K čemu slouží zimní clona do masky a jak ji vybrat? Připravte své auto na mrazivé dny včas!
Zima nikdy nepatří mezi oblíbené období řidičů. Také pro náš vůz je to doba, kdy je těžce zkoušený. Ať už se jedná o prosolené silnice, které dávají zabrat karoserii, nebo jde o ten prostý fakt, že jsou velmi nízké teploty znamenající studené starty, a to obecně provozu vozidla nesvědčí. Před zimou se musíme připravit, přezout na zimní obutí a dolít všechny nemrznoucí směsi, aby nás nepotkalo nepříjemné překvapení. Můžeme si ale pomoci také mechanickými ochranami našeho vozu, které mají kladný dopad na jeho životnost i na komfort používání v zimních měsících. Takovým příkladem jsou třeba zimní clony.
Jaké existují zimní clony?
Zimní clony si mohou někteří z nás spojovat s minulostí, kdy je řada řidičů používala proto, že bez nich byl zkrátka provoz vozidla často skoro nemožný. Hovoříme teď samozřejmě především o clonách do masky. Také moderní vůz však můžeme pomocí takové clony ochránit a v zimě si zvýšit komfort jeho užívání. Clony však existují v mnoha provedeních a nechrání pouze prostor motoru, ale mohou posloužit při ochraně také jiných částí vozidla. Pojďme se tedy nejprve podívat na to, jaké druhy clon máme. Mezi nejběžnější typy zimních clon patří:
- zimní clona chladiče / do masky,
- zimní clona na čelní sklo.
Zimní clona chladiče
Mezi nejužitečnější clonu, kterou můžeme ve svém vozidle použít, patří clona chladiče či chcete-li clona do masky. Asi téměř každý motorista tento pojem zná, ale pojďme se nejprve podívat na to, co to vlastně taková clona je. Jedná se v podstatě o jednoduchou mechanickou zábranu, která zamezuje přímému proudění studeného zimního vzduchu do chladiče. Dostatečné proudění vzduchu kolem chladiče je samozřejmě velmi užitečné při provozu vozidla za běžných teplot nad nulou, o to více pak v létě. V zimě to však naopak může být na obtíž, protože okolní teplota je nízká, takže motor se dostatečně chladí i bez proudění vzduchu skrz otvor v masce.
Naopak proudění vzduchu skrz tento otvor v zimě způsobuje, že se motor pomaleji zahřívá, a tedy se pomaleji dostane na svou provozní teplotu. To samozřejmě není příliš dobré pro jeho životnost. Není to ale taky dobré proto, že vám začne později topit. To je samozřejmě v zimních měsících velmi nepříjemné. Clona má i další zajímavé vlastnosti, na které se podíváme ještě dále.
Zimní clona na čelní sklo
Něco si musíme říci také ještě o druhém zmiňovaném typu clony. Specifickým druhem zimní clony je totiž clona na čelní sklo. Ta dokáže být užitečná především tam, kde vozidlo parkujete venku a zároveň v zimě napadne více sněhu. Ranní rozmrazování zasněženého a zamrzlého vozu patří k jedné z nejméně oblíbených činností řidičů.
Pokud ale ochráníte čelní sklo clonou, tak na něj nepůjde námraza a zároveň se velice snadno zbavíte sněhu. Čelní sklo je totiž samozřejmě nejkritičtějším místem s ohledem na výhled z vozidla, který musí být dokonalý i v zimě.
Má smysl pořídit si zimní clonu do masky?
Pojďme nyní podrobněji k vlastnostem clony do masky a řekneme si, zda má smysl si ji pořídit nebo nikoliv. Už jsme zmínili, že dokáže přispět k lepším provozním vlastnostem našeho vozu, což mimo jiné znamená nižší spotřebu. Motor se rychleji zahřeje, a tak je vám zároveň vůz schopen rychleji zatopit v interiéru. V zimních měsících oceníte, že nebudete příliš dlouho mrznout, jakmile vyrazíte na silnici. Kromě toho je využití takové clony velmi žádoucí v případě:
- častých krátkých jízd,
- vozidel se vznětovým (dieselovým) motorem.
Není žádným tajemstvím, že časté krátké jízdy obecně automobilu nesvědčí. O to horší je to pro něj v zimě, kdy se během krátké jízdy, která má třeba jen několik kilometrů, nestačí motor ani dostat na provozní teplotu. Právě kvalitní zimní clona do masky tady však může udělat opravdu dobrou službu. Pomůže totiž účinně zamezit nadměrnému ochlazování chladící kapaliny, a tudíž i zkrátit čas, kdy se motor zahřeje na provozní teplotu.
Pokud se bavíme o krátkých jízdách, tak ty obecně nesvědčí zejména vznětovým, resp. dieselovým motorům. Krátké jízdy například nahrávají tomu, aby se dříve zanesl filtr pevných částic. Jízda zastudena tomu rozhodně také nepomáhá, protože při studené jízdě nedochází ještě ke zcela optimálnímu spalování částic. Pokud tedy vlastníte vůz s dieselovým motorem, je použití clony chladiče velmi žádoucí.
Cloně do masky můžeme připsat ještě další ochranný faktor, když chrání samotný chladič mechanicky. A to zejména s ohledem na odletující kamínky z okolního provozu. Zejména v zimních měsících, kdy clonu používáme, a kdy se aplikuje posyp štěrkem, to je navíc téma o to aktuálnější. Možnost chránit takto chladič před proražením tak rozhodně není také k zahození. Zároveň v zimních měsících dokáže udržovat motorový prostor v čistotě, protože do něj neproniká tolik nečistot z okolního prostředí. Hliníkové a kovové části motoru tak nepřicházejí tolik do styku s agresivní posypovou solí.
Typy zimní clony do masky
Clonu do masky můžeme koupit v různých provedeních. Každopádně je potřeba koupit takovou, která bude přesně pasovat na váš model vozu. Tady si dávejte pozor i na rok výroby, kde mohou být často rozdíly právě v masce po nejrůznějších faceliftech a podobně.
Jinak je samozřejmě především výhodou plastové clony, že jsou vyráběny přesně na míru konkrétnímu automobilu. Dokonale tak pasují, což zvyšuje jejich efektivitu. Kromě toho se obvykle vyrábějí z plastu kouřové barvy, který:
- dokonale splyne s maskou chladiče,
- nepůsobí rušivým dojmem.
Za zmínku stojí také vysoká trvanlivost těchto kvalitních plastových dílů. Typu provedení clon do masky existuje celá řada podle konkrétního výrobce. Některé jsou různě profilované, některé zase hladké a lesklé. Záleží na tom, jaký máte vkus a jak se rozhodnete clonu sladit s designem vašeho vozu, aby působila co nejlépe.
Zkušenosti se zimní clonou do masky
Názory na používání clony do masky se liší. Již jsme zmiňovali, že dříve to byla prakticky nutnost, aby auto vůbec v zimě slušně jelo. Dnešní moderní vozy již nemusejí mít problém se samotným provozem, ale na druhou stranu můžete autu ulevit a když už nic, tak minimálně snížíte pronikání špíny do motorového prostoru a riziko poškození chladiče.
Většina motoristů si využití clony pochvaluje tehdy, pokud jezdí krátké jízdy. Není to totiž jen o tom, že ulevíte motoru, ale také ulevíte sami sobě a ulevíte také své peněžence. Většina lidí, kteří si instalovali clonu, si pochvaluje zejména faktory jako je:
- nižší spotřeba při prvních kilometrech,
- rychlejší topení.
Ulevíte tak nejen samotnému motoru, ale také si sami zpříjemníte pobyt v autě, protože vám auto rychleji zatopí. To už jsme zmiňovali výše s ohledem na kladné vlastnosti clony. Zmiňovali jsme také vliv na spotřebu, který řada řidičů skutečně potvrzuje. Jak je vůbec možné, že clona snižuje spotřebu? Je to dáno tím, že hodnoty spotřeby udávané výrobcem jsou deklarovány pro motor, který pracuje za provozní teploty. Právě proto můžete mít při prvních kilometrech za studena vyšší spotřebu. Jelikož je clona schopna zajistit rychlejší zahřátí motoru, klesne vám také logicky spotřeba při prvních kilometrech jízdy. V době, kdy pohonné hmoty rozhodně nejsou levné a provoz automobilu nemálo ukrajuje z rodinného rozpočtu, rozhodně nelze tento aspekt pomíjet.
Jak se stavějí k montáži clony do masky výrobci automobilů?
Pokud uvažujete o tom, zda si clonu pořídíte, nebo nikoliv, určitě vás nebudou zajímat jen zkušenosti zákazníků, ale také názory těch nejpovolanějších, tedy samotných automobilek. Vyjádření k instalaci tohoto doplňku pro váš konkrétní model vozu je ideální si vyžádat přímo od zástupce automobilky. Pokud tedy chcete mít naprostou jistotu.
Obecně je ale faktem, že některé vozy dokonce mají přes masku chladiče instalovány automatické sklopné žaluzie. Systém zamezení proudění vzduchu skrz masku chladiče tak může být v některých provozních situacích opravdu přínosný i z pohledu samotných automobilek. Setkat jste se s tím mohli například u známého modelu Ford Focus, který měl před chladičem instalovány takovéto automaticky sklopné žaluzie. Jejich nastavení reagovalo na teplotu motoru, kdy pokud byl motor dosud studený, žaluzie byly sklopené. Pokud se ale motor v průběhu jízdy již dostatečně zahřál, žaluzie se otevřely, aby mohlo přirozené proudění plnit svou úlohu.
Montáž zimní clony do masky
Jednou z výhod clony do masky je to, že jejich instalace je opravdu velmi snadná a zvládne to naprosto kdokoliv. Ostatně clonu instalujeme pouze na zimu, v létě je potřeba ji sundat, a tak se snadná montáž a demontáž hodí. Co je potřeba udělat? Postačí dodržet následující postup:
- zvednout kapotu,
- z vnitřní strany masky vsunout úchyty se šrouby směrem ven,
- přiložit kryt z venkovní strany na masku chladiče,
- osadit kryt na střed masky.
Asi nejsložitější částí montáže je přiložit si samotnou clonu tak, aby otvory pro uchycení byly v ose s úchyty a šrouby, ke kterým clonu připevňujeme. Vše je potřeba udělat s citem, včetně následného utahování šroubů po osazení clony. Dotahování s citem je důležité, protože tak předejdete poškození plastových dílů, ať už samotné masky nebo clony.
Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.