Vesnice versus život ve městě. Každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou výhody a nevýhody?

Bydlíte ve velkoměstě, ale občas byste jeho ruch vyměnili raději za poklidný život na vesnici? Nebo naopak žijete na vsi a toužíte po světlech města? Jaké výhody a nevýhody mají obě možnosti a která varianta je lepší?

Zdroj foto: Pixelvario / Shutterstock.com

Poklidný život na vesnici

Pokud bydlíte na vesnici, rozhodně to neznamená, že musíte mít farmu a chovat užitková zvířata, starat se o králíky a vyhánět ovce na pastvu.

  • Na vesnici se čím dál častěji stěhují lidé z velkých měst, aby měli více klidu a čerstvého vzduchu.
  • Okraje a předměstí se stále více zaplňují novostavbami, kam utíkají rodiny s malými dětmi, aby jim dopřáli větší bezpečí a blízkost přírody.
  • Kromě čistého vzduchu a nižší hustoty dopravy se na vesnici lidé mezi sebou znají a většinou si i navzájem pomáhají.
  • A ráno vás probudí maximálně kokrhání kohouta nebo zpěv ptáků.

Na vesnici zkrátka dočista zapomenete na to, jak zní hluk dopravy.

Zdroj foto: Nixy Jungle / Shutterstock.com

Pestrý život ve městě

Jasnou výhodou života ve městě je dostupnost služeb. Na každém rohu narazíte na obchod, kavárnu, restauraci, a váš společenský život je při bydlení ve městě na vrcholu. Kdykoli můžete zajít do kina, do divadla, na výstavu a cestou domů si v nonstop bistru ještě koupit jídlo na cestu domů. Rovněž nabídka pracovních míst je mnohem pestřejší než na vesnici – a za prací nemusíte nikam dojíždět.

Co můžete na vesnici postrádat

Dostali jste uprostřed noci chuť na pizzu? Došlo vám mléko a nutně si potřebujete zajít do krámu? Dovážka hotových jídel na vesnici není ve většině případů možná a obchody se také zavírají mnohem dříve než supermarkety. Pokud vám tedy něco dojde nebo se vám nechce vařit, budete nuceni dojet si do nejbližšího města. Dávat pozor si musíte i a vztahy s ostatními. Na vesnici se zná každý s každým, poštvete proti sobě jednoho souseda – a druhý den se o tom dozví všichni zbylí obyvatelé.

Život ve městě není vždy skvělý

Chcete si o víkendu přispat? Pokud máte lehký spánek, ve městě se budete i o víkendu probouzet brzy ráno, protože doprava je mnohdy o víkendech hustší než ve všední dny. Nebo jste protáhli party do nočních hodin a čeká vás ještě cesta přes celé město domů? Zvolte raději taxi. Ve městech je totiž o poznání vyšší kriminalita než na vesnicích. A větší částky si budete muset připravit i při placení nájmu. Ceny bytů, domů i nájmů jsou ve městech o poznání vyšší než ceny bydlení na vesnici. Celkově mají lidé žijící ve městě mnohem vyšší výdaje oproti lidem žijících na vsích.

Zdroj foto: Nick Starichenko / Shutterstock.com

Vesnice versus město

Jaké bydlení tedy zvolit? Dát přednost klidnému bydlení na vesnici, kde se každý zná s každým a musíte si pěstovat přátelské vztahy i se sousedy, kteří vám jdou na nervy? Anebo si užívat městského života se všemi jeho vymoženostmi, hlídat si své cennosti kdykoli vyrazíte na přespaná prostranství a počítat s vyššími výdaji? Tato otázka nemá jednoznačnou odpověď.

  • Každý jsme jiný a preferujeme jiné věci.
  • Rodiny s malými dětmi touží po bezpečí pro své děti a chtějí jim dopřát co nejlepší možné prostředí k jejich vyrůstání.
  • Zatímco mladí lidé, kteří se chtějí věnovat své kariéře, preferují dostupnost služeb a větší nabídku pracovních míst bez nutnosti každodenního dojíždění.

Než se rozhodnete provést tak razantní krok, jímž stěhování bezesporu je, nestyďte se sepsat si seznam pro a proti a pečlivě porovnat, co jednotlivá místa k žití nabízejí. V úvahu vezměte veškeré faktory od dostupnosti služeb až po nabídky práce a případnou vzdálenost dojíždění do nejbližších měst.

Stěhování je totiž náročné, proto si ho raději třikrát promyslete, než se do něj pustíte. A ať už se rozhodnete jakkoliv, přejeme vám, ať se vám dobře bydlí.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.