Komáři vědí v létě dost potrápit. Zbavte se jich snadno a rychle

Milujete ty krásné, vlahé noci v období léta, kdy můžete spát s otevřeným oknem dokořán? Pak jistě znáte i nepříjemné probuzení s bzučícím komárem u ucha nebo ranní zjištění, že vás navštívili komáři – a jste celí poštípaní. Jak se zbavit otravného hmyzu a zabránit svědění od štípanců?

Zdroj foto: MIA Studio / Shutterstock.com

Existuje mnoho druhů komárů

Určitě jste si všimli, že i v našem podnebí žije mnoho druhů komárů. Zatímco některý komár je velký a takřka tichý, jiný může být velmi drobný a hlasitější. Na celém světě existuje přes tři tisíce druhů, některé z nich jsou dokonce lidskému zdraví nebezpečné. Komáři jsou totiž nejčastějšími přenašeči závažných nemocí. Takové problémy ale v českých krajích řešit nemusíte.

Proč komáří štípanec svědí?

Pokud vás komár štípne či bodne, budete řešit nepříjemný pupínek.

  • Ten velmi často svědí několik hodin i dní.
  • Místo vpichu je totiž podrážděné speciální látkou, kterou komár vypouští.
  • Látka proti srážení krve je komárem aplikovaná pod kůži proto, aby mohl v klidu a komfortu sát vaši krev.
  • A právě na tuto látku vzniká v lidském těle mírná alergická reakce, proto se objeví brzy nepříjemné svědění.

Alergickou reakci způsobí jen samička

Aby se komáři mohli dobře rozmnožovat, pro dostatek energie potřebuje samička komára lidskou krev. Ta obsahuje mnoho bílkovin i energie, s níž mnohem snáz naklade nová vajíčka. Samečkovi přitom stačí klasická, rostlinná šťáva, a tak od něj bolestivé nebo svědivé štípance nečekejte.

Samice kladou vajíčka do vody, proto se nejvíce komárů pohybuje kolem vodních ploch, u řeky nebo rybníku. Pokud se tedy chcete vyhnout velkému počtu komárů, určitě na svou zahradu nepořizujte okrasné jezírko. Při večerním posezení totiž mohou vzlétnout celá hejna komárů, kteří potřebují pro doplnění energie vaši krev.

Co když vás komár štípne?

Jestliže jste se náletům komárů neubránili a vaše kůže je plná drobných, červených flíčků s alergickou reakcí, pak můžete nepříjemné pocity snadno zmírnit. Vyzkoušejte více variant přírodních léčiv, nikdy totiž nevíte, která z nich zabere právě na vaše tělo. Skvěle funguje obklad z:

  • cibule,
  • aloe vera,
  • tea tree oleje,
  • octa.

Lampa je účinný prostředek proti komárům

Jak se vyhnout nepříjemným a svědivým štípancům? Při večerním posezení můžete použít speciální lampu proti komárům. Ta otravný hmyz přiláká na určité světlo – a při jejich přilétnutí komáry rovnou usmrtí. Vám ani vašemu zraku přitom toto speciální UV světlo vůbec neškodí, naopak bude doprovázet váš večer příjemnou a ničím nerušenou atmosférou.

Zdroj foto: jiade / Shutterstock.com

Elektrické odpuzovače komárů

Jestliže chcete mít klidný a nerušený spánek ve vaší ložnici, přitom si užívat čerstvý vzduch letní noci, můžete použít jeden z odpuzovačů hmyzu. V dnešní době jsou elektrické odpuzovače vzduchu mnohem lépe zpracované, a tak se nemusíte bát chemického složení. Použití těchto nových technologií je naprosto bezpečné pro lidské zdraví a maximálně ekologické.

Na rozdíl od chemií napuštěných plátků, které se zahříváním rozpouští do vzduchu, jsou nové elektrické odpuzovače založené na vysoké zvukové frekvenci. Tento zvuk připomíná bzukot komářích samců, kterým se samičky snaží vyhýbat. Pro lidský sluch je frekvence velmi vysoká, a tak vás odpuzovač nebude rušit.

Vsaďte na rady našich babiček

Pokud nechcete používat ani jednu ze zmíněných variant, pak budete muset vsadit na sílu přírody. Už naše babičky věděly, že otravným komárům nejvíce vadí vůně některých bylin. Pokud si tedy do domácnosti připravíte svazek s levandulí, rozmarýnem, meduňkou nebo bazalkou, pak se vašemu interiéru jistě komáři vyhnou. Stejně funguje také máta, afrikán nebo muškát.

Ať už zvolíte přírodní variantu nebo moderní technologii, jistě se brzy otravného hmyzu zbavíte a už vás nic nebude rušit v poklidném spánku nebo příjemném večeru.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.