Staré trámy a hranoly v domě mají své čaro. Proč je nechat a jak je využít v interiéru?

Nastěhovali jste se do starého domu nebo v něm již nějakou dobu žijete a nevíte, jak využít staré trámy hranoly? Máme pro vás několik důvodů, proč to nedělat a místo toho je využít k oživení interiéru.

Strop ze starého dřeva, Zdroj foto: alexandre zveiger / Shutterstock.com

Postavte vzhled svého domova na stropních trámech

Z původních stropních trámů a hranolů se může stát designový doplněk, který změní vzhled celé vaší domácnosti. Nevěříte? Schválně si na Pinterestu vyhledejte, jak se dají původní trámy využít a budete žasnout. A dobrou zprávou je, že pokud takové trámy ve svém domě máte, dají se jednoduše přeměnit v dominantu vašeho domova a udělat z nich ozdobný a také praktický prvek.

Rekonstrukce trámů a jejich znovu instalace

Máte ve svém domě stropní trámy, které již nejsou v nejlepším stavu? Pokud byste si je i přesto přáli zachovat, budete muset provést jejich rekonstrukci.

  • Ta probíhá tak, že trám odstraníte z jeho původního místa a pořádně jej ohledáte.
  • Zkontrolujete, zda není napaden červotočem nebo není shnilý.
  • Případné napadené části trámu odstraníte a následně ho celý zbrousíte a napustíte speciálním ochranným prostředkem pro dřeva.

Nyní je trám připraven a můžete ho opět navrátit na jeho původní místo.

Stylový barový pult

Jenomže co když máte k dispozici staré trámy, ale do vašeho interiéru se tak úplně nehodí a chtěli byste je použít na něco jiného? Jednou z věcí, kterou lze ze starých trámů vyrobit je barový pult. Ozvláštníte tím vaši kuchyň a vytvoříte si ostrůvek, kolem kterého se budou scházet všichni členové domácnosti. A jelikož si ho můžete nechat na míru, bude mít rozměry podle vašich požadavků, popřípadě, pokud jste zruční, si ho můžete vyrobit sami.

Netradiční obklady na stěnu i nábytek

Pokud chcete ozvláštnit stěny vašeho interiéru, použijte místo obkladů staré trámy. Kromě rovné stěny z nich lze vytvořit i skládanou mozaiku, která bude plastická a rozhodně interiér ozvláštní. Další možností použití je výroba nábytku.

Stoly a postele z palet jste již určitě viděli, ale co teprve nábytek z trámů. Je pevný, robustní a má své nepopiratelné kouzlo. Kromě stolů a židlí se dají staré trámy využít k výrobě skříní a polic. A dokonce se dají použít i k výrobě dveří.

Dřevěná podlaha

Dalším způsobem, jak se dají staré trámy využít, je jejich použití na podlahu. Docílíte tím totiž takového odstínu, který v žádném hobby marketu nenajdete. Dokonce jsou při výrobě podlah mnohem více ceněny trámy, které jsou poničené nebo natřené. Zkrátka, čím poškozenější a starší trámy, tím lépe.

Stará dřevěná podlaha, Zdroj foto: jafara / Shutterstock.com

Výhoda starých trámů

Víte, co je veliká výhoda původních starých trámů, které se rozhodnete využít buď k obkladům, použijete je na podlahu nebo například na výrobu nábytku? Jelikož již mají něco za sebou, jsou na nich patrné stopy stáří. To znamená že na nich jsou škrábance, jsou různě barevné, někde mohou být i naštípnuté a nemusí být dokonce ani rovné. A právě to jim dodává to kouzlo.

Ať se snažíte jakkoliv, stařené dřevo zkrátka nenahradí dřevo staré. Pokud do svého interiéru zakomponujete původní trámy, ať už v jakékoliv formě a podobě, dodáte mu tím určitě kouzlo a charakter.

Staré trámy rozhodně nevyhazujte

Jestli vás žádný z výše uvedených nápadů na využití starých trámů nezaujal a chcete se jich zbavit, rozhodně je nepalte ani neničte a nevyhazujte. Místo toho je raději prodejte a udělejte tak radost někomu, kdo přítomnost letitých trámů ve svém domově nebo třeba hotelu ocení. Ceny za staré trámy sice nejsou nijak závratně výhodné, ale jedná se o vyhledávaný materiál.

Staré trámy vypadají v interiéru skvěle a rozhodně byste jejich začlenění do vašeho domova měli zvážit.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.