Bob obecný: Jeho pěstování a účinky na vaše zdraví

Tato prastará plodina, známá i pod názvem bob koňský nebo zahradní, se k nám dostala ze severní Afriky a jihozápadní Asie. Tam už kdysi dávno lidé věděli, jak je tato rostlina skvělá pro naše zdraví. Bob je totiž bohatým zdrojem vlákniny, draslíku a vitamínu C. Bob obecný si můžete vypěstovat i na vaší zahradě – péče o něj je totiž nenáročná.

Zdroj foto: Orest lyzhechka / Shutterstock.com

Bob obecný využijete v kuchyni i na zahradě

Tato nenápadná rostlinka má hned několik druhů, a proto si můžete například vybrat mezi odrůdou zakrslou, dlouhoplodou nebo polní. Nejvýše však dorůstá výšky 1 m. Jeho květenství bývá mohutné a sklízí se až zralé plody. Nejčastěji se pak připravují vařením ve vodě či páře – nebo se dusí s cibulí, žampióny a slaninou. Skvěle se hodí jako příloha k pečeným masům. Spotřebovat se však dají i listy bobu. Jsou skvělým hnojivem nebo jimi můžete krmit zvířata.

Zdroj foto: Miljan Zivkovic / Shutterstock.com

Pěstování bobu

Boby můžeme vysadit na jaře, nebo na podzim. Na jaře vysazujte boby do těžké, nepropustné půdy. Naopak na podzim potřebují půdu propustnou. Semena byste měli zasadit zhruba 5 cm pod povrch a nejlépe 15 cm od sebe, aby měly dostatek místa. Pokud je budete pěstovat na větrném místě, musíte jim zajistit oporu pomocí tyček. Bob obecný taktéž potřebuje vydatnou zálivku a občas musíte vyštípat spodní listy rostliny. Takto posílíte květenství a získáte větší úrodu.

Bob obecný je plný vitamínů a jiných důležitých látek

Tato rostlina, která mírně připomíná zelené fazole, obsahuje velké množství bílkovin, vitamíny skupiny B – a těhotné ženy by ji do svého jídelníčku měly zařadit určitě, protože bob obsahuje kyselinu listovou, která podporuje správný vývoj plodu. Mladý bob je také bohatým zdrojem vitamínů C, železa a vlákniny, která blahodárně působí při potížích se zácpou. Taktéž je nabitý draslíkem, fosforem, zinkem a vápníkem.

Bob obecný je zbytečně opomíjená rostlina, která má všestranné využití a stojí za to, abyste ho pěstovali na své zahrádce.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.