Komerční články

Který firemní účet je ten nejlepší, pokud podnikáte ve více zemích?

Žádná firma se dnes neobejde bez bankovního účtu. Svět korporátních financí je však mnohem komplexnější než svět bankovnictví osobního. Volba vhodného firemního účtu vám tak může mnohé usnadnit. Co vše se vám bude hodit, pokud máte větší firmu s přesahem za hranice?

Zdroj foto: PopTika / Shutterstock.com

Platby v cizích měnách

Protože většina hlavních obchodních partnerů České republiky dnes platí eurem, není divu, že i malý živnostník se může setkat s potřebou platebního styku v zahraniční měně. Nemusí přitom ani jít o přeshraniční obchod, v eurech je poměrně běžně stanoveno například nájemné komerčních prostor, které vlastní zahraniční subjekt. Majitelé se tak kryjí proti měnovému riziku a přenáší jej na odběratele služeb či zboží.

Máte-li větší firmu, pravděpodobně se setkáte s potřebou platby v mnoha dalších evropských i světových měnách – jmenovat můžeme třeba americký dolar nebo polský zlotý.

Výhodné měnové kurzy

Ať už jste živnostník, nebo jednáte jménem firmy, zařiďte si podnikatelský účet v bance, která vám nabídne výhodné měnové kurzy a snadnou operaci s více měnami. Běžně byste dnes měli mít možnost pracovat s vícero měnami u jedné banky. Například Banka CREDITAS nabízí vedení firemních účtů v těchto cizích měnách: euro (EUR), americký dolar (USD), britská libra (GBP), švýcarský frank (CHF) a polský zlotý (PLN). 

Banky mohou nabídnout i produkty, které vám umožní eliminovat měnové riziko. Zajištění proti změně kurzu by měly využívat všechny firmy, pro které může mít změna kurzu i o jednotky procent fatální následky.

Rychle dostupné úvěrové produkty

Výrobní a obchodní firmy se mohou velmi lehce dostat do situace, kdy jim chybí finance i přesto, že celkový provoz je účetně ziskový. Je to dáno prodlevou finančních toků, kdy často je nejprve nutné uhradit faktury dodavatelům, mzdy zaměstnancům a až následně výrobky či zboží zaplatí odběratelé a koneční zákazníci. Problémy s cashflow mohou nastat i ve chvíli, kdy odběratel zboží již odebral, ale faktury ještě neuhradil – nemluvě o situacích, kdy se odběratel dostane do platební neschopnosti.

V těchto situacích může být nezbytné čerpat krátkodobé úvěry, které potřebnou likviditu poskytnou. Typicky jde o krátkodobé kontokorenty a podobné produkty, které umožňují firmám nárazově čerpat finance dle aktuální potřeby. Podnikatelský účet si založte u banky, která vám podobné služby nabídne v jednoduše obsluhovatelné formě a kvalitě – bez přemrštěných poplatků a úroků.

 

Share this post

About the author