Co je kokosový olej – Kde všude se dá využít?

Už jste slyšeli o kokosovém oleji? Určitě ano. Na co vše se dá kokosový olej využít a jaké má účinky? Pojďme se na něj podívat zblízka.

kokosový olej
Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Co je kokosový olej?

Kokosový olej je proslavený svými zázračnými účinky v oblasti zdraví i péče o pleť, a navíc i nádherně voní.

Kde využít kokosový olej?

Kokosový olej má všestranné využití, dá se použít jak v kuchyni, při úklidu, tak i při péči o pleť a dutinu ústní. Zkrátka a dobře, pokud ve své domácnosti ještě kokosový olej nemáte, je nejvyšší čas to napravit.

Ochrana proti slunečním paprskům

Svítí za okny slunce a vy se chystáte ven? Proč ne. Pokud se náhodou stalo, že nemáte po ruce krém s účinným UV faktorem, nahraďte ho kokosovým olejem.

  • Vaše pleť bude příjemně vonět po kokosech,
  • bude hydratovaná,
  • a podle studií má navíc stejný účinek proti slunečním paprskům jako ochranný krém s faktorem SPF 7.

Na smažení i pečení

O nevhodnosti olivového oleje při smažení a pečení jste už určitě přečetli několik článků. Čím ho ale nahradit, když nechcete používat ani řepkový, ani slunečnicový olej? Použijte olej kokosový. Jak se ukázalo, i když je kokosový olej vystaven vysokým teplotám, stále si udržuje své pozitivní vlastnosti.

Pro bělejší úsměv

Hitem se v posledních letech stala i metoda oil pulling za použití právě kokosového oleje. Tato metoda spočívá v tom, že si do pusy vložíte lžíci kokosového oleje, a následně ho alespoň po dobu deseti minut převalujete v ústech. Tento olej snižuje přítomnost plaku v dutině ústní, snižuje kazivost zubů a napomáhá k bělejšímu úsměvu.

Zábal z kokosového oleja

Rádi se staráte o své vlasy a dodáváte jim nadstandardní péči v podobě drahých šamponů, kondicionérů i masek? Vyzkoušejte zábal z kokosového oleje. Díky vědeckým studiím totiž vyšlo najevo, že kyselina laurová obsažena v kokosovém oleji pronikne do vlasových vláken a dodá jim potřebné živiny. Vlasy jsou tak na pohled lesklejší, hydratované a celkově zdravější.

Rychlejší hojení ran

Jste náchylní k úrazům? Dějí se vám nějaké menší úrazy na denní bázi? Ošetřujte vzniklá poranění právě kokosovým olejem. Právě ten totiž pomáhá k rychlejšímu hojení a zároveň pokožku těla hydratuje a ošetřuje. Mějte tedy balení kokosového oleje vždy po ruce.

Pomocník v domácnosti

Chcete si k úklidu domácnosti přizvat nějaké šikovné pomocníky? Poté, co odklidíte prach z dřevného nábytku, promažte ho kokosovým olejem. Dodáte mu díky tomu lesk, nábytek bude vypadat jako nový, dokonce se stane i prachuvzdorným a ještě příjemně provoní celou vaši domácnost.

Kokosový olej vám přijde vhod i v případě, že se vám stala nějaká nehoda a způsobila skvrnu na koberci.

  1. Smíchejte kokosový olej se sodou v poměru jedna ku jedné.
  2. Nanesete na skvrnu a necháte alespoň pět minut působit, skvrny zázračně zmizí.

Zkrátka a dobře, kokosový olej je neocenitelný pomocník v domácnosti.

Snižuje pocit hladu

Chcete trochu snížit svou tělesnou hmotnost, ale nechcete se vzdát jídla a držet nějakou speciální dietu? Zahrňte do svého jídelníčku kokosový olej. Ideální je dopřát si ho k snídani, neboť vás zasytí na celé dopoledne, a sníží tak pocit hladu u oběda. Vy si tak dobrovolně dopřejete menší porci vašeho oblíbeného jídla než obvykle. Pokud nevíte, v jaké formě ho do své snídaně začlenit, vyzkoušejte ho například přimíchat do svého ranního smoothie.

Proti bolestem i zánětům

A v neposlední řadě musíme vyzdvihnout i přínos kokosového oleje pro lidské zdraví. Jak se ukázalo, antioxidanty obsažené v kokosovém oleji působí protizánětlivě a snižují doprovodné příznaky artritidy. Konzumace kokosového oleje také podporuje lepší vstřebatelnost vitaminů a minerálů, a navíc pomáhá i v boji proti volným radikálům.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.