Sedací souprava a obývací stěna: prověřené řešení v moderním hávu

Začnete-li vyprávět o obývacím pokoji, jehož dominantami jsou obývací stěna a naproti ní umístěná sedací souprava, nejeden pamětník si vzpomene na dětství prožité v panelákovém bytě v sedmdesátých či osmdesátých letech minulého století.

Bylo by však chybou uvažovat o tomto řešení jako o čistém retru, které nemá v současném bytě místo. Opak je pravdou, obývací stěny se vrací na scénu, byť v trochu pozměněné, modernější podobě. Jak tedy se stěnou a sedačkou v současném obýváku správně pracovat?

Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Popularita obývacích stěn?

Důvodem ohromné popularity obývacích stěn v panelových domech byla jejich velká kapacity. Obývací stěny klenoucí se od podlahy až ke stropu pojmuly nejen televizi, knihy či výstavní sklo a porcelán, ale ve svých šuplících či uzavíratelných částech také všechno ostatní, na co jen pomyslíte. V šuplících se skladovaly léky i doklady, stejně jako v policích za neprůhlednými dveřmi leželo třeba oblečení.

V porevoluční době se design obývacích pokojů postupně proměnil. Narůstající počet rekonstrukcí původních jader panelových bytů, bourání příček a vytváření větších prostorů vedl k postupnému opouštění do té doby nejpopulárnější kombinace obývací stěna – sedací souprava.

V posledních letech si ale stále více lidí začíná uvědomovat, že jednoduchost, vzdušnost a moderní design nemusí být s obývací stěnou nutně v protikladu. I dnes může obývací stěna každou návštěvu ohromit svojí elegancí a stát se tím kusem nábytku, který utkví v každé paměti.

Návrat týmu stěna + sedačka

Nové trendy v zařizování obývacích pokojů znamenají, že sedací soupravy už opět často nedoplňuje pouze konferenční stolek, ale i obývací stěna. Moderní stěny samozřejmě ctí požadavky současného uživatele bytu. Obývací stěny nejsou již mohutné jednolité hradby, které zakrývají celou zeď od jedné stěny ke druhé, od stropu k podlaze.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Moderní obývací stěna má většinou mnohem odlehčenější podobu, sestává nezřídka z několika prakticky samostatných částí, které lze do prostoru, který je stěně určen (většinou naproti sedací soupravě). Právě místo mezi jednotlivými částmi dodává stěně vzdušnost. Nabídka na trhu je opravdu široká, a každý si tak může zvolit obývací stěnu s přesně tím poměrem mezi úložnou kapacitou tohoto kusu nábytku a jeho vzdušností.

Vzhledem k tomu, že obývací stěna bude s největší pravděpodobností nejvýraznějším kusem nábytku v místnosti, bude často umístěna v centru interiéru a stejně jako v minulosti, i dnes stěna většinou poskytuje prostor pro umístění televize. V dnešní době plochých televizí nemusí být proto stěna příliš masivní. Sedací souprava naproti stěně je potom prakticky samozřejmostí.

Designu se meze nekladou

Možnosti designu u obývacích stěn i sedacích souprav jsou prakticky nekonečné, tím spíše jejich kombinace. Povrchová úprava obou kusů může být stejně tak luxusní a elegantní jako hravá a extravagantní. Široký výběr je i v materiálech. Těmi nejčastěji používanými jsou:

  • masiv,
  • dýha,
  • dřevotříska,
  • MDF desky.

Velmi oblíbenou designovou volbou je potom LED podsvícení jednotlivých prvků obývací stěny, které následně pomáhají dovytvářet atmosféru celé místnosti.

Obecně platí, že pro světlou podlahu je vhodnější tmavá stěna a naopak. Barva tak dominantního kusu nábytku jako obývací stěna je důležitá i v kombinaci s výmalbou místnosti. Pro menší interiéry je důležité umístit do nich stěnu ve světlé barvě, která prostor opticky zvětší.

Zdroj foto: Ventura / Shutterstock.com

Je tedy na každém, jakou kombinaci sedací soupravy a obývací stěny si vybere. Nejde jen o to, jak spolu budou nejen oba kusy nábytku ladit, důležitý je i vliv výmalby, dalších doplňků či koberce.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.