Nábytek z palet: Víte, jak správně ošetřit dřevo a co všechno z něj dokážete vyrobit?

Dřevěné palety se nabízejí jako výborný výchozí materiál pro výrobu nábytku do moderního obydlí. Dají se pořídit poměrně levně, což ocení zejména ti, kteří mají hlouběji do kapsy, a přitom mají šikovné ruce domácího kutila. Jaké možnosti se nabízejí?

Zdroj foto: GotovyyStock / Shutterstock.com

Výhody dřevěných palet

Europalety se běžně používají v logistice při přepravě zboží. Typizované rozměry umožňují jejich snadné nakládání a vykládání, takže není divu, že jsou velmi oblíbené. Na jejich výrobu bylo použité kvalitní a zdravé přírodní dřevo, což je materiál, který se sám nabízí jako něco, co jde ještě dobře zužitkovat, když již palety přestanou sloužit svému účelu. Ten, kdo přišel na to z nich vyrábět nábytek, měl bezvadný nápad. Nábytek má netradiční design a hodí se do moderního bytu. Zároveň je ekologický, protože se zužitkuje stará věc, která přestala sloužit svému účelu.

Palety musejí v logistice být schopné unést velkou zátěž, a to dokonce až dvě tuny, proto se hodí pro výrobu poliček, komod, sedacího nábytku, postelí, knihoven, stolů nebo regálů. Záleží na šikovnosti a fantazii toho, kdo se do výroby takového nábytku pustí.

V interiéru vypadá nábytek z palet kupodivu velmi dobře. Přestože je vyrobený z poměrně těžké palety (jedna váží až 24 kilogramů), působí vzdušně a příjemně. V minulosti jsme tento druh nábytku vídávali snad jen ve vybydlených squatech, v současnosti se jedná mnohdy o designové kousky, které interiér bytu ozvláštní svým netradičním vzhledem. Zejména mladá generace si je oblíbila.

Doporučujeme: Postel z palet svépomoci

Jaké palety vybrat pro výrobu nábytku

Samozřejmě si můžete koupit úplně nové dřevěné palety. Jejich cena se pohybu okolo 250 až 350 korun za jeden kus. Přitom nabízejí kvalitní materiál, který je možné dále zužitkovat. České palety bývají vyrobené nejčastěji ze smrkového dřeva. Obvykle se totiž na jejich výrobu používá to dřevo, které v dané zemi roste nejrychleji. V cizích státech to může být třeba teak. Problém ale bývá s koupí takové palety, protože se prodávají většinou jen ve velkoobchodě.

Alternativou velmi dobrou však mohou již vyřazené palety z výkupen. Tyto palety se prodávají poměrně levně. Na bazaru je možné je koupit i za 35 až 50 korun za jeden kus. To pak nábytek z nich vyjde finančně velmi výhodně. Chce to ovšem vybírat takové palety, které jsou zdravotně nezávadné.

Palety, které jsou označené písmeny MB, byste neměli používat v interiéru ani na zahradě, protože jejich povrch byl obvykle každé dva roky ošetřen metylbromidem, což je zdraví škodlivý plyn.

Nejvhodnější se jeví dřevěné palety označené písmeny HT. Značí to, že byly ošetřeny tepelně, paleta však není chráněna proti choroboplodným zárodkům. Hodně záleží i na tom, z jakého materiálu jsou vnitřní špalky. Dřevotřískové raději neberte, protože obsahují většinou nebezpečný formaldehyd.

Zdroj foto: swissdrone / Shutterstock.com

Jak palety upravit před výrobou nábytku

Staré palety vypadají na první pohled ne příliš vábně, je proto třeba jim věnovat patřičnou pozornost a upravit je. Začít je třeba u hřebíků, které z nich trčí. Můžete je buď vytáhnout, nebo zatlouct dovnitř palety tak, aby nepřesahovaly.

Většinou je nutné obrousit jejich drsný povrch hoblíkem, bruskou či brusným papírem, aby z něho nešly ven třísky. Jestliže vyrábíte nábytek ven na zahradu, oplatí se palety natřít ochranným prostředkem proti plísním a hmyzu.

Pak je vhodné dřevo napustit lazurou, která dřevo obarví a zachová jeho přirozenou strukturu. Použít je ale možné i krycí barvu v odstínu, jaký se vám bude líbit a který se bude hodit do vašeho interiéru, a tu přetřít lakem. Jestliže z palet vyrábíte nábytek pro děti, vždy použijte barvu, která je k tomuto účelu vhodná. Musí být totiž zdravotně nezávadná, nejlépe s atestem.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.