Blatouch bahenní si můžete vypěstovat i na své zahradě

Žlutý blatouch vídáme u nás obvykle ve volné přírodě. Roste u vody, i když ne přímo v ní, má však rád mokré stanoviště a bahno – odtud i jeho název. Kvete nádhernými žlutými květy a patří také na zahradu. Jak si jej vypěstovat a co dělat, aby se mu u vás dařilo?

Žlutý blatouch
Zdroj foto: Tatiana Volgutova / Shutterstock.com

Poklad pro včelaře i ozdoba zahrady

V přírodě blatouch nejčastěji potkáme na zablácených stanovištích, loukách, podél řek a okolo rybníků. Zkrátka všude tam, kde je vlhko a zároveň sluníčko. Této rostlince se u nás velmi dobře daří, není totiž náročný na pěstování, má rád sluníčko, ale může se mu dařit i v polostínu. Mnoho lidí má pocit, že je blatouch jako leknín, což je omyl.

Neroste totiž ve vodě, ale pouze okolo vody a tam, kde má dostatečné vlhko. Dříve patřila rostlina k léčivkám, dnes už ale víme, že obsahuje toxické látky. Nektar z ní ale létají sosat včelky, takže přínosný určitě je. A kromě toho také skutečně krásný, kvést přitom začíná už zjara.

Kdy jej vysadit?

Blatouch bahenní kvete již od března, a to až do května nebo června. Kromě žlutých květů může kvést i bíle, popřípadě ve vzácných případech oranžově. Vysazuje se nejčastěji semeny, a to na podzim. Jde o nenáročnou rostlinku, které se v našich klimatických podmínkách daří, potřebuje jen vlhko, a pokud možno dostatek sluníčka. Blatouch by se měl vysazovat podél zahradních jezírek nebo jiných vodních ploch, může být dokonce sám ponořen ve vodě, ale maximálně do hloubky deseti centimetrů. Půdu má blatouch rád samozřejmě vlhkou a také humózní.

Dostatek vody a žádná práce

Blatouch je mrazuvzdornou trvanlivou a odolnou rostlinkou, nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Pokud má dostatek promáčené a vlhké půdy, bude růst hojně – a jeho charakteristické květy vám zpříjemní každý začátek jara. Patří mezi chráněné rostliny.

Pokud máte zahradní jezírko, jistě jej doplňte o tuto nádhernou rostlinku přinášející jaro.


Tipy na další rostlinky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.