Jak zútulnit celý domov? Pomůže vám správná volba povlečení i přehozů

Milujete svůj domov, ale chybí mu ta správná tečka k pohodovému místu a pocit klidu i relaxace? Pak se vám určitě budou hodit tyto triky a tipy k tomu, abyste svou domácnost sladili do dokonalosti.

Stačí totiž jen pár menších kousků – a rázem se z vašeho interiéru stane oáza klidu. Ráz celé místnosti můžou změnit i dekorativní polštářky, přehoz přes gauč a nové povlečení.

Zamyslete se nad celým interiérem

Ze všeho nejdříve je nutné přemýšlet o tom, jak vypadá váš interiér jako celek. Držíte se moderních prvků, milujete minimalismus, vintage styl nebo design s přírodními prvky? Je důležité znát hlavní styl vašeho domova, abyste se ho drželi i při nákupu menších dekorací a doplňků.

Vsaďte na textilie

Opravdový pocit útulna vám dodají hlavně textilní části vaší domácnosti. Proto se zaměřte na přehozy na postel v ložnici i na pohovku v obývacím pokoji. Pokud tyto velké plochy textilu sladíte do stejných barev nebo motivů, celkový dojem z místností bude velmi příjemný.

Stejně tak vám pomůže také sladění dek, dekorativních povlaků na polštáře nebo třeba utěrek v kuchyni. Možná se vám zdá, že se jedná o skutečné maličkosti, ale právě tyto detaily dělají skutečný design vašeho domova. Vezměte si příklad z dánského hygge. To je založeno právě na tom, aby ve vašem domě bylo útulno a přehozy, deky a polštáře k tomu velmi napomáhají. Jak jinak relaxovat než na gauči, zabaleni do své oblíbené deky, ve které se cítíte příjemně v bezpečí? A kde jinde nabrat síly na další den než v posteli, v čerstvě vypraném povlečení, které vám bude evokovat například čerstvě rozkvetlou louku?

Zdroj foto: Antoha713 / Shutterstock.com

Vneste do interiéru život

Abyste se cítili ve vaší domácnosti dobře a útulně, určitě vám k tomu pomůžou přírodní prvky. Vsaďte na velké množství pokojových rostlin. Ty vašemu interiéru dodají trendy styl, navíc zeleň uklidňuje, a tak se z vašeho domova stane skutečná oáza klidu.

  • Nemusíte se bát péče o tolik květin. 
  • Můžete si totiž pořídit i takové, které nejsou náročné na údržbu. 
  • Zatímco v koupelně a vlhkém prostředí se bude skvěle dařit kapradinám, v ložnici nebo obývacím pokoji skvěle poroste blahodárná aloe vera.

Mezi další přírodní prvky, které vašemu domovu dodají pocit klidu a harmonie, jsou ty ze dřeva nebo kamene. Pořiďte si krásnou solnou lampu a umístěte ji na komodu v obývacím pokoji. Překvapí vás, jak taková maličkost dodá na celkovém klidu. Dřevěná miska pro dekoraci na stole bude také krásným doplňkem.

V ložnici nesmí chybět kvalitní povlečení

Aby se vám ve vaší ložnici dobře odpočívalo, je třeba myslet na víc než jen kvalitní výběr postele a matrace. Krásné a pohodlné povlečení je totiž důležitou součástí vaší ložnice. Slaďte své povlečení s dekorativními polštářky a závěsy v oknech, celá místnost bude působit mnohem více uceleně. Při výběru povlečení se neřiďte pouze vzorem a jeho barvou, ale klaďte důraz i na materiál, z něhož je vyrobeno. Někdo preferuje satén, který vás během horkých letních nocí příjemně zchladí, jiní zase nedají dopustit na bavlnu. Ta je také nejoblíbenějším materiálem ložního prádla. Na omak je příjemná, měkká, při praní snese vysoké teploty a dobře se žehlí.

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Vsaďte na čistotu a vůni

Skutečně krásný a pohodový domov může být dekorovaný do dokonalosti, pokud mu ale chybí čistota, pak se dobře cítit nikdy nebudete. Dbejte proto na důkladné a pravidelné úklidy, zejména na úklid všech ploch a setření prachu. Pokud nesnášíte zápach chemických přípravků, můžete pro pravidelný úklid použít také domácí přípravky z klasických ingrediencí. Výbornou směsí je například ocet spolu s jedlou sodou.

Dokonalý domov krásně voní

Abyste svůj domov sladili do úplné dokonalosti, pak už vám stačí jen oblíbená vůně linoucí se po všech místnostech. K tomu vám pomůže například moderní difuzér s příměsí oblíbeného aromatického oleje nebo aromatická lampa.

Svůj účel splní také vonné svíčky, které můžete pořídit v mnoha různých barvách i vůních, a tak vám každý týden může vonět domácnost jinak. Záleží jen na vás, zda milujete svěží vůni citrusových plodů, jemnou vanilku nebo třeba aromatickou vůni skořice či jehličí.

Pokud dodržíte tyto základy dekorování domova, pak se budete už navždy cítit ve své domácnosti dobře a pohodově. Stejně skvěle se bude cítit i vaše návštěva.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.