Jak působí hudba na náš mozek? Uklidňuje i uzdravuje

Hudba je prostředkem, jak trávit volný čas. Můžeme jít na koncert své oblíbené kapely nebo si jít na hudbu třeba zatancovat do klubu. Jak nás ale hudba ovlivňuje?

Máme mnoho hudebních stylů, každý má rád něco jiného a také má každý z nás svého oblíbeného hudebního interpreta. Mnohdy si ani neuvědomujeme, jak moc nás hudba může ovlivňovat. Pomocí ní můžeme vyjádřit své pocity, nálady a zvládneme s její pomocí i komunikovat. Hudba ale není jen volnočasová záležitost. Umí uzdravovat a hodně ovlivňuje náš mozek.

Božské tóny

Pokud bychom se zaměřili na původ hudby, kolují mnohé báje. Ty nejstarší hovoří jasně o tom, že hudbu stvořili Bohové. A nejen ji, ale i některé hudební nástroje, jako například harfu, lyru, flétnu nebo kytaru. I na mnohých obrazech to můžeme vidět, Bohové nebo andělé bývají vyobrazováni s těmito nástroji.

V hodně dávných dobách se hudba spojovala i s magií, a lidé prostřednictvím ní hovořili se svými Bohy. Hudba byla také prostředkem, jak povzbudit vojáky před bojem nebo se za tónů oslovovalo a tančilo, což se dělá dodnes. Podle archeologických nálezů je patrné, že lidé hráli na hudební nástroje, jako byl například šamanský buben, už v době 6000 let př. K. Hudba má tedy skutečně dlouhou tradici a ovlivňuje kultury nám známé i neznámé.

Hudba, co může i uzdravovat

Když pomineme hudbu jako zdroj zábavy či rozptýlení, má také výrazný vliv na naše uzdravování. Využívá se v celé řadě nejrůznějších léčebných terapií, pomáhá s psychickými problémy, takže je hojně využívána při psychoterapiích. Stejně se využívá i při léčbě dětí, její účinky se osvědčily v pediatrii. V praxi to znamená, že hudba účinně působí proti stresu a nervozitě, protože na akustickou bioenergii člověka má regulační vliv.

Při terapiích lidí, co trpí depresemi či frustrací, a nechtějí se otevřít svému terapeutovi, dokáže pomoci, aby se člověk dokázal o svých problémech rozpovídat. Za libých tónů se pak lépe dýchá, upraví se srdeční tep, puls nebo srovná krevní tlak. Hudba zkrátka napomáhá srovnat duševní rovnováhu, uvolňuje celkové napětí a zvyšuje nám v těle hladinu endorfinů. Dále pomáhá léčit koktání, dyslexii, a dokonce má vliv i na náš imunitní systém.

Hudba v běžném životě

Vliv hudby na naše výkony a na mozek ale můžeme pozorovat a zkoušet každý den. Tak například, když si jdeme zacvičit, je mnohem lepší pustit si k tomu oblíbenou hudbu. Člověk se totiž automaticky zaposlouchá a nebude tolik vnímat bolest, výkon se tedy zvedne a cvičení je efektivnější. Hudba funguje i jako skvělá motivace, zvláště ta energická dokáže člověka pořádně nabudit.

Zdroj foto: Brian Goodman / Shutterstock.com

Hudba a nálada

Hudbou se dají vyjádřit i pocity a nálady, nejde jen o to, že nás rozpohybuje, ale když například tančíme, hovoříme v podstatě svým tělem. Podle toho, jakou muziku si zrovna pouštíme, můžeme okolí naznačit to, jak se cítíme, aniž bychom cokoliv dalšího řekli. Někomu, kdo je méně komunikativní, dokáže právě tohle velmi pomoci, aby projevil své emoce a dal najevo pocity.

Pochopení života

V hudbě navíc dost často hledáme pochopení. Texty, které se podobají tomu, co právě prožíváme, nám výrazně pomáhají se s daným životním obdobím lépe vyrovnat. Téměř každý člověk, který si například prochází rozchodem, se uchyluje k poslouchání smutných a pomalých písní, v nichž se zpívá právě o nešťastné lásce.

Může se zdát, že nás to ještě více dostává do depresí, ale není to zcela tak. Právě smutná hudba může pomoci člověku se sžít se svými pocity lépe. Naopak, když jsme veselí a chceme to dát najevo, oslavujeme tím, že si pustíme rytmickou hudbu s pozitivním a veselým textem. Člověk prostřednictvím hudby mnohdy komunikuje, aniž by si to plně uvědomoval.

Muzika pomáhá soustředit se

Hudba může pomoci při soustředění, ale jen některá. Zatímco ta hlasitá se složitým textem a vysokými tóny může působit velmi rušivě, a člověk nakonec zapomene, co vlastně dělá. Nejednou se přistihne při tom, že místo práce poslouchá hudbu.

Tlumená hudba bez zpěvu s uklidňujícími tóny nám dokáže pomoci se lépe soustředit například při učení nebo během práce. Některé zvuky se pouštějí během meditace, aby se člověk mohl soustředit na to, co dělá lépe. Uklidňující zvuky, nejčastěji přírody, se pak pouštějí před spaním, aby člověk lépe usnul.

Dokážete si představit, že by hudba neexistovala? Asi jen těžko, že? Možná od teď ji už budete brát i o něco vážněji.

Zdroj: dusevni-zdravi-a-psychologie.zdrave.cz, blhsnews.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.