Knihovna vdechne duši a eleganci každé místnosti: Víte, jak ji správně sladit do vašeho interiéru?

Prostornou a účelovou knihovnu oceníte nejen na vaší chalupě, ale také v interiéru vaší domácnosti. Knihovna dodá vašemu pokoji na útulnosti a místnost také získá intelektuálního ducha. Vytvořte si i vy ve svém domově místo, kde se budete cítit příjemně, a vaše knihy získají důstojný prostor, který potřebují.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Knihovna vnese do vašeho pokoje duši

Nejjednodušším a velmi efektivním způsobem, jak uložit vaše knihy, který se vám léty hromadí, je koupě nové knihovny. I zde však musíte přemýšlet nad tím, jak by měl tento prostor vypadat, aby nebyl při vstupu do místnosti příliš do očí.

Také při výběru myslete na to, že se vám tam bude usazovat prach a jiné nečistoty, takže by knihovna neměla být příliš složitá na údržbu, ale musí doplňovat charakter pokoje.

Přizpůsobte knihovnu rázu pokoje

Před tím, než si vyberete knihovnu, která se vám líbí, zamyslete se nad pokojem, do něhož ji chcete umístit. Pokud je celý pokoj řešen v industriálním stylu, určitě si nevybírejte knihovnu ve stylu Provance. Byla by v místnosti jako pěst na oko, a přestože se vám v obchodě líbila, doma už tak pěkně vypadat nebude. Při výběru knihovny jde především o to, aby zapadla do celkového stylu a nijak vás v pokoji nerušila.

Tvar knihovny se různí

V obchodech naleznete knihovny všech možných tvarů a stylů.

  • Tradiční knihovny se více hodí na chatu či chalupu, které jsou vybaveny historickým nábytkem.
  • Do těchto prostor se můžete s klidným svědomím porozhlédnout i po knihovně s ozdobnými rámy či řezbami.
  • Do moderních interiérů však raději volte něco střídmějšího. Knihovnu však můžete oživit nezvyklým členěním polic či odvážnou barevnou kombinací.
Zdroj foto: 3DPhoto / Shutterstock.com

Nepořádek v knihovně vás bude rušit

Sebekrásnější knihovna vás však časem nebude uspokojovat, pokud v ní budete mít nepořádek, či vaše knihy v ní budou ležet chaoticky. Pokuste se třeba sestavit knihy podle barevnosti, nebo dle žánrů. Snáze tak najdete knihu, kterou budete právě hledat, a ještě to bude lahodit vašemu oku. Co se týče praktického hlediska, je nejideálnější řadit knihy podle jejich velikosti. Zde platí, že největší a nejtěžší knihy by měly být ve spodní části knihovny.

Rozměr knihovny je také důležitý

Knihovna nemusí být příliš hluboká, bohatě vám bude stačit 30 centimetrů. Větší hloubkou by vás to akorát svádělo k tomu, že byste měli tendenci dávat knihy za sebou do dvou řad – a v ten moment by se stala knihovna nepraktická a nepřehledná. Zato police by na výšku měly mít alespoň 50 cm, zvlášť pokud jste sběratelé encyklopedií a velkých knih. Všímejte si v obchodě také toho, jak velkou má knihovna nosnost.

Knihovna vám nemusí sloužit pouze na knihy. Je to také skvělý prostředek v momentě, kdy potřebujete pokoj rozdělit do několika zón a nechcete dělat sádrokartonové příčky. Můžete sem také umístit květiny nebo menší dekorace.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.