Plastové láhve můžete využít prakticky: Co všechno z nich lze vyrobit?

Také se vám doma občas hromadí plastové láhve? Určitě už vás napadlo, že se dají nějak využít. Pokud máte zahradu nebo si doma na balkoně pěstujete květiny, určitě použité plastové láhve nevyhazujte.

Zdroj foto: DidiPho / Shutterstock.com

Můžete si z nich vyrobit například praktické květináče nebo krmítko pro ptáky. Plastové láhve nevyhazujte – ušetříte tak nejenom naši planetu, ale i svou peněženku. A budete z toho mít určitě dobrý pocit. Co všechno se z nich dá vyrobit?

Závěsné květináče

Z pet lahví si snadno, a hlavně rychle můžete vyrobit závěsné květináče, v nichž pak můžete pěstovat drobné květiny nebo třeba bylinky.

  • Stačí jen plastové láhve řádně vymýt a opatrně do nich vyřezat otvory.
  • Láhev může být ve vodorovné i svislé poloze, to je jen na vás, pak už jen stačí navázat provázky a nasypat do nich zeminu.
  • Až vysadíte rostlinky, láhve za pomoci provázků můžete zavěsit libovolně například ke zdi. Viset vám ale mohou i doma na balkóně.

Použít můžete i polovinu plastových láhví. Řádně láhve zavíčkujte a uřežte jim dno. Dno pak lze používat například jako misky na kolíčky a jiné drobnosti. Když láhev otočíte vrškem dolů, budete mít opět k dispozici květináč. Za pomoci dřevěných latí si pak můžete postavit i malou dřevěnou zahrádku, do níž tyto květináče umístíte. Opět je ale můžete i zavěsit.

Zdroj foto: Jay Photographer / Shutterstock.com

Plastový miniskleník

Zatímco spodní odříznuté části láhve se dají využít k přípravě sazeniček, pokud si odříznete spodní část a necháte si tu vrchní s hrdlem, můžete mít praktický miniskleník z plastu. A jak to funguje?

Pokud potřebujete nové malé sazenice uchránit před mrazíky, jednoduše zapíchnete polovinu láhve hrdlem vzhůru do země a sazeničky tak ochráníte, budou totiž jako ve skleníku. Přes den je možné láhve zase odstranit, zcela se pak dávají pryč, když rostlina dosáhne většího vzrůstu.

Krmítko pro ptáčky

Také rádi v zimě přilepšíte drobnému ptactvu, ale na výrobu dřevěné ptačí budky si netroufáte? Pak jim udělejte krmítko z plastové láhve. Je to velmi snadné.

  1. Do spodní části láhve vyřežte proti sobě dva tvory, pokud jsou hrany ostré, můžete je pro bezpečí ptáčků oblepit izolepou.
  2. Skrz otvory pak protáhněte klacík nebo i vařečku, čímž vznikne bidlo.
  3. Do spodu láhve pak nasypte ptačí zob nebo semínka. Láhev pak můžete na strom přivázat za pomoci provázků.

Zabavte děti výrobou dekorací

I děti se mohou vyřádit při využívání plastových láhví na zahradě. Díky barevným láhvím si totiž můžete vyrobit poutavé zahradní dekorace. Kromě toho, že můžete tvořit nejrůznější zvířátka nebo třeba houby, si můžete vyrobit větrník a také svítilnu.

Zdroj foto: kram-9 / Shutterstock.com

Když do láhve dáte LED světýlko, budete mít malou zahradní lucernu vmžiku. Láhve je možné také ozdobit, například je děti mohou pomalovat nebo polepit drobnými papírovými kvítky.

Z plastových láhví pak vyrobíte třeba i lapače škůdců. Pokud potřebujete nalákat vosy, stačí zavěsit odříznutou polovinu láhve na strom a naplnit ji sladkou limonádou. Do této pasti se vosy snadno chytí.

Z pet lahví se dají snadno vytvořit opravdu obdivuhodné věci.

Zdroj: ireceptar.cz, bydlimeutulne.cz, ceskestavby.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.