Papoušek se stane vaším přítelem na celý život. Poradíme vám, jak o něj správně pečovat

Papoušci jsou hluční a pestří ptáci, kteří se k nám dostali převážně z tropických oblastí, jako je Austrálie nebo Tichomoří.  Jsou to krásná, inteligentní a velmi společenská zvířata, ale jejich koupi si předem pořádně rozmyslete, protože to je závazek na několik let, mnohdy i na několik desítek let.

Zdroj foto: Super Prin / Shutterstock.com

Papoušci potřebují vaši pozornost

Na světě je známých minimálně 402 druhů papoušků různých velikostí ve všech barvách, na které si jen vzpomenete. Od těch nejmenších, jako jsou andulky, až po větší, jako například korely. Jedno mají ale společné. Potřebují každodenní péči a starostlivost. Pokud se o ně budete dobře starat, dokážou s vámi navázat citové pouto, a pokud vás delší dobu neuvidí, budou strádat. Proto si jejich koupi dobře rozmyslete.

Před pořízením papouška si musíte ujasnit několik věcí

  • V prvé řadě se dohodněte se všemi členy domácnosti, že si domů pořídíte papouška. Bývají totiž velmi hluční a někoho by to mohlo obtěžovat.
  • Zvažte i svůj volný čas. Papoušci jako každá jiná zvířata vyžadují vaši pozornost. Pokud mu ji nebudete věnovat, bude strádat a stresovat se. To povede až k nemocem.
  • Zvažte i finanční možnosti. Pořízením vhodné klece vaše výdaje nekončí. Během jeho života budete muset několikrát navštívit veterináře, a strava taky něco stojí.
Zdroj foto: Yongkiet Jitwattanatam / Shutterstock.com

Jak si zvolit vhodný druh papouška?

Obecně vzato, co se týče stravy a celkové péče, jsou na tom všechna tato zvířata stejně, ale v délce života jsou značné rozdíly. Malí papoušci, jako je například andulka, se dožívají věku kolem 10 let, ale Žako neboli papoušek královský může žít až 60 let. U kakadu není neobvyklá délka života až 75 let. Z těchto papoušků se stanou vaši přátelé opravdu na celý život.

Nový papoušek v rodině

  • Klec pro papouška umístěte do pokoje, kde trávíte nejvíce času, pozor však, aby na ni nesvítilo přímé slunce a dejte ji do úrovně vašeho trupu nebo hlavy.
  • Až si domů přinesete svého nového kamaráda, dejte mu několik dnů na to, aby se adaptoval, a dopřejte mu co největší klid.
  • Ze začátku by se péčí o papouška měla zabývat jen jedna osoba.
  • Postupně papouška zvykejte na různé zvuky ve vaší domácnosti, aby se nebál.
  • Papouškovi můžete v době, kdy nejste doma, nechat puštěné rádio, aby si zvykl na lidský hlas.
  • I vy sami si s ním hodně povídejte a dávejte mu pamlsky.

Papouška lze ochočit, naučte ho na svou ruku

Papoušek je velmi inteligentní zvíře a s trochou trpělivosti se dá i dobře ochočit. Někdy to trvá jen pár dnů, jindy papoušek potřebuje i celé týdny, než něco pochopí. Nejprve si musí získat vaši důvěru, proto dělejte vše v klidu a začněte papouška učit na ruku. V tom vám pomůžou pamlsky, které budete na dlani posouvat dál, aby mu nezbylo nic jiného než přelézt na vaši ruku, aby se k dobrotě dostal.

Zdroj foto: Aleksei Denisov / Shutterstock.com

Krmivo pro papoušky

Všichni papoušci mají vesměs stejnou stravu, ale přesto ve specializovaných prodejnách můžete koupit krmivo speciálně určené pro váš druh, který jste si zvolili. Nicméně bez výjimky jí hlavně stravu rostlinného původu. Není však žádnou zvláštností, že nepohrdnou například žížalami. Zvlášť mláďata potřebují masitou stravu. Pokud však chcete svému mazlíčkovi udělat radost, čas od času mu dopřejte třeba hmyz.

Papoušci pro začínající chovatele

Mezi nejoblíbenější papoušky, se kterými by měl začít každý začátečník, se řadí andulka a korela. Jsou to ptáci menšího vzrůstu.  Na chov jsou velmi nenároční, ale pokud nemáte dostatek volného času, abyste se jim věnovali, nechovejte je jednotlivě, ale vždy alespoň v páru. Jen si uvědomte, že hlavně korely bývají hlučnější. Oba tito papoušci jsou natolik inteligentní, že se mohou naučit i pár slov. Andulky se dožívají zhruba 10 let, korely mohou žít až 20 let.

Chovatelé, kteří už mají zkušenosti, si rádi pořizují například druh Ara arakanga, Kakadu žlutočečelatý nebo Žaka.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.