká kompaktní domácí kino?

Domácí kino obsahuje takřka všechno v jednom. Sestavu můžete snadno zakoupit s televizorem, kvalitními reproduktory, zesilovačem, potřebnými kabely a dalšími podstatnými prvky. Tato domácí kina mají ovšem jednu velkou nevýhodu, a tou je faktor kvality. Za nízkou cenu dostanete málo muziky, a proto se tyto sestavy hodí spíše pro méně náročné uživatele, kteří si nepotrpí na prvotřídním zvuku nebo obrazu.

V čem vyniká podomácku sestavené kino?

Pokud patříte k milovníkům zvuku a obrazu, pak pravděpodobně zvolíte druhou možnou variantu. Tou je sestavení domácího kina z jednotlivých komponentů. Vybrat si můžete všechny použitelné prvky. Zvlášť si pořídíte reproduktory, zesilovač a přehrávač. Potom už stačí veškeré komponenty propojit dohromady a užívat si atmosféry kina.

Domácí kino se vyznačuje vyššími pořizovacími náklady, k nimž samozřejmě potřebujete i znalosti z oboru elektrotechniky, popřípadě informačních technologií.  Na druhou stranu dosáhnete o dost lepšího zvuku i obrazu, než by tomu bylo u kompaktního domácího kina.

Zdroj foto: ra2 studio / Shutterstock.com

Počet kanálů domácího kina

Domácí kino si pořizujete kvůli zlepšení zvuku u vašeho stávajícího televizoru. Právě zvukový projev je u běžných televizorů značně omezený. Na moderních zařízeních už se totiž nepřehrávají pouze TV stanice, ale také DVD nebo na nich lze poslouchat příjemnou hudbu. Prvním důležitým parametrem při výběru domácího kina je tedy počet kanálů.

A k čemu počet kanálů slouží? Jde vlastně o zvukové proudy vytvářející prostorový zvuk. Volba počtu kanálů tak závisí především na tom, co od vašeho domácího kina očekáváte. Dalšími důležitými faktory je velikost místnosti, v níž bude kino umístěno nebo uspořádání jednotlivých prvků.

Vybírat můžete z těchto možností:

  • Verze 2.1 – dva reproduktory a subwoofer
  • Verze 3.1 – tři reproduktory a subwoofer
  • Verze 4.1 – dva reproduktory vpředu, dva vzadu a subwoofer
  • Verze 5.1 – pět reproduktorů tvořících krásný prostorový zvuk, označovaný zkratkou DTS, což znamená Dolby Digital Sound
  • Verze 7.1 – několik reproduktorů, vhodná pro milovníky filmů
Zdroj foto: Maxx-Studio / Shutterstock.com

Jaké zvolit reproduktory?

Sami už jste asi zjistili, že reproduktory hrají u domácího kina dost důležitou roli. Pokud nemáte žádné nadstandardní požadavky a nepatříte k milovníkům zvukových vln, pak si určitě vystačíte s běžnými reproduktory za rozumné pořizovací ceny. V opačném případě byste se měli pustit minimálně do verze 5.1. Domácí kino 5.1 efektivně pokryje celou místnost, protože vytvoří opravdu pěkný prostorový zvuk.

Na výběr máte z malých, velkých stojících a závěsných reproduktorů. Často se můžete setkat i s označením SoundBar. O co jde? Je to podlouhlý několika kanálový prvek schopný povýšit zvuk do nepředstavitelných výšin. Nepodceňujte ani otázku propojení reproduktorů s televizí, popřípadě s dataprojektorem. Nejjednodušší je volba připojení prostřednictvím kabelu, ovšem tady počítejte s vedením několika metrů kabelů.

Proč zvolit bezdrátové reproduktory?

Technologie postupují neustále kupředu, což platí i o oblasti propojení reproduktorů s domácím kinem. Domácí kino spárujete s bezdrátovými reproduktory pomocí systému Bluetooth. Přední reproduktory zapojíte přímo do přehrávače. Zároveň vysílají informace do zesilovače, k němuž jsou pro změnu připojeny zadní reproduktory. I když se vedení kabelů nevyhnete, ušetříte si hodně úsilí, protože nebudete muset propojovat zadní a přední zvukovou soustavu.

Zdroj foto: Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Který zvolit přehrávač?

Srdcem každého správného domácího kina je přehrávač. Jenom díky němu si užijete napínavé nebo romantické scény z vašeho oblíbeného filmu. K přehrávači jsou mimo jiné připojeny i všechny ostatní komponenty. V tomto ohledu máte na výběr hned ze třech variant, kterými jsou DVD přehrávač, Blu-ray přehrávač a multimediální centrum.

Domácí kino je kompatibilní také s DVD přehrávačem, jenž za pár korun pořídíte v jakémkoliv obchodě s elektronikou. Bez větších problémů si poradí s jakýmkoliv DVD, popřípadě s CD. Lepší zařízení jsou navíc vybaveny USB konektorem pro připojení externího flash disku.

Filmoví nadšenci však pravděpodobně sáhnou po Blu-ray přehrávači. Ten zajistí prvotřídní kvalitu obrazu. V současnosti neexistuje příliš jiných technologií, které by dokázaly uchovat obrazový záznam ve větší kvalitě. Tyto přehrávače obvykle přehrají video ve vysokém rozlišení 4K. K přehrání takového rozlišení je ovšem nutné vlastnit odpovídající televizor nebo projektor.

Poslední možností jsou multimediální centra sloužící pro přehrání hudby nebo filmů z USB flash disku. Bez problémů si poradí také s paměťovými kartami nebo daty z domácí sítě či pevných disků. Tato nenápadná zařízení umožňují i vložení DVD nebo Blu-ray disků.

Zdroj foto: astarot / Shutterstock.com

Jaké funkce má moderní domácí kino?

Domácí kino disponuje celou řadu užitečných funkcí, s jejichž pomocí je usnadněno jeho používání nebo je ještě umocněn zážitek ze sledování oblíbeného filmu. K těm nejzákladnějším patří Wi-Fi připojení k internetu. Díky tomu lze relativně jednoduše sledovat obsah na internetu. S tím souvisí i funkce webové prohlížeče. Ten můžete využít k přehrávání libovolných filmů nebo videí. Kromě toho získáte informace o počasí nebo se dozvíte zprávy ze světa.

Bezdrátové domácí kino 5.1 lze ovládat i prostřednictvím mobilní aplikace. Tato funkce také souvisí s internetovým připojením. Jakmile si stáhnete speciální aplikaci do svého chytrého telefonu, můžete snadno ovládat své domácí kino. Mobil jednoduše nahrazuje zastarávající dálkové ovládání.

Domácí kino je hodně zajímavým doplňkem k televizi nebo dataprojektoru. Sledování filmů bude najednou o dost napínavější, za což můžete vděčit právě prostorovému zvuku. Až si při výběru domácího kina nebudete vědět rady, vzpomeňte si na naše tipy.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.