Dvojčata: Jaké to je mít najednou dvě děti a jak zvýšit pravděpodobnost, že se vám narodí?

Napadlo vás někdy, jaké to je mít dvě děti najednou? Pro někoho je to nepředstavitelné, pro jiného naopak velmi lákavé. Vždyť dvojčata jsou tak roztomilá! Mít dvě děti najednou taky znamená, že sourozenci si budou neustále nablízku, budou si moci spolu hrát a společně vyrůstat, budou mít mezi sebou silné pouto.

Jenže začátky s malými dvojčátky určitě nebudou vždy úplně růžové. To ale výchova dětí není nikdy, nic není zalité sluncem pořád a občas vydá jedno dítko i za tři. Kdo má větší šanci, že se dvojčátek dočká a je něco, co pro to můžete udělat?

Zdroj foto: Zoia Kostina / Shutterstock.com

Dvojčata

Rozlišujeme dvojvaječná a jednovaječná dvojčata.

  • Ta jednovaječná jsou zpravidla stejného pohlaví a jsou si hodně podobná nejen vzhledem.
  • Dvojvaječná dvojčata se mohou narodit různého pohlaví a jsou si podobná jako běžní sourozenci. Obecně ale platí, že všechna dvojčata mají mezi sebou velmi silné pouto.

Umělé oplodnění

Během umělého oplodnění se do těla ženy vkládá vždy více embryí, obvykle to bývají dvě nebo tři embrya. Tím se samozřejmě zvyšuje i šance na početí více dětí, a obvykle se rodí po umělém oplodnění právě dvojčata. Každá žena, která tento proces absolvuje, je s tím samozřejmě obeznámena. A když se to podaří, není to takové překvapení.

Když zasáhne příroda

Ženy, které samy pocházejí z dvojčat nebo které vědí, že v rodině se dvojčata vyskytují, pak mají také velkou šanci na početí dvojčat, stejně tak jako ženy, které už jednou dvojčata rodily. Velkou šanci mají i starší matky nad čtyřicet let, ovšem v tomto případě je nutné mít se na pozoru. Těhotenství u starších žen je vždy plné rizik a nástrah, když pak žena čeká rovnou dvojčata, musí být i více na sebe opatrná a v těhotenství být více sledována. Bohužel pak roste i riziko vývojových vad a komplikací během samotného porodu.

Zdroj foto: Lyubov Levitskaya / Shutterstock.com

Na co se připravit

Když už se vám to podaří a na ultrazvuku se objeví hned dva uzlíčky štěstí, je potřeba se na to řádně připravit. Je logické, že matky dvojčat to mají od začátku těžší než matky, které mají jedno dítě.

Nejen porod je samozřejmě náročnější, následná péče o děti a jejich výchova je dvojnásobně těžší. I když je každé dítě jiné a říká se, že i jedno dítě může vydat za dvě nebo za tři, představa toho, že jedno dítě uspíte a druhé se probudí, že jedno krmíte, a to druhé chce samozřejmě taky, že jedno oblékáte, a to druhé se oblékat nechce, že obě najednou spustí křik a pláč, že jedno chce to, a to druhé to musí mít taky, je docela děsivá.

Matky dvojčat obvykle méně spí, mají méně času na sebe a jsou tak i více unavené. Všechno musejí shánět dvakrát, musí běhat ve stejný čas za dvěma dětmi, musí se s nimi učit a každému se zvlášť přizpůsobit. Dvojnásobná radost se rovná dvojnásobným starostem.

Když se podaří překonat všechny nástrahy a děti povyrostou, je docela výhoda mít dvě děti stejně staré. Ty si totiž spolu mohou hrát, mohou si spolu o všem povídat a dvojčata mají vždy velmi silné pouto, které je silnější než běžné sourozenecké pouto. No, a to samozřejmě přináší řadu výhod. Maminky zase uvítají možnost děti stejně oblékat, protože hlavně u holčiček je to prostě rozkošné.

A co vy, troufli byste si někdy rovnou na dvě děti najednou?

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Marcela říká

    To s tím umělým oplodněním je deset let starý blábol, autorka by si měla zjistit, jak to je ve skutečnosti, dnes naopak lékaři od zavádění více embryí odrazuji z mnoha důvodů a i pojišťovna přispěje nějakou částkou jen na tři pokusy, tedy o pokus méně, pokud si chcete zavést více embryí.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.