Proč je létání nejlepší způsob, jak poznávat Evropu?

Evropa je druhý nejmenší kontinent na světě. Její pestrá současnost a bohatá historie lákají k objevování a její velikost zase k tomu, že by to možná šlo na čtyřech kolech. Nejlepším dopravním prostředkem pro poznávání Evropy je ale letadlo. Víte proč?

Zdroj foto 1: RossHelen / Shutterstock.com

Rychlost

První, co napadne asi každého, je rychlost. Té obvyklé cestovní rychlosti dopravního letadla na úrovni 800-900 km/h prostě jiný dopravní prostředek nemůže konkurovat. Leda byste se uměli teleportovat. My, kdo to nedokážeme, větší fofr nezažijeme.

Přiblížit se můžete snad jen ve francouzském rychlovlaku TGV. Jeho světový rekord z roku 2007 činí 574,8 km/h. To už skutečně zní jako ze světa aviatiky. Běžná traťová rychlost je však mnohem nižší. V těch nejvhodnějších úsecích kolem 350 km/h. 1067 km napříč Francií z Calais do Marseille tak souprava dokáže urazit za tři a půl hodiny. To se však bavíme o dalším rekordním zápisu a ne o běžném jízdním řádu. Mimochodem běžný let na stejné trase trvá půl druhé hodiny. Navíc se stále pohybujeme pouze v zemi galského kohouta. Jinde jsou časové rozdíly mezi železnicí a letadly ještě propastnější. A o silniční dopravě snad ani nemá smysl mluvit.

Abychom byli konkrétní, využijete-li levné letenky z Prahy, můžete být za tři hodiny v Barceloně, za dvě v Římě nebo v Londýně a asi hodinku trvá let do Mnichova nebo do Budapešti. Takto se dají skoro všechny evropské metropole snadno poznat i během krátkých eurovíkendů.

Bezpečnost

Pokud patříte ke znalcům, či dokonce k milovníkům dokumentárních filmů o leteckých katastrofách, asi vás to překvapí. Letecká doprava je tím nejbezpečnějším způsobem dopravy. Jistě, ani jí se nevyhnou nehody. O nich se pak zaručeně dozvíte z médií. To o vážných nehodách na silnicích či dálnicích na druhé straně světa či Evropy víme méně. Letecká katastrofa je prostě zajímavé čtení, a tak se v novinách objevit musí.

Faktem však je, že letecká a spolu s ní i železniční doprava jsou nesrovnatelně bezpečnější než ta silniční. Hustý provoz a lidský faktor prostě hrají svou roli. Na druhou stranu v kabinách letadel i lokomotiv sedí opravdoví profesionálové. Na jejich straně stojí zkušenost i pravidelné testování. To se s amatérskými řidiči za volanty většiny automobilů nedá srovnávat. A to samé platí i o pomocném personálu, který na bezpečnost celého procesu dohlíží. Jen si vzpomeňte, kolik lidí se pohybuje kolem letadla, když přistane a než znovu vzlétne. Ti všichni jsou proškoleni a bezpečnost pasažérů i nákladu je jejich prioritou.

No a v případě letadel přichází ještě jeden prvek, který významně ovlivňuje bezpečnost, a tím je trojrozměrný prostor, v němž se pohybují. Letadla i automobily musí být věrni dvěma rozměrům na zemském povrchu. Havárii změnou letové hladiny na silnici ani na kolejích nepředejdete. To na téměř prázdném nebi určitě. Zapomeňte na zprávy a dokumentární či katastrofické filmy – letecká doprava opravdu je bezpečná!

Cena

A může být i levná. Ano, další mýtus, který tímto článkem vyvracíme. Rychlost a personální náročnost letecké dopravy nemusí být nutně propsány do ceny letenky. Jistě, pokud vezmete první nabídku, kterou uvidíte na internetu, pravděpodobně vás letenka vyjde na víc peněz než třeba jízdenka do vlaku nebo do autobusu. Jenomže on existuje i způsob, jak se dostat k mnohem zajímavějším cenám. Dokonce k tak zajímavým, že konkurují pozemní dopravě, leckdy ji dokonce překonávají.

Chcete znát ten trik? Jmenuje se srovnávač letenek. V intuitivním prostředí například na webu eSky.cz zadáte místo odletu a cílovou destinaci, preferovaný termín odletu a v případě zpáteční letenky i termín návratu. Pak už jen potvrdíte svou volbu a po několika vteřinách máte před sebou kompletní nabídku všech leteckých společností. Pak už je jen na vás, jestli dáte přednost nejnižší ceně nebo nějaké dražší službě. Pokud ale preferujete cenu, dostanete se na velmi zajímavou úroveň.

Už jednou jsme dávali za příklad spojení z Prahy do Barcelony, tak u něj, coby ilustračního zůstaňme. Autobusem vás tato trasa vyjde přibližně na tři tisíce korun, vlakem na dvojnásobek. Čekáte, že letenky budou stát nejméně sedm tisíc korun? Chyba lávky! Ty nejlevnější seženete za podobnou cenu jako lístky do autobusu. Jen si to zkuste ověřit.

A tím rozhodně kouzla srovnávačů letenek nekončí. Ty kvalitní totiž umožňují i flexibilní možnosti platby. Chcete zaplatit na splátky, nebo dokonce celou platbu odložit? Žádný problém. Potřebujete v cílové destinaci sehnat i ubytování? Pro kvalitní srovnávače také hračka. S takovouto službou je letadlo skutečně tím nejlepším dopravním prostředkem, ve kterém se vydat poznávat Evropu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.