Akumulátorová vrtačka – Pomocník pro domácí kutily

Občas potřebuje každý z nás doma něco opravit, sestavit nebo sešroubovat. Šikovným pomocníkem pro domácí amatérské kutily, ale i profesionály je aku vrtačka, která pomůže nejen s vrtáním, ale i šroubováním. Díky tomu, že funguje pomocí akumulátoru, nebudou nám nikde překážet kabely a nepotřebujeme ani elektrickou zásuvku. Ale pouze v případě, že je akumulátor vrtačky dostatečně nabitý. Aku vrtačku můžeme použít při vrtání nejen do dřeva, ale i kovu a některé druhy dokonce zvládnout i beton. Také její skladování je, díky absenci kabelů, daleko snazší.

Zdroj foto: roundex / Shutterstock,com

Tipy pro výběr aku vrtačky

Než začneme vybírat mezi jednotlivými modely, nejprve si ujasníme, k čemu nejčastěji budeme aku vrtačku používat. Bude to na občasné vrtání či sešroubování skříňky nebo ji budeme používat i při dalších činnostech, třeba v garáži nebo na zahradě? Pokud uvažujeme o koupi aku vrtačky pro drobnější činnosti, postačí volit některý ze základních modelů. V případě, že budeme aku vrtačku používat často a k různým činnostem, je vhodnější vybrat model dražší, kvalitnější a s více možnostmi.

  • S příklepem nebo bez příklepu?

Aku vrtačka bez příklepu poslouží k běžným kutilským činnostem. Patří mezi ně vrtání do materiálů měkčích nebo pro vrtání detailnějšího rázu. Pokud potřebujeme aku vrtačku pro vrtání do materiálů pevnějších, pak je lepší volbou aku vrtačka s příklepem, který jí dodá vyšší průraznost. Většina modelů umožňuje tuto funkci vypnout.

Zdroj foto: Ludmila Kapustkina / Shutterstock.com
  • Motor uhlíkový nebo bezuhlíkový?

Model s klasickým uhlíkovým motorem bývá většinou levnější a musíme se o něj občas postarat. Aku vrtačka s bezuhlíkovým motorem je sice dražší, ale má lepší výkon a nižší spotřebu energie. Také její hmotnost bývá nižší, lépe se s ní tedy pracuje.

  • Rychlostní stupně

Levnější modely mívají jeden rychlostní stupeň, dražší pak dva a více. Zvládnou tedy více různých vrtacích úkonů.

  • Napětí akumulátoru

Tady je nabídka velmi široká. Pro detailnější vrtání do měkkých materiálů je dobrou volbou napětí kolem 12 V. I tvrdší materiály zvládne vrtačka s napětím kolem 18 V. Pro tvrdé materiály je vhodné napětí kolem 20 V. Velmi výkonné kousky nabízejí napětí kolem 24 V.

Parametrů pro výběr aku vrtačky je však daleko více. Pokud nepatříte mezi ty, kdo přesně vědí, co chtějí, ideální je pokud se poradíte s odborníky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.