Suchý vzduch v domácnosti může být opravdu škodlivý – pomůže vám dobrý zvlhčovač vzduchu?

Kašel, suché sliznice dýchacích cest a zhoršená obranyschopnost. Že se to týká i vás? Na vině může být suchý vzduch u vás doma. Naštěstí je hned několik způsobů, jak nad ním pzvítězit. Jaká je optimální vlhkost ve vašem domově a který pomocník vám příjemné prostředí vytvoří? Je jím zvlhčovač vzduchu.

Zdroj foto: Mariia Boiko / Shutterstock.com

Jak poznat suchý vzduch?

Za suchý se vzduch považuje, je-li jeho relativní vlhkost 35-40 %. Při dlouhodobém pobytu v tomto ovzduší dochází k nadměrnému vysychání pokožky a sliznic dýchacích cest, což může mít za následek:

  • popraskání kůže,
  • škrábání v krku,
  • pokašlávání.

Největším problémem je snížená obranyschopnost a náchylnost k virovým onemocněním. Nebezpečí se týká i zdravých jedinců, kdy i při nachlazení pociťují zahuštění hlenu, obtížnější vykašlávání a delší dobu léčby. Zvlhčit vzduch v místnosti přitom není nijak složité.

Jaká je ideální vlhkost vzduchu?

Místo pro vaše bydlení by mělo mít ideální vlhkost pohybující se mezi 40-60 %. Tato relativní vlhkost vzduchu by neměla příliš kolísat, abyste zachovali stále stejnou vlhkost a dodali svému zdraví ty nejlepší podmínky pro život. K tomu vám pomůže právě zvlhčovač vzduchu.

Kvalitní zvlhčovač vzduchu jako dobrá investice

Větrání místnosti je krátkodobé, a ne zcela účinné řešení. Hlavně v zimě se nám nechce mít okna dokořán. I když vyvětráme před spaním, ráno se stejně pravděpodobně vzbudíme se suchostí v ústech. Nejlepším řešením je pořídit si kvalitní zvlhčovač vzduchu.

Jistě si z dětství vzpomenete na keramické nádoby, které se zavěšovaly na těleso ústředního topení a fungovaly na principu odpařování vody. Dnes je technologie mnohem dále a na trhu je na výběr mnoha typů zvlhčovačů. Ideální je zvlhčovač, který zároveň i čistí vzduch – a vám se tak do dýchacích cest nedostávají částečky prachu a dalších nečistot.

Diskový zvlhčovač vzduchu 2v1

Diskový zvlhčovač je právě ideální řešení, chcete-li dýchat správný a čistý vzduch. Jejich další nespornou výhodou je absence výměnných filtrů. Jsou vybaveny speciálními diskovými filtry, které se nemusí měnit. Ideální jsou do oblastí s tvrdou vodou, kdy se z disků odpaří pouze voda, a minerály zůstanou ve spodní vaničce. Vzduch je z místnosti odsáván ventilátorem, a poté prochází disky, které ho zvlhčí a oprostí od zápachů. Plusem jsou také minimální provozní náklady.

Parní zvlhčovače jsou velmi oblíbené

Parní zvlhčovače fungují na podobném principu jako varná konvice. Těleso uvnitř ohřívá vodu a vypouští do prostoru horkou páru. Pára má sama o sobě dezinfekční vlastnosti, je však třeba brát v potaz, že svou teplotou zvýší i teplotu v místnosti.

Nevhodné je použití v dětských pokojíčcích, kdy může dojít i k poranění zvídavých dětských ručiček. Také u nich lze zaznamenat větší hluk.

Zdroj foto: DimaBerlin / Shutterstock.com

(Nejen) designové ultrazvukové zvlhčovače

Velkou oblibu v posledních letech zaznamenaly designové ultrazvukové zvlhčovače, tzv. difuzéry.  Proč?

  • Jsou k dostání v mnoha tvarech a podobách,
  • jsou také nejlepším poměrem cena/výkon,
  • mají výrazně nižší spotřebu,
  • nejsou závislé na hladině vlhkosti vzduchu jako u přirozeného odparu,
  • jsou téměř neslyšné a vhodné i pro astmatiky.

U některých typů můžete použít i vonné přísady, takže nejen, že vzduch bude mít optimální míru vlhkosti, ale místnost bude i krásně provoněná.

Pozor na opačný efekt

Použitím zvlhčovače je také třeba dát si pozor na opačný problém, a to sice přebytečnou vlhkost. Ideálním řešením je pořízení vlhkoměru, se kterým budete mít neustále přehled o stavu u vás doma. K dostání jsou analogové i digitální a oba vás spolehlivě informují.

Nadměrná vlhkost má totiž za následky nepříjemnosti jako je například plíseň. Hlavně v zimních obdobích je nebezpečí plísně větší, především kvůli menšímu intervalu větrání a nedostatečné cirkulace vzduchu.

Jak bojovat s plísní?

Základním bodem pro zamezení vzniku plísní v domě je sledovat míru vlhkosti na vlhkoměru. Jak jí předcházet?

  • Nechejte prostor mezi zdí a nábytkem, kudy bude snáze proudit vzduch.
  • Vyměňte těžké závěsy za prodyšné, voda se poté nebude držet na skle a stékat dolů po zdi.
  • Denně větrejte v místnosti.

A co dělat, když už přeci jen plíseň doma objevíte? Nábytek ošetřete vodou s příměsí protiplísňového přípravku a nechte vyschnout. Se zdmi je to samozřejmě komplikovanější, je nutné odstranit plíseň, malbu a často i omítku. Vždy pracujte s mokrým hadříkem, aby se plíseň nešířila vzduchem. Novou výmalbu je nutné provést až po důkladném zaschnutí.

Ať už si do svého domova pořídíte jakýkoli zvlhčovač, brzy zjistíte, že se vám lépe dýchá a spí. Protože čerstvý vzduch je prostě nenahraditelný.

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Miriam říká

    Moje idea by byla, kdyby jsme doma ten vzduch vůbec nemuseli řešit. Nám na suchý vzduch v zimě hodně pomáhá sušit prádlo na sušáku u topení, ale bojím se aby jsme to nepřehnali a pak z toho neměli doma plísně.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.