Bábovka bez vajec – Klasický a rychlý recept

Bábovka bez vajec je varianta na klasický recept na bábovku, kterou známe jistě všichni. Tato varianta neobsahuje vejce v základu svého receptu, nicméně i tak je stále chutným dezertem oblíbeným u nás již po dlouhá léta.

Pro koho je bábovka bez vajec vhodná?

Bábovka bez vajec je vhodná hned pro několik skupin lidí, jako jsou například:

 • Vegani a vegetariáni – bábovka neobsahuje žádné živočišné produkty, samozřejmě když se do ní nepřidá také mléko. Proto můžete vyzkoušet také palačinky bez vajec
 • Alergici na vejce – bezlepková bábovka bez vajec tedy neobsahuje žádnou alergenní složku.
 • Lidé s vysokým cholesterolem – tato varianta bábovky obsahuje méně cholesterolu než klasická verze s máslem a vejci, takže si ji mohou dopřát i lidé, kteří na vysoký cholesterol trpí, nebo se snaží snížit příjem těchto potravinových složek.
 • Dietici – Bábovka bez vajec obvykle nemá tak vysoký obsah tuků jako bábovka s vajíčky a máslem, což může být vhodné pro ty, kteří preferují lehčí dezerty a nechtějí moc přibrat.

Tip: Čím nahradit vejce v receptech: 14 tipů při vaření a pečení

Recept na bábovku bez vajec

Obtížnost:BeginnerČas přípravy: 15 minutČas vaření: 50 minutCelkový čas:1 hodina 15 minutPorce:15 porce

Pokud máte zkušenosti s přípravou klasické bábovky, bude pro vás příprava nadýchané bábovky bez vajec naprostou hračkou.

Ingredience

Postup přípravy

 1. Předehřejte troubu na 180 °C a vymažte nebo vystelte formu na bábovku.
 2. V míse smíchejte suché ingredience: mouku, cukr, vanilkový cukr, prášek do pečiva a jedlou sodu.
 3. V jiné misce smíchejte mokré ingredience: vodu, rostlinný olej, ocet, vanilkový extrakt a citronovou kůru.
 4. Postupně přidejte směs mokrých ingrediencí do směsi suchých ingrediencí a promíchejte, dokud nedostanete hladké těsto.
 5. Nalijte těsto do připravené formy na bábovku.
 6. Pečte bezvaječnou bábovku v předehřáté troubě po dobu přibližně 40-50 minut, nebo dokud nevyjde čistý špejle, když ji vložíte do středu bábovky.
 7. Nechte bábovku chladnout v misce asi 10 minut, poté ji opatrně vyklopte z formy a nechte úplně vychladnout na mřížce.

Jak vylepšit bezvaječnou bábovku?

Jako každé jídlo, i bábovka bez vajec může být zdravou variantou, pokud je připravována z kvalitních ingrediencí a konzumována s mírou. Použijte například celozrnnou mouku, nerafinovaný cukr a rostlinný olej s nízkým obsahem nasycených tuků. To zvýší nutriční hodnotu bábovky. Pokud chcete dodat více vlákniny a živin, přidejte do ní ovoce či ořechy. Když si ji připravíte bez vajec a bez mléka navíc obsahuje méně cholesterolu a nasycených tuků, což je skvělé pro zdraví srdce.

Celkově platí, že zdravá bábovka bez vajec může být součástí zdravé stravy, pokud je připravena s ohledem na výběr ingrediencí a s umírněnou konzumací. Stejně jako u jiných dezertů by měla být konzumována jako občasná pochoutka, ne jako hlavní zdroj výživy.

Bábovka bez vajec může být stejně chutná jako tradiční bábovka, pokud je správně připravena z kvalitních ingrediencí. Každý, kdo preferuje dezerty bez vajec, může tuto variantu bábovky vyzkoušet a ocenit její jedinečnou chuť a stravitelnost.

Zdroj: baranbakery.com

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.