Přinášíme vám několik tipů na odhlučnění domácnosti: rychle, snadno, levně a efektivně

Těšíte se po náročném dni v práci do oázy klidu a pohody, tedy do svého domova, ale víte, že jedni vaši sousedi budou pořádat tradiční rockový koncert, druzí se budou hlasitě hádat a třetí mají doma novorozence, který nesnáší spánek? Máme pro vás zaručené tipy, co s tím. A ani jeden z nich nezahrnuje stěhování do jiného obydlí. Situace se dá totiž vyřešit mnohem snáze: pomocí odhlučnění domácnosti!

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

A následující tipy se dají využít i v případech, že za hluk může hlasitá doprava nebo třeba i hlasitá chůze ostatních členů vaší domácnosti.

Nejprve identifikujte zdroj hluku

Než se do samotného odhlučňování pustíte, identifikujete zdroj hluku.

  • Vypněte veškeré elektronické přístroje, které máte v domácnosti a projděte všemi místnostmi bytu či domu, abyste zjistili, v jakých místech je hluk nejhorší.
  • Jiný hluk se může vaší domácností linout ráno, jiný během dne a jiný v noci.
  • Udělejte proto důkladný průzkum a místnosti, ve kterých je hluk nejhorší odhlučněte.

Nepotřebujete k tomu žádné odborníky, vše zvládnete sami nebo s pomocí ostatních členů domácnosti či kamarádů.

Plastová okna jsou nejlepšími tlumiči hluku

V případech, kdy se hluk šíří zvnějšku, například když bydlíte na rušné křižovatce, se rozhodně vyplatí investovat do plastových oken. Jejich odhlučňující vlastnosti jsou fantastické. Jsou navíc i velmi snadné na údržbu a při správné péči s vámi vydrží do konce života.

Přestěhujte nábytek

Pokud se chcete vyhnout stavebním úpravám, přestěhujte nejprve nábytek. Velké skříně dejte ke stěnám, ze kterých se line největší hluk. Nechtěný randál budou izolovat nejenom samotné skříně, ale také jejich obsah.

Koberce pro pohodlí i zmírnění hluku

V některých případech můžete hluk vytvářet i vy sami. Zejména na parketách a plovoucích podlahách je zvuk kroků patrný i ve vedlejší místnosti. Abyste sami sebe ztišili a navzájem se s ostatními členy domácnosti nerušili, pořiďte si koberce. Ty ztiší chůzi a díky nim vám bude i větší teplo a snížíte výdaje za topení.

Sádrokartonové desky a vata

Levnou, ale zato účinnou variantou akustické izolace, je použití sádrokartonových desek a minerální vaty. Tento druh izolace zvládnete i svépomocí a ušetříte za předraženou práci. Sádrokartonové desky i minerální vatu nakoupíte v jakémkoliv hobby marketu. Na odhlučnění se dokonce vyrábí i speciální akustické sádrokartonové desky.

Odhlučnění stropu

Pokud bydlí hluční sousedé nad vámi a nehodlají si domů pořídit koberce nebo se jinak ztišit, nezbývá vám jiná možnost než odhlučnit strop. Velikou výhodu mají lidé, kteří žijí v bytech s vysokými stropy a jejich odhlučněním si tak nevyžádá velké prostorové ztráty. Jinak totiž vypadá po odhlučnění stropů byt s třímetrovými stropy a jinak byt s těmi dvoumetrovými.

Aby mělo odhlučnění totiž nějaký účinek, měla by být jeho šířka alespoň 20 centimetrů. A jak to provést v praxi? S využitím moderních podhledů, do kterých můžete instalovat i bodové osvětlení a vzhled celé místnosti tak ozvláštnit.

Ať už je hluk ve vašem domově způsoben čímkoliv, věřte tomu, že vše se dá vyřešit. Ať se rozhodnete pro pořízení plastových oken, díky kterým se zbavíte hluku zvenčí, pořízení koberce, s jehož pomocí snížíte hlučnost vaší chůze po jednotlivých místnostech, rozestavění nábytku ke stěnám či odhlučnění stropu a stěn s pomocí sádrokartonových desek, přejeme vám, ať se váš domov stane po provedení těchto úprav opět vaší oázou klidu a pohody.

Vždyť kde jinde by měl mít člověk pocit klidu a bezpečí, když ne ve svém domově?

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Karča říká

    My hodně odhlučnili když jsme dali dobrý nový okna. To pro nás byla docela i spása. Člověk si ani neuvědomí, kolik toho vytěsní…

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.