Co dělat na zahradě v první polovině května? Užívejte si první výsledky práce

Se začátkem května přichází už zřetelné jaro, kdy si užíváte krásné počasí a sílu slunečních paprsků. Vaše zahrada začíná vzkvétat a přichází pravý čas pro sadbu nejrůznějších plodin. Připravte svou zahradu na hlavní sezónu a užívejte si exteriér vašeho domova plnými doušky.

Zdroj foto: Morinka / Shutterstock.com

V květnu zahrada krásně rozkvete

Květnové dny jsou pro zahradníky sice plné práce, avšak můžete si užívat první krásné květy a opojnou vůni úžasných květin. V květnu totiž vykvétá mnoho rostlin, kolem nás jsou voňavé šeříky a jarní cibuloviny. Krásné období jara provází také mnoho práce, kterou je nutné udělat právě v květnu. Podívejte se na ty nejdůležitější zahradní úkony.

Okrasná zahrada v květnu krásně voní

Ve vaší okrasné zahradě najdete stoprocentně nejen hezké květiny, okrasné trávy, ale také keře, které podpoří celkový vzhled exteriéru. Keře, které vám svými květy dělají radost už od dubna, pomalu odkvétají. V květnu uvadá jako první šeřík, zlatice nebo sakury. U všech těchto keřů je důležité odstranit odkvetlé květy, v opačném případě se keř zbytečně moc vysiluje.

Květen je čas sázení letniček

Pokud jste se na konci dubna nepustili do sázení letniček, v květnu je nejvyšší čas. U těch nejvíce náchylných květin klidně počkejte do poloviny května, ale s největší pravděpodobností zvládnout zakořenit i na začátku měsíce.

Nejčastějšími květinami v okrasné zahradě jsou v květnu:

V této době už vám polovinu měsíce dělají radost všechny jarní cibuloviny, mezi které patří oblíbené narcisy a tulipány. Po zmrzlých nebo přibližně po prvním květnovém týdnu můžete vysadit také hlíznaté rostliny. Nejoblíbenější květiny tohoto druhu jsou:

Trávník se krásně zelená a roste

Pokud jste založili v dubnu nový trávník, v květnu vám bude dělat velkou radost svým růstem a zelenáním. V případě, že už trávník máte roky, pak je květen měsícem sekání, jelikož v tomto měsíci roste nejvíce a snaží se nabrat svou sílu. Sekáním mu dodáte veškerou vláhu. Pokud nebudete sekat často, může dojít trávník do chvíle, kdy přeroste svou normu a může se tak stát oslabeným.

V sekání můžete najít jistou pravidelnost, někdo seče každé tři týdny, jiný svému trávníku dává péči každých čtrnáct dní. Tráva by se měla sekat pokaždé, když dojde k nárůstu přes třetinu požadované výšky

Zdroj foto: SingjaiStocker / Shutterstock.com

Oblíbené květnaté louky

Květen je také ideálním obdobím pro založení květnaté louky. Směs travin spolu s lučním kvítím se stává oblíbenou a moderní strukturou zahrad. Je zajímavá už jen svou směsí krásných lučních květin, voňavého jetele a různých druhů travin. Do vaší zahrady louka přiláká také mnoho zvířat a hmyzu.

Na záhonech vše krásně roste

Plno práce i první úroda. To vše vás čeká v májových dnech na vašich záhonech, kde pěstujete nejrůznější plodiny. V květnu se můžete těšit na první úrodu v podobě ředkviček, špenátů a salátů. Mnohem více práce vás ale čeká při péči o samotnou půdu, s prvním jarním deštěm totiž roste nejen zelenina, ale také plevel.

Je třeba věnovat hodně času odplevelení, proto prokypřete půdu v záhoně a odstraňte veškerý plevel, který najdete. Ten totiž z půdy bere hlavně dusík, který je důležitý pro správný růst vaší úrody. Půdu kypřením provzdušníte, nesmíte zapomenout také na důkladné a pravidelné zalévání.

Zdroj foto: Patrick Daxenbichler / Shutterstock.com

Postarejte se o další úrodu

Špenát, ředkvičky i salát vám dělají radost, je třeba dát ale péči i ostatní zelenině, která na svou sklizeň musí ještě chvíli počkat. Brambory v řádcích potřebují dostatek půdy, proto do řádků ještě trochu hlíny přihrňte. Přichází také čas na plodiny, u kterých se už po zmrzlých nemusíte bát úhynu.

V květnu je ideální čas pro sázení:

  • paprik,
  • rajčat,
  • okurek,
  • lilků,
  • patisonů,
  • cuket,
  • melounů a dalších.

Do části bylinkové zahrady můžete k ostatním bylinkám již přidat také bazalku a majoránku, tyto dva druhy bylinek už v tomto čase skvěle zakoření a ponesou voňavou úrodu koření pro vaše pokrmy.

V květnu je na zahradě práce dost, proto nezapomeňte každý úkon dobře naplánovat, abyste na žádnou část vaší zahrady nezapomněli.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.