Island: Průvodce, zajímavosti, počasí, doprava

Ostrov Island – Pojďte se vydat málo vyšlapanou stezkou vedoucí přes ostrov ledu a ohně. Spatříte vrak letounu, nekonečné pláně i hory a gejzíry, ze kterých se vám bude tajit dech.

Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení, takže nahoďte větrovky, a vzhůru na Island. Zakousnout u toho můžete třeba skyr, zdravé mořské ryby nebo… nebo se odvážíte ochutnat ostrovní specialitu? Vyražte na dovolenou na Island

O Islandu

Vítejte v zemi, kde plyne čas trochu jiným způsobem. Právě jste se ocitli mezi Severním ledovým oceánem a Atlantikem, kousek od polárního kruhu. Nejblíže vám je nyní Grónsko, vzdálené zhruba 1500 kilometrů od vás, a také Faerské ostrovy. Vítejte na Islandu, v zemi plné přírodních krás a velkých kontrastů. Objevte nádherné hory, nekonečné pobřeží, a dopřejte si relaxaci v jednom z geotermálních bazénů s příjemně teplou vodou. Co vám bude chybět? Zřejmě nic!

  • Hlavním městem Islandu je Reykjavík.
  • Počet obyvatel na Islandu je kolem 350 000.
  • Celková rozloha Islandu je 102 775 km².

Pamatujete na Eyjafjallajökull?

V roce 2009 se v období Vánoc objevila první seismická aktivita této islandské sopky. Na začátku března 2010 pozorovatelé naměřili téměř 3000 zemětřesení v jejím epicentru. Ke konci téhož měsíce se objevily první erupce, a to v oblíbené turistické oblasti, asi 8 kilometrů od vrcholu kráteru.

V dubnu následovaly další erupce, tentokrát na vrcholu kráteru v přímém centru ledovce. A následek? Tání ledu, zvednutí hladin řek a záplavy, které vedly k evakuaci lidí z blízkosti sopky. A co ještě dokázala tato sopka? Island zažil nevídanou podívanou, kdy erupce vyvrhla popel do atmosféry ve výši několika kilometrů. Došlo k uzavření leteckého prostoru na téměř celé ploše našeho kontinentu, a to na dobu několika dnů. Jméno Eyjafjallajökull tak skloňovaly všechny evropské televizní a rozhlasové stanice.

Ostrov Island
Zdroj foto: Beketoff / Shutterstock.com

Doprava na Island

Nejrychlejší cesta, jak se dostat na ostrov ohně a ledu, je samozřejmě vzdušná. Cestování na Island nemusí být složité, letenky si můžete zakoupit buď sami online, nebo využít služeb některé z cestovních kanceláří. Cena letenky na Island závisí na letecké společnosti, a také na ročním období. Obecně platí, že ceny vzrůstají okolo vánočních svátků, a také v době, kdy jsou u nás letní prázdniny. Potřebujete sehnat letenky? Island má přímé letecké spojení s letištěm v Praze, nebo můžete letět přímým letem z Vídně či Katovic.

Na ostrov se můžete přepravit také lodí. Cesta na Island trajektem je sice podstatně delší, ale zato nabízí výhodu v podobě většího množství bagáže, kterou si s sebou smíte vzít. Obvykle je pro tuto přepravu využíván trajekt z dánského pobřeží. Cesta trvá dva dny, a to i se zastávkou na Faerských ostrovech. Objednat si své místo na palubě je nutné s dostatečným předstihem, je o ně totiž velký zájem.

Počasí na Islandu

Jaké je počasí na Islandu? I když se pohybujeme nedaleko polárního kruhu, klima na ostrově je mírné. Za to, že mají na ostrově během letních měsíců i 14 stupňů Celsia, vděčí ostrované především teplému Golfskému proudu. Jednou věcí je ale hodnota na teploměru, druhou realita. Vlivem silných větrů, které na ostrově po většinu roku panují, je totiž pocitová teplota vždy o něco nižší. Co se týče počasí, Island vás dokáže mnohdy velmi překvapit. Mezi zkušenými cestovateli se povídají nekonečné historky o tom, jak rychle se situace může změnit.

Míříte na Island? Počasí během letních měsíců je z celého roku nejpříznivější. Červencové a srpnové průměrné teploty dosahují příjemných 10 stupňů celsia, v lednu a únoru osciluje hladina teploměru nejčastěji mezi mínus jedním a plus jedním stupněm.

Island
Zdroj foto: Maridav / Shutterstock.com

Jaké nabízí Island zajímavosti a krásy?

Chybí vám krásná dovolená? Island vám opravdu nabídne nevšední zážitky a chvílemi budete přemýšlet, zda jste ještě stále nohama pevně na zemi, zda jste stále na stejné planetě. Možností, co objevovat, je bezpočet.

Polární záře

Pokud se na ostrově objevíte od září do dubna, kdy je největší tma, uvidíte něco, co se vám u nás nepoštěstí, a to je polární záře! Island patří mezi země, kde tento úkaz můžete sledovat i v rámci hlavního města státu, tedy v Reykjavíku. Samozřejmě pokud si přejete intenzivnější zážitek, je více než vhodné se od města vzdálit, a vyhnout se tak světelnému smogu. A už je to tady – jen příroda, čisté nebe, a vy pod ním. Polární záře je nezapomenutelný zážitek!

Armádní letoun Dakota DC-3

Přejete si netradiční zážitek, který vám nabídne Island? Zajímavosti z historie ostrova, naleznete na jeho jižní části. Objevíte tak například vrak letadla. Jedná se o armádní letoun Dakota DC-3, jenž patřil Američanům. Během přeletu nad ostrovem v roce 1973 letadlu prostě a jednoduše došlo palivo. Posádce se naštěstí podařilo nouzově přistát na pláži a všichni přežili. Vrak letadla můžete dodnes obdivovat. Dostanete se k němu nedaleko města Vik.

Armádní letoun Dakota DC-3
Zdroj foto: ARoxoPT / Shutterstock.com

Zlatý okruh

Přejete si pořádnou porci přírody? Právě pro vás je určen Zlatý okruh. Ten má okolo 100 kilometrů a turisté jej většinou absolvují během jediného dne. Jedná se o populární trasu, na níž navštívíte ohromující podívanou plnou přírodních krás. Prostě ideální zájezd! Island se tak blýskne v tom nejlepším světle – spatříte vodopád Gullfoss, gejzíry Strokkur i Geysir a projedete národní park Þingvellir.

Až tuto cestu dokončíte, poznáte, co je pravý Island.

Vlajka této země je jasnou symbolikou:

  • Modrá barva představuje moře, tedy Atlantik a Severní ledový oceán.
  • Bílá je znázorněním gejzírů, ledovců a sněhu.
  • A červená má také jasně čitelnou symboliku: představuje horkou lávu z vulkánů.

Modrá laguna

Přejete si navštívit místo, na které nikdy nezapomenete? Modrá laguna Island přímo reprezentuje! Naleznete ji nedaleko hlavního města Reykjavíku, poblíž letiště Keflavík. Tohle místo sice vytvořil člověk, ale bez přírodního bohatství této unikátní země by to nedokázal. Voda je přebytkem nedaleké geotermální elektrárny. Chcete nakouknout? Vtupné se pohybuje od 1500 Kč, a můžete si jej zakoupit předem online. V ceně máte celodenní vstup, ručník, skříňku, bahenní zábal a jeden drink na baru. Skvělý relax!

Modrá laguna na Islandu
Zdroj foto: Bhushan Raj Timla / Shutterstock.com

Peníze a měna

Island si, podobně jako Česká republika, stále zachovává svou národní měnu. I když je možné platit eury, oficiálním platidlem je islandská koruna. O cenách na ostrově se všeobecně ví, že jsou o něco výš než u nás. Za klasický nákup v obchodě zaplatíte přibližně dvakrát tolik co v Česku, v restauraci dáte za jídlo zhruba třikrát více.

Co dále potřebujete vědět, abyste v klidu objevovali Island? Měna, tedy islandská koruna, které se říká „króna“, se vyskytuje v bankovkách o hodnotě 500, 1000, 2000, 5000 a 10 000. Dále budete potřebovat i mince v hodnotě 1, 10, 50 a 100 korun.

Polární záře Island
Zdroj foto: Thampitakkull Jakkree / Shutterstock.com

Co na Islandu ochutnat?

Chystáte se na Island? Zájezd si rozhodně užijete i v případě, že máte vytříbený a mlsný jazýček. Organická strava, raw food a všechny zdraví prospěšné potraviny na vás budou čekat na každém rohu. Ochutnejte mořské ryby, jehněčí maso nebo skyr. Na co ovšem vaše chuťové buňky zřejmě připraveny nejsou, to je národní jídlo jménem hákarl. Jedná se o kvašené žraločí maso. No, posouzení této chuti a vůně necháme na vás.

Už se těšíte, až se na Island podíváte?

TIP: Co tak navštívit i Amsterdam?
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.