Hitem léta jsou moderní hliníkové pergoly

Když máte zahradu na příjemném místě, pak do ní bezpochyby patří také venkovní posezení. Ideální je pevná pergola se střechou, kde se dá sedět i v mírném dešti, nebo když naopak praží slunce. V posledních letech jsou jasným trendem hliníkové pergoly.

Moderní hliníková pergola
Moderní hliníková pergola

Název pergola se dříve používal pro lehké zahradní stavby, které byly oporou popínavým rostlinám, které tak tvořily stěny i střechu přístřešku. V dnešní době je pergola pevná konstrukce ze dřeva či hliníku, jež má střechu. Pergoly se dnes často staví nad terasou přímo u domu, ale mohou být i volně stojící kdekoliv na zahradě. Další typ přístřešku je altán, který je oproti pergole spíše menší, stojí dále od domu a bývá dřevěný.

Pergola s roletou
Pergola s roletou

Proč si pořídit pergolu

Pojďme se podívat na základní výhody hliníkové pergoly. Kromě toho, že má velmi dlouhou životnost, vám poskytne pohodlné místo k příjemnému venkovnímu posezení. Pergola může být z několika stran krytá, může být doplněna o stínící techniku, dokonce může mít posuvnou střechu, nebo dokonce střechu s otočnými lamelami.

Hliníková pergola u domu
Hliníková pergola u domu

Když máte pergolu hned u domu nad terasou, zvětšujete si tak prakticky obytný prostor, protože pergola je vlastně nejen odpočívárna, ale i letní jídelna nebo večerní bar. Hliníková konstrukce ani nepotřebuje žádnou údržbu a vydrží vám prakticky v původním stavu dlouhá desetiletí.

Pergola u domu
Pergola u domu

4 typy hliníkových pergol

Česká firma Svět oken, která se na pergoly zaměřuje, vyrábí 4 typy hliníkových pergol. Všechny vám udělá na míru. Jednotlivé typy se liší hlavně střechou. Máte možnost vybrat si ze 4 typů zastřešení:

  • polykarbonátová střecha (typ Ligure)
  • prosklená střecha (typ Rapallo)
  • posuvná látková střecha (typ Lerici)
  • střecha s otočnými lamelami (typ Portofino)

Každý typ pergoly je jiný a liší se také cenou. Nejlevnější je pergola s polykarbonátovou střechou, naopak nejdražší pak střecha s otočnými lamelami, které fungují jako žaluzie a nahrazují stínící techniku.

Pergola polykarbonát
Pergola polykarbonát

Možnost zasklení stěn – zimní zahrada

Hliníkové pergoly mají tu výhodu, že si můžete nechat některé nebo i všechny stěny zasklít, a vytvořit tak prosklenou zimní zahradu. Když do pergoly ještě doplníte nějaký typ přídavného vytápění, získáváte plnohodnotný prostor, který můžete využívat téměř celoročně. A co je krásnějšího, než sedět v teple a pohodlí a zároveň mít krásný výhled do zahrady. Zasklení každopádně zvyšuje komfort hliníkové pergoly.

Zasklená pergola
Zasklená pergola

Možnosti zastínění pergoly

Nejlepší stín je přirozený, pod vzrostlým stromem. Ne každý však na zahradě vhodné vzrostlé stromy má, nebo pod nimi nechce pergolu stavět. Když je však pergola na přímém slunci, hodí se investovat do stínící techniky. Polykarbonátovou nebo prosklenou střechu můžete zastínit markýzou. Boční stěny se pak dají zastínit různými způsoby. Mezi nejčastější patří screen rolety, vnitřní vertikální žaluzie nebo třeba plisé žaluzie.

Pergola s markýzou
Pergola s markýzou

Uvažujete také o pořízení hliníkové pergoly? Zvažte, kam byste ji chtěli umístit a kontaktujte výrobce, který vám ji vyrobí, dodá a namontuje ještě toto léto. Nebo si nejdříve přečtěte ještě podrobnějšího průvodce výběrem pergoly.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.