Jak si vytvořit rozpočet a vyhnout se nepravidelnému splácení úvěrů?

Řádné splácení úvěrů utváří vaši platební historii. Jestliže své závazky neplníte včas, můžete se v očích bankovních institucí stát nespolehlivými klienty. Poradíme vám, jak si vytvořit šikovný rozpočet, který vám se splácením půjček pomůže.

Dejte dohromady své příjmy a výdaje

Prvním krokem je sestavení přehledného seznamu všech měsíčních příjmů i výdajů, nikoliv jen půjček.

Do příjmů zahrňte vše od mezd přes dávky až po výnosy z investic. Ve výdajích by pak neměly chybět náklady na:

  • bydlení,
  • jídlo,
  • energie,
  • mobilní tarify a internet,
  • dopravu,
  • zdravotní péči,
  • ale i volnočasové aktivity apod.

Máte na splácení úvěrů?

Po odečtení všech výdajů od příjmů zjistíte, kolik vám každý měsíc zbývá volných finančních prostředků,které můžete použít na splácení stávajících či případně nových půjček. Vždy ale počítejte s rezervou.

Pozor: Nezapomeňte do nákladů na úvěr zahrnout pojištění, úroky a další poplatky s půjčkou spojené.

Upravte výdaje

Nezbývá vám po odečtení výdajů dostatek peněz nebo vám snad vychází záporná částka? Pak je na čase znovu si projít výdaje a zredukovat méně důležité položky. První na řadě budou zpravidla výdaje na volnočasové aktivity. Ušetřit ale můžete i na jídle, dopravě nebo na energiích. V obchodě vybírejte potraviny v akci, vyměňte auto za hromadnou dopravu a doma si snižte topení alespoň o stupeň. Brzy uvidíte, že i malé změny dokážou výrazně ovlivnit váš rozpočet.

Nic nepomáhá? Zvažte refinancování

Sestavení rozpočtu je jednou z pomůcek, které vám pomohou řádně splácet půjčku. Pokud i tak jsou vaše náklady na úvěr stále příliš vysoké, zauvažujte nad refinancováním úvěru, díky němuž můžete získat lepší podmínky nebo si snížit měsíční splátky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.