Dr. Martens: Legendární boty, které se vrátily zpátky do módy a nosí je úplně všichni

V posledních letech se zpátky na vrchol vrátily oblíbené boty značky Dr. Martens. Proč jsou nyní již legendami a proč se opět vrátily do módy? Odpověď je jednodušší, než si možná myslíte. Kdo je nosí? Kdo stál u jejich zrodu a která skupina lidí si jejich nošení oblíbila ihned po jejich uvedení na trh?

Proč je nosí úplně všichni?

V Martenskách, jak se botám značky Dr. Martens přezdívá, jste mohli spatřit Miley Cyrus, Gwen Stefani nebo například sestry Gigi a Belu Hadid. Dokonce se několikrát objevily i na přehlídkových molech. Nabízí se tedy otázka – proč je všichni tak milují, nosí a uctívají? Odpověď je jednoduchá: Martensky vám totiž budou dělat společnost po celý život. Opravdu. Boty značky Dr. Martens se vyrábějí z kvalitní kůže a díky svému designu jsou odolné a téměř nesmrtelné.

Jak boty Dr. Martens vznikly

Za jejich vznikem stojí Klaus Märtens a jeho přítel Herbert Funck. Oba byli lékaři a poté, co si Klaus přivodil úraz kotníku a nemohl nosit klasické boty, vymýšleli, jakou obuv si nazout, aby se mu v ní dobře chodilo, nikdo ho netlačila a byla odolná. Původně nosil klasické vojenské boty, jež byly ovšem velmi nepohodlné. Ze spolupráce obou lékařů nakonec vzešel první pár dnes již kultovních bot Martens a značka byla na světě.

Pohodlí bot si nemohli lidé vynachválit

Původně se boty těšily ohromné popularitě mezi čtyřicátnicemi, které si nemohly vynachválit pohodlí, jež jim Martensky poskytovaly. Ovšem s příchodem na anglický trh se zvýšil prodej bot Dr. Martens také mezi pošťáky, zaměstnanci továren a policisty. Zkrátka a dobře všichni ti, kteří byli celý den na nohou, si tuto obuv zamilovali. Ano, až tak pohodlné Martensky jsou. Můžete je nosit na nohou celý den, ale přitom si užívat naprostý komfort. Nehledě na to, že s touto obuví se můžete vydat opravdu do každého počasí, včetně sněhu a srážek, a vaše nohy budou v suchu.

Důvod, proč se Martensky staly legendami

Ovšem teprve potom, co tuto značku objevili milovníci tvrdé muziky, se boty staly opravdovými legendami. Každý, kdo chtěl zapadnout do některé z mnoha subkultur, nosil na nohou pevné kožené boty s tkaničkami. Nosili je tudíž skinheads, punkeři, hooligans i fanoušci kapely Nirvana a stylu grunge. Dr. Martens totiž v 80. letech 20. století vtrhl také do USA, čímž získal ohromný příval nových zákazníků.

Jsou pohodlné, jsou odolné, kvalitní, nesmrtelné a velice trendy. Ačkoliv na pár let zmizely z hledáčků módních specialistů, své místo na vrcholu si vydobyli nazpět a nyní je nosí úplně všichni. Z prostředí subkultur se tak dostaly na zcela opačný břeh a nyní je musí vlastnit každý, kdo touží následovat módní trendy.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.