Oslavte mezinárodní den země tím, že jí sami pomůžete – jednou se vám za to poděkuje

Mezinárodní den země každoročně připadá na 22. 4. – a řadí se mezi ekologické svátky. Tímto dnem si všichni lidé připomínají, jak negativní dopad má náš současný životní styl na životní prostředí. Pomozte naší planetě i vy a alespoň v tento den jí vědomě neničte a raději udělejte něco prospěšného. Naši planetu je třeba šetřit.

Zdroj foto: rangizzz / Shutterstock.com

Jak vznikl mezinárodní den Země

Úplně poprvé se tento svátek slavil 22. dubna 1969 v San Franciscu. K tomuto svátku dal podmět zejména John McConnell. V té době se však nejednalo pouze o ekologický svátek na ochranu naší planety, ale měla se vzdávat také úcta všem bojovníkům ve Vietnamu. Oficiální den země se do kalendáře zapsal až o mnoho let později. Stalo se tak v roce 1990. Nyní už tento den uznává 192 zemí. Každý rok se do akce pomozte planetě zapojuje zhruba 1 miliarda lidí.

Jaký je význam tohoto dne?

Tento den nemá za význam pouze to, aby se lidé k planetě chovali lépe a uklidili ji. Hlavní věc, kterou se organizátoři snaží dosáhnout, je fakt, aby si lidé uvědomili, jak moc škodí planetě a začali se k ní chovat s respektem a láskou. A to ne pouze 22. dubna, ale po celý rok. Proto se v tento den pořádají různé akce, kdy se uklízí příroda, pořádají se pochody nebo se sází stromy. Je to jen připomínka toho, jak jsou lidé bezohlední a co pro Zemi sami můžete udělat.

Zdroj foto: A.Srisawang / Shutterstock.com

Třiďte odpad

Každý, komu není úplně jedno, v jakém prostředí žije a chce něco změnit, by měl v prvé řadě začít u odpadu. Nemíchejte do jednoho koše plastové láhve, papírové krabice, igelitky nebo plechovky. Každá tato komodita má svůj vlastní kontejner a při likvidaci je s ním zacházeno jinak. Pokud toto budete dodržovat po celý rok a budete třídit odpad opravdu zodpovědně, nepomůžete pouze planetě, ale budete mít ze sebe i lepší pocit.

Vyměňte auto za kolo nebo autobus

Znáte ten pocit, kdy každé ráno stojíte v koloně? Pokud můžete auto nechat doma a přemisťovat se jiným dopravním prostředkem, udělejte to. Využijte raději MHD, kolo nebo třeba koloběžku. Čím míň dopravních prostředků bude jezdit po našich silnicích, tím méně se dostane do ovzduší škodlivých látek. Má to i jiné výhody. Budete dýchat čerstvější vzduch a na naší planetě se bude žít hned mnohem lépe.

Sbírejte odpad na procházce

Na světě je velmi mnoho bezohledných lidí, kteří nechávají odpadky přesně tam, kde jim upadnou – a vůbec se nezamýšlejí nad tím, jakou škodu přírodě způsobí. Nechovejte se jak oni a až půjdete na procházku do lesa, nepřekračujte igelitové sáčky nebo plastové láhve či plechovky. Buďte zodpovědní alespoň vy a nevhodný odpad z lesa odneste. Přece jen i obyčejná plastová igelitka se v lese bohužel může rozkládat i desítky let.

Kupte si LED žárovky

Zní to jako banalita, ale i takto můžete pomoci zlepšit životní prostředí. LED žárovky mají až desetkrát větší životnost než žárovky klasické. Nemusíte je tím pádem tak často měnit. Jejich výhodou je i to, že mají mnohem menší spotřebu elektrické energie a výrazně lepším způsobem přeměňují energii na světlo. Tato změna nepřinese užitek pouze planetě, ale vyhrajete i vy, protože výrazně ušetříte na poplatcích za elektřinu.

Zdroj foto: BlurryMe / Shutterstock.com

Spořte vodu a elektřinu

Pouštíte pračku pouze s jedním tričkem nebo necháváte téct vodu, když si před spaním čistíte zuby? Přestaňte s tím. Zhasínejte, když odcházíte z místnosti a nepouštějte poloprázdnou myčku. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik vody zbytečně vyplýtváte? Voda je velmi cenná a měli byste s ní podle toho zacházet. To samé platí o elektřině. Nejenže snížíte své výdaje za domácnost, ale pomůžete i přírodě.

Nemusíte svůj život změnit od základu, abyste pomohli naší planetě, ale začněte myslet ekonomicky. Důsledkem nebude pouze zdravější Země, ale také vaše plnější peněženka.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.