Sedačka a čalouněný nábytek: Jak je správně a efektivně vyčistit?

Pokud si pořídíme do našeho bytu krásnou sedačku, která dodá celému prostoru na hodnosti, je třeba počítat s tím, že se o ni musíme i s láskou starat. Každá sedačka ale potřebuje správnou péči.

Zdroj foto: smrm1977 / Shutterstock.com

Nejedná se však jen o přepychovou sedačku v obývacím pokoji, ale samozřejmě také o další čalouněné kusy nábytku v naší domácnosti. Podíváme se na několik tipů, jak se o nábytek pravidelně starat a také na to, jak efektivně odstranit nečistoty.

Běžná údržba

Sedací soupravu, ale i jiné kusy nábytku, bychom měli čas od času ošetřit.

  • Jedná se o běžný úklid, jako když například utíráme prach.
  • Pokud náš obývací pokoj zdobí pohovka z čalouněného materiálu, není nic jednoduššího, než vzít do ruky vysavač a jemnými a šetrnými pohyby celou sedačku zbavit prachu a nečistot.
  • Vysávat bychom měli po směru růstu vláken. Na pohyby nemusíme vůbec tlačit.
  • Můžeme také použít jemný kartáč na vyčesání vláken na potahu.

Také bychom se neměli čas od času bát otřít pohovku vlhkým hadříkem. Dodáme tak sedačce svěžest a nemusíme se starat o namáhavější čištění.

Odstraňování skvrn

Samozřejmě je běžné, že se doma stávají nehody, které zanechají zbytky nečistot nejenom na naší sedačce. Pokud si nejsme jisti, jak se takových nečistot a skvrn zbavit, je nejlepší se poradit s odborníkem.

V horším případě bychom mohli sedačku nenávratně poškodit. Pokud se však rozhodneme k takovému kroku sami, je zde několik nápadů a osvědčených rad, jak to.

Zdroj foto: FotoDuets / Shutterstock.com
  • Jestliže na pohovce zůstanou nějaké zaschlé zbytky, například od jídla, v žádném případě je neškrábejte nehtem, abyste nepoškodili strukturu vláken.
  • Zbytky jemně odstraňte pomocí jídelního nože, ne však ostrého.
  • Pokud je pohovka politá tekutinou, je nejlepší vzít hadřík, který saje, a pouze na inkriminované místo přikládáme.
  • Poté následuje čištění vlhkým hadříkem s čistou vodou. Neměli bychom používat běžné domácí saponáty a přípravky. Vždy je nejlepší poradit se s odborníkem.

Pohovka z kůže

Dnes stále zůstává trendem sedačka z kůže či koženky. I pohovky z tohoto materiálu zaslouží pořádnou dávku péče. Ba dokonce možná o něco více. Sedačka z choulostivého materiálu, jako je kůže, časem opotřebením zaostává. Abychom mohli předejít úplnému zničení sedačky, je potřeba se o ni také náležitě starat. A to nejlépe vlhčeným hadříkem pravidelně otírat. Dodáme jí tak svěžest a běžné opotřebení se nám bude vzdalovat.

Pomoci nám také k tomu mohou přípravky, které jsou přímo určené na tento typ povrchů a materiálů. V každém případě je vhodné přečíst si návod, abychom ošetření sedačky provedli správně.

Jak často čistit sedačku

Každá pohovka, materiál i domácnost je jiná. A proto bychom tomu měli péči o sedačku přizpůsobit. V některých domácnostech se vyskytují různá zvířata, a tak naše sedačka vyžaduje častější čištění. Obecně se doporučuje sedací soupravu čistit jednou až dvakrát ročně.

Samozřejmě se vyskytují i případy, kdy je taková údržba požadována častěji. A to například v případě, že se v domácnosti vyskytují alergici či astmatici. V takové situaci jim velice vadí roztoči, kteří se v sedačce schovávají, aniž bychom to nějakým způsobem zpozorovali. Poté se můžeme do čištění pustit sami, nebo takovou práci raději přenechat odborníkům, kteří už vědí, jak na to. Je to sice ta dražší varianta, ale na zdraví by se nemělo šetřit.

Čištění pohovky bychom se měli věnovat s láskou. Jde o kus nábytku, který nám dopřává pohodlí v každodenním životě, a proto bychom mu to měli patřičně vrátit. Tak, jako se staráme o každý nábytek v domácnosti, nesmí nám uniknout ani péče o sedačku.

Zdroj: jakcistit.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.