Jak vybrat oblečení na běh?

Pokud rádi běháte, nebo se právě chytáte s běháním začít, myslete na vhodné oblečení. Podívejme se, jak se správně obléknout na běhání v každé době, třeba když teplé sluneční paprsky střídá vítr, mrholení nebo přízemní mrazíky. 

Oblečte se méně

Oblečení na běhání volte lehčí, prodyšnější a vzdušnější než kdybyste vyráželi jen na procházku. Při volbě oblečení na běh se držte pravidla, že se máte obléct méně, jako by bylo venku o 10 °C větší teplo. Když vyjdete ven, mělo by vám být trochu chladno. Běháním se zahřejete. Oblékněte se jako cibule a ideálně zvolte 3 vrstvy, které vás udrží v teple a odvedou pot od těla, abyste po zpocení neprochladli.

Funkční prádlo jako první vrstva

V první vrstvě vsaďte na funkční spodní prádlo, které je nepostradatelným společníkem každého běžce. Je velmi pohodlné, účinně odvádí pot od těla, má antibakteriální vlastnosti, je prodyšné a rychle schnoucí. Mezi dámské funkční spodní prádlo patří sportovní podprsenky, kalhotky a košilky, do pánského zase boxerky, tílka nebo trička. Pro ženy je nutná hlavně sportovní podprsenka nebo top. Vhodný střih udrží prsa pevně na místě a také vás nebudou bolet záda. 

Druhou vrstvu tvoří tričko, kalhoty a mikina

Druhá vrstva vás zahřeje, ale současně je prodyšná, takže vám v ní nebude příliš teplo. Ideální je tričko nebo tenčí mikina. Orientujte se podle počasí. Pokud je vám chladno, oblékněte si obojí. Důležité je, abyste se při běhu cítili příjemně. Oceníte i drobné doplňky. Mikina či kalhoty na běhání mohou být vybaveny kapsou nebo reflexními prvky. V chladnějším období volte raději zateplené kalhoty, ať se nenachladíte. Vždy mějte zakrytá hlavně kolena a u kotníků určitě i achilovky.

Třetí vrstvu tvoří větrovka nebo lehká bunda

Sportovní oblečení IRON-IC je sportovní řada vhodná pro běžce. Speciální prodyšný materiál vás udrží v suchu, odvede od těla přebytečný pot a zaručuje dlouhou životnost. Jeho 3D provedení vám dopřeje maximální svobodu pohybu. Pokud je venku sychravo, přidejte jako třetí vrstvu lehkou a prodyšnou bundu nebo větrovku, která vás ochrání před větrem a deštěm. Běžecké bundy jsou lehké, funkční a skladné. Složíte je do malé kapsy a do ledvinky nebo batůžku.

Zdroj foto: Jacob Lund / Shutterstock.com

Boty, ponožky a doplňky

V chladnějším období se vám bude hodit čepice a rukavice. Nevolte těžké vlněné materiály, ale funkční doplňky. Nejvíce tepla odchází z těla hlavou, a pokud běháte, chraňte si i ruce, jinak můžete snadno prochladnout. Běžecké boty musí být lehké, pevné a s hrubší podrážkou, která nedovolí uklouznutí na mokru, sněhu nebo ledu. Dbejte na vhodnou velikost. Ve volné obuvi hrozí poranění kotníku, v malé obuvi, které vás tlačí, vám zase mohou slézt i nehty na palcích. Běžecká obuv musí sedět.

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.