Víte, jak vznikl mezinárodní den tance? Přehled těch nejznámějších tanců. Které z nich umíte?

Mezinárodní den tance má jediný úkol, a to je spojit tancem lidi všech etnických skupin, kulturních i náboženských vyznání, a měl by pomoci překlenout i politickou rozdílnost. Začal se slavit 29. dubna 1982. Tento den byl vybrán záměrně – v roce 1727 se tohoto dne totiž narodil velký taneční reformátor Jean-Georgese Noverrea.

Zdroj foto: Master1305 / Shutterstock.com

Tanec spojí i nespojitelné

Každý rok se vybírá jedna známá taneční osobnost, která zaštiťuje mezinárodní den tance. Záměrem tohoto dne je spojit všechny lidi na celém světě a šířit mír. Spojují se nejen etnické skupiny či lidé s různorodými politickými názory, ale také styly tance, kterých je na celém světě nespočet. Pro mnohé je tanec to, co činí člověka člověkem. Lidé s ostatními sdílejí to, co je spojuje, ale zároveň i odlišuje.

Co to je tanec?

Je to v podstatě druh umění, ve kterém se prolínají různé umělecké obrazy. Tanec je spojen s druhem hudby, na kterou se tančí, a jedná se o důležité postoje těla. Pomocí tance se dá vyjádřit celé spektrum zajímavých emocí i příběhů. Protože existuje velké množství tanečních póz, jsou rozděleny do kategorií, co do značné míry souvisí s místem původu daného tance.

Trocha historie

Už v dobách primitivních kmenů vznikaly první kreace podobající se dnešnímu tanci. Tančilo se například při různých rituálech. Lidé pomocí například tance vyvolávali déšť po dlouhém suchu. Ve starobylém Řecku a Římě vzdávali tancem hold svým bohům. V Asii v té době vznikaly první orientální tance. Tanec byl však i zakazován, a to například ve středověku. Nedovolovali jej duchovní kvůli svým názorům. Až s nástupem renesance se tanec začal znovu vyvíjet – a děje se tomu dodnes.

Klasický tanec – Evropský program

Do této skupiny by se daly zařadit evropské tance, pod které spadá:

  • pomalý valčík,
  • tango,
  • vídeňský valčík,
  • foxtrot.

Jedná se o takzvané klasické tance, které dodnes mají v tanečním světě silné zastoupení. V běžném životě se s nimi už moc neshledáte, ale profesionální tanečníci se je učí od raného dětství a neustále prohlubují na světových soutěžích taneční techniku. Na jejich vystoupení je radost pohledět.

Zdroj foto: BonnieBC / Shutterstock.com

Klasický tanec – Latinský program

Zde spadají všechny druhy tance, které mírně řečeno překračují pomyslné hranice klasického tance. Mezi ty nejznámější patří brazilská samba, jež vznikla spojením afrického a portugalského tanečního uměni. Často tento styl tance doprovází bubny nebo jiné latinkové bicí nástroje. Další, i když trochu méně známé klasické tance jsou cha-cha-cha, rumba či paso doble. Poslední zmiňovaný tanec má své kořeny ve Španělsku a tančil se na býčích zápasech.

Balet

Balet je kolébkou současného tance. Všechny taneční styly jsou více či méně odvozeny právě od baletu. Přesto až v 17. století se objevila první baletní škola, a to ve Francii. Podívaná na balet je opravdu emotivní zážitek a lze jej rozdělit do tří skupin:

  • romantický – Romeo a Julie,
  • klasický – Louskáček,
  • moderní.
Zdroj foto: Drazen Zigic / Shutterstock.com

Moderní tance

Dnes jsou k vidění tance, které nemají nic společného s uctíváním bohů ani tradicemi, jak tomu bylo kdysi. Tančí se široké spektrum stylů a vznikají neustále nové choreografie. Dalo by se říct, že taneční umění není ničím omezeno. Mezi ty nejznámější moderní styly patří:

  • tektonika,
  • hip hop,
  • popping,
  • striptýz,
  • jumpstyle,
  • break dance,
  • hakka,
  • street dance a mnoho dalších.

Lidové tance

Každý stát, a dokonce i skoro každý kraj má svůj vlastní lidový tanec, který je pro danou oblast charakteristický. Vyznačuje vlastním stylem hudby a choreografií. Má svůj styl i rytmus a vyvíjel se všude různě. Mnohé národní tance se proslavily po celém světě, a tak když je vidíte tančit, víte přesně, odkud pocházejí. Mnohé lidové tance se staly bohatým zdrojem inspirace pro pouliční tance, nebo byly přidány do základů tanců klasických.

Zdroj foto: Milcho Petrov Milev / Shutterstock.com

Břišní tanec

Břišní tanec pochází z Indie, i když si mnozí myslí, že vznikl na Středním východě. Získává stále větší popularitu – a dnes ho tančí ženy prakticky po celé světě. Do této kategorie také spadají obdobné tance, jako je:

  • Tanec s hadem, který krom tanečního umění vyžaduje i určitou dávku umění ovládnout zvíře.
  • Tanec s ohněm, což vyžaduje notnou dávku odvahy. Používají se svíčky, pochodně nebo lampy s esenciálními oleji.
  • Tanec s činely.

Oslavte i vy mezinárodní den tance a roztančete všechny lidi ve svém okolí. Nejenže získáte trochu potřebného pohybu, ale budete se u toho i skvěle bavit.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.