Vánoční stromeček: Historie a vývoj vánočních ozdob od historie až po současnost

Vánoce jsou oblíbeným svátkem celé řady z nás. U prostřeného stolu se sejde celá rodina, společně povečeří a potom spolu stráví čas u ozdobeného vánočního stromečku, kde se vzájemně podarují dárky a stráví příjemný rodinný večer. Znáte ale historii některých zvyků, co máme s Vánocemi úzce spojené? Kupříkladu víte, jak vypadaly vánoční stromečky dříve? Čím se zdobily a kdy se objevil první vánoční stromeček v Česku?

vánoční stromeček
Zdroj foto: Ewalds.cz

Legenda o misionáři a první písemná zmínka o vánočním stromku

Přestože existuje legenda o misionáři, jenž v roce 573 slavil narození Ježíše Krista údajně tím, že ozdobil živý strom pochodněmi, které měly tvary křížů, první písemné zmínky o vánočním stromku pocházejí až z 16. století. Zpočátku byl vánoční stromek spojován s pohany, ale své čestné místo si postupně našel i u křesťanů a nyní je nedílnou součástí Vánoc. 

Samozřejmě, že podoba prvních stromečků se naprosto lišila od těch nynějších. Například skleněné vánoční ozdoby se na nich začaly běžně objevovat až ke konci 19. století. Víte vůbec jak křesťané význam vánočního stromu vlastně vykládají? Jedná se o symbol rajského stromu života z ráje.

První vánoční stromek v Česku

V České republice se ozdobený vánoční stromeček objevil poprvé v roce 1812, a zasloužil se o to ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich. Ten si totiž pro své přátele přichystal v rámci oslavy Vánoc malé překvapení, které spočívalo právě v tom, že na ně u něj na zámečku Šilboch čekal ozdobený vánoční stromeček. Přestože v 19. století byly vánoční stromky u sousedních Němců zcela běžné, v Česku šlo o něco zcela nového a převratného. 

Většina jeho návštěvníků tak viděla úplně poprvé na vlastní oči ozdobený vánoční strom. Dá se tudíž bez nadsázky tvrdit, že právě Liebich se zasloužil o to, že se tradice zdobení vánočního stromu začala šířit po Česku. Mimochodem, k otevření první prodejny s vánočními stromy došlo v Česku až v roce 1843.

Stromek vzhůru nohama

Máte dojem, že vás již nic, co se vánočních tradic a jejich historie týče, nemůže překvapit? Kdybyste měli možnost cestovat časem a vrátit se do dob, kdy se tradice vánočních stromečků teprve začala šířit po světě, nestačili byste se divit. Při prvním pohledu byste se totiž lekli toho, že jste se objevili u protinožců. Vánoční stromy se totiž opravdu nejprve instalovaly naopak, tedy špičkou dolů. Vršky jehličnanů, nikoliv celé stromy jako nyní, se totiž zavěsily od stropu a následně ozdobily vším, co bylo právě po ruce. Na stromku se tak zcela běžně nacházelo čerstvé i sušené ovoce, pečivo, ořechy a později i ozdoby vyrobené ze dřeva a papíru.

Klasické vánoční ozdoby ve tvaru koulí a nástup umělých ozdob

S rozvojem sklářství ve světě se začaly na stromečcích objevovat také první skleněné ozdoby. Na úplném začátku měly pouze tvary koulí. Figurky a všelijaké tvary, na které jsme zvyklí nyní, se začaly objevovat později. V poslední době ale začínají tradičním skleněným ozdobám konkurovat plastové ozdoby. Důvod je zcela zřejmý. Zatímco skleněné ozdoby jsou křehké, plastové vydrží i neopatrné zacházení a pád z vršku stromečku. Neměli bychom ovšem zapomínat na to, že za výrobou skleněných ozdob se skrývá hromada práce a každý kus je originál.

Oslavte Vánoce se svou rodinnou a užijte si příjemnou sváteční atmosféru ve společnosti svých nejbližších. Až nastane volná chvíle po rozbalení veškerých dárků a budete pouze rozjímat na gauči, podělte se s nimi o původ některých vánočních tradic. Povězte jim například, kdy se objevily první skleněné ozdoby i kdo byl prvním člověkem, který měl v Česku ozdobený vánoční stromek.

Zdroj obrázku: Ewalds.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.