Balanční podložka aneb pomůcka nejen pro sportovce, pomůže i při rehabilitacích

Balanční podložka, někdy označována také jako bosu, je skvělým prostředkem, který využijete nejenom při sportu, ovšem i jako podporu svalů právě při rehabilitaci. Její používání není vůbec složité a nabízí mnoho možností, jak na ní cvičit. Díky tomu tak můžete posílit celé tělo, takže dosáhnete skvělé kondice.

Zdroj foto: Khosro / Shutterstock.com

Co je balanční podložka?

Balanční podložky mohou vypadat různě, ovšem základem je vypouklá, většinou gumová polokoule umístěná na rovné podložce. Díky tomu ji tak můžete využívat z obou stran. Odtud také pochází název bosu – z anglické both sides up, tedy možnost oboustranného využívání.

  • Tuto polokouli můžete libovolně nafouknout.
  • Čím tvrdší a větší bude, tím složitější bude také cvičení.
  • Není však důvod bát se náročnosti, podložku můžete nafouknout jen lehce – a začátky cvičení tak budou jednodušší.

Jestliže vás pak toto cvičení přestane bavit a bude se zdát příliš snadné, můžete podložku otočit půlkruhem na zem. Balancovat na rovné části je pak značně složitější – a můžete tak svou rovnováhu dovést k dokonalosti.

Posílení středu těla

Tou největší výhodou bosu je, že posílíte hluboké kosterní svalstvo. Tyto svaly jsou naprosto nezbytné pro správné držení těla. Jestliže jsou ochablé, pak vás mohou trápit bolesti zad, kloubů a podobně. Proto je důležité udržovat se v dobré kondici. Pevný střed těla je totiž důležitý pro podporu při jakémkoliv pohybu. Díky balanční podložce tedy zpevníte svaly, které běžně ani nevnímáte. Jsou však velmi důležité pro každý náš pohyb a ovlivňují celé tělo.

Zdroj foto: wavebreakmedia / Shutterstock.com

Lepší koordinace

Nejenže díky bosu zpevníte střed těla, ale především se také naučíte se svým tělem pracovat tak, aby bylo v rovnováze. Koordinace je totiž důležitá i při běžném životě. Právě bosu podporuje svaly k takové činnosti, kdy dochází k jejich zpevnění a získáváte tak stabilitu. To oceníte hlavně ve vyšším věku, kdy už tělo začíná koordinaci ztrácet.

Cvičení na balanční podložce není zvlášť složité, přičemž přinese celou řadu pozitiv. Jakmile se navíc naučíte držet kontrolu nad svým tělem, zvládnete tak předcházet různým zraněním. Některé cviky také podpoří stabilizaci kloubů, to znamená, že předejdete bolestem a úrazům.

Zdroj foto: Yuliya Yesina / Shutterstock.com

Pomoc při rehabilitacích

Balanční podložka je skvělým pomocníkem při rehabilitacích. Je totiž třeba pracovat s celým tělem a navrátit mu mobilitu a stabilitu. Právě díky této pomůcce pro vás návrat k běžnému pohybu bude mnohem jednodušší a příjemnější.

  • Podložka totiž zefektivní cviky a rehabilitace tak bude účinnější.
  • Navíc celkově zlepšíte fyzický stav vašeho těla, posílením svalů totiž najdete způsob, jak je můžete nadále rozvíjet.
  • Bez pevného středu těla totiž řada cviků může být neefektivní, či dokonce způsobovat bolesti zad a podobně.

Bosu oceníte také při sedavém zaměstnání či jako možnost relativně nenáročného pohybu, kdy nemáte možnost věnovat se jinému sportu. Toto cvičení navíc nejenže podporuje vaše zdraví, ale také formuje postavu.

Možnosti cvičení

S balanční podložkou můžete začínat zlehka.

  1. Zpočátku totiž zcela stačí pouze se na ni posadit a balancovat. I to totiž aktivuje hluboké kosterní svalstvo, čímž ho začnete posilovat.
  2. Dalším krokem je pak postavit bosu rovnou stranou na zem a zkusit najít rovnováhu ve stoje na vypouklé části.
  3. Není třeba provádět složité cviky, stačí se jen soustředit na dýchání a pohyb břicha.
  4. Jakmile zvládnete tohle, můžete zkoušet další věci, například stoj na jedné noze nebo holubičku.
  5. V případě, že chcete vyzkoušet ještě o něco náročnější cvičení, stačí otočit podložku rovnou stranou vzhůru a postavit se na ni.

Zprvu bude složité vůbec udržet rovnováhu ve stoje, ovšem postupem času můžete vyzkoušet i složitější cviky.

Balanční podložka je skvělou pomůckou, kterou využije úplně každý. Střed těla je totiž mnohdy opomíjen, přitom je to velmi důležitou částí. Jakmile posílíte tyto svaly, budete se cítit lépe, předejdete bolestem zad – a můžete se pohybově dále rozvíjet.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.