Objevte Karpacz aneb jak vypadá Sněžka “z druhé strany”

Pokud hledáte zajímavé místo na výlet nebo dovolenou, zkuste se podívat k našim sousedům do Polska. Budete překvapeni pestrou nabídkou služeb a místní ceny vám rozhodně nevyrazí dech.

Karpacz je město v Polsku na úpatí hory Sněžka. Možná jste o něm ještě neslyšeli, ale jedná se o oblíbenou turistickou destinaci, kterou ročně navštíví asi 200 000 turistů. Do Karpacza se jezdí za lázeňskými procedurami, na lyže, ale i za zábavou a relaxem. Toto nenápadné městečko je nabito atrakcemi pro všechny věkové kategorie, za každého počasí a v každou roční dobu.

Karpacz nabízí mnoho možností ubytování – můžete se ubytovat v domku se zahradou, v apartmánech, či v luxusním hotelu se širokou nabídkou služeb. Z mnoha míst budete mít dokonce výhled přímo na Sněžku. Pokud nebudete mít zajištěno stravování v rámci pobytu, určitě si vyberete z nabídky mnoha restaurací. Denní menu včetně polévky a nápoje se dá pořídit již od 150 Kč. Na hlavní ulici v centru města pak můžete ochutnat místní speciality, posedět u kávy či zmrzliny, nebo nakoupit různé suvenýry.

V Karpaczu je neustále co objevovat. Můžete se zabývat historií a navštívit různá muzea (sportu, hraček, místních pověstí, minerálů) nebo se zajít podívat na dřevěný kostel pod názvem Wang, který sem byl v 19. století převezen až z Norska.

Dřevěný kostel Wang
Dřevěný kostel Wang

Pokud pojedete do Karpacza s dětmi, určitě oceníte několik moderních veřejných dětských hřišť. Vaše děti pak zajisté (mnohem více než vy) ocení nespočet placených atrakcí typu houpajících autíček a vrtulníků, zábavních a sportovních automatů. Milovníky vodních radovánek jistě nadchnou obrovské aquaparky vybudované při některých místních hotelích. Koncentraci zábavy pak najdete např. na Placu zabaw, což je venkovní zábavní park, nebo na výstavě Lega, která zaujme malé i velké.

Skokanský můstek Orlinek
Skokanský můstek Orlinek

Jestli se chcete pohybovat spíše v přírodě, stačí vyjet jen kousek za centrum, a dostanete se ke sjezdovkám, ke skokanskému můstku Orlinek nebo k přehradě a Divokému vodopádu na řece Łomnici. Zajímavý je i žulový vrch porostlý borovým lesem Karpatka. Ten nejlákavější bod zájmu je však Sněžka. Výstup na naši nejvyšší horu z polské strany je velkým zážitkem.

Karpacz - Sněžka
Karpacz – Sněžka

Z polské strany se až na vrchol Sněžky nedostanete žádnou lanovkou ani výtahem. Pokud nechcete jít celou cestu pěšky, využijte lanovku na vrchol Kopa. Lanovka je jednosedačková a v blízké době bude přebudována na moderní čtyřsedačkovou. Pokud tedy chcete zažít trochu nostalgie, navštivte Karpacz co nejdříve. Za obousměrnou cestu lanovkou na Kopu a zpět zaplatí dospělý asi 150 Kč. Z vrcholu Kopa na Sněžku vede široká pohodlná cesta dlouhá asi 2 km, takže výstup je vhodný i pro méně zdatné turisty či děti. Těsně pod vrcholem se můžete zastavit v chatě Dom Śląski, kde se dá příjemně posedět venku i uvnitř, a občerstvit se před posledním výstupem tradičními polskými specialitami.

Pokud chcete vidět z Karpacza co nejvíce, ale nemáte čas či chuť chodit pěšky, můžete se svézt motorovým vláčkem, který projíždí celým městem. Kromě většiny výše zmíněných zajímavostí uvidíte také „antigravitační bod“, neboli místo, kde funguje gravitace opačným směrem. Celá projížďka trvá asi hodinu a na kterémkoli místě můžete vystoupit a více jej prozkoumat.

Karpacz je město, které žije, a určitě stojí za návštěvu!

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací